Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tapiolan joutsenlaulu...

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Tapiola2006, 16 Marraskuu 2015.

    ... on meneillään.
     
  1. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Hieno ja vaikuttava kuva.

    Kapa
     
  2. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Taidat valitettavasti olla oikeassa...suuria muutoksia...
     
  3. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    No mutta eikö Tapiolasta tule entistä ehompi?
     
  4. lunnifer

    lunnifer Member

    930
    12
    18
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Nimeä myöten onnistunut otos aiheesta.
     
  5. Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Juu, mutta ei puutarhakaupunki. Lapsi menee pesuveden mukana.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Itse en ole koskaan huomannut erityisesti puutarhakaupunki nimeen "oikeuttavaa" Tapiolassa.  Siis varsinkaan paikan päällä käydessäni (jonkinverran tuttua seutua minulle 70-luvun lopulta alkaen) ja kuvia katsellessa tapahtuu tietenkin niin, että omat muistikuvat ja kokemukset vaikuttavat myös mielikuviin mitä valokuvista voi syntyä.  Nimityksen kuullessaan aluetta luonnollisesti vertaa pääkaupunkiseudun eri alueisiin.
     
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Vaikka Tappiola on aina ollut enemmän kaakelikylä kuin puutarhakaupunki, oli se kuitenkin kokonaisuus, jossa oli laajoja puistoalueita, kuten Aarnivalkea ja paljon puita, kuten tornitasanteen talojen ympärillä. Välillä se ei ollut oikein kumpaakaan, mutta nyt se keskuskompleksi alkaa olla Itiksen kokoinen.
     
  8. Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Tapiolan kukoistus päättyi suunnilleen 1975-76. Sen jälkeen mitään puutarhakaupunki-ajattelun kannalta merkittävää tai lisäarvoa tuovaa ei ole tänne rakennettu. Paitsi Otsolahtea, jota on onneksi parannettu käyttäjäystävällisemmäksi Länsiväylän laajentamisen tukahdutettua luontaisen virtaaman mereltä.
     
  9. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Tapiolan joutsenlaulu...

    Tietysti mihin vertaa. Jos katsoo nyky Tapiolan ympäristöä, niin ainakin omasta mielestä sinne on rakennettu "vihreästi". Vertaapa vaikka Espoon keskukseen.

    Itselläni fiilis, että Espoo on kyllä nostamassa profiiliaan tuossa suhteessa. Erittäin paljon yhden ihmisen ansioista voisin sanoa. Vaikka monet hänestä toista mieltä voivatkin olla.