Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Mutta eikös tuohon tartte jo jonkinlaisen prosessorin, jotta lämpötilan saa pidettyä noin korkealla huoneenlämmössä? Tai no, voi kai sitä valuttaa vesihauteeseen vettäkin hanasta, tuntuu vaan hieman hölmöltä... Eikä alkuperäisessä ideassa kai kielletty prosessoreita. Useammat vaihtoehdot kyllä .
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Ämpäriin lämmintä vettä, kyllä se siinä menee ihan hyvin. Alottaa vaikka sieltä n. 30 asteesta niin ehkä keskiarvoks tulee sopiva lämpötila, jos on sisällä lämmin. On tullu kokeiltua Jobon ollessa "remontissa" myös värifilmien 38 asteessa, tosin ajathan on lyhyempiä.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Tiedetään, voit hyväksiä kaiken itse sanomasi. Jollet ole muuttanut mieltäsi kahden lausuntosi välillä.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Tottahan tuo. Dof-napittomat rungot kyllä osaavat olla kiusallisia kun on tottunut siihen namiskaan. Maisemassa tuolla nyt ei niin väliä, sen voi aina tarkentaa apuviivojen kanssa välittämättä etsimestä, mutta esim. lähikuvaus tms. jossa kiinnostaa kuinka joku taustan juttu näkyy oikealla kuvausaukolla.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Pentele, onko sulle 2.8 rollei tulossa? Lähetä laitteesta vaikka yksärillä kuvia ja liity kerhoon, onhan sulla noita keskikoon välineitä. T Jukka
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite On tulossa, Rolleiflex 2.8F, hieno yksilö. Saan sen luultavasti ensi viikolla. Joo, löytyyhän sitä keskikoota jo ennestään, Hasseli ja Zeiss. Mutta vaikken ole ikinä ruutuakaan valottanut Rolleiflexillä, olen melko varma että se tulee olemaan ns. ”mun juttuni”. On vähän sellainen fiilis. Katsotaan, saatanpa liittyäkin keskariklubiisi.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Sen lisäksi että Rollikalla on helkkarin hienoa kuvata niin ite tykkään ihan kympillä kun ihmiset tulee kyseleen ja jutteleen kun näkevät tuon maagisen mustan kaksisilmälaatikon roikkuvan kaulasta.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Kiinnostavaa sosiologista näkökulmaa kyllä. Mikä siinä on kiehtovaa?
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Jos näin todella on, on kiehtovaa että ihmiset kiinnostuvat jostain niin paljon että avaavat suunsa. Kynnys avata keskustelu tuntemattoman kanssa on meillä suomalaisilla aika korkea.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Moni vetää perässään jotain koirantapaista saadakseen juttuseuraa. Kamera taitaa toimia Suomessa myös tuossa. Netissähän se on hyvä kontaktilinko, helppoa saada kameran avulla miesseuraa metsiin ja tyhjiin tehtaisiin. ;-]
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Vainoharhainen lipsahdus? että mies seuraa... Mutta muuten ihan välkyä, melkein tajusit vitsin.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Näitä Rollei-kontakteja ihmisten kanssa tulee tosiaan usein, eikö muka muille tule koskaan? En ole ollenkaan sosiaalinen persoona, täysin päinvastoin. Muiden kameroiden kanssa en ole kokenut vastaavaa. Jotain sympaattista siinä hassussa pöntössä on. Onneksi sillä saa helkkarin hienoja kuviakin.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Hyvä että tunnustat että mullakin on mahdollisuuksia siinä taidossa mikä sulla loistaa päälimmäisenä: verbaalinen Mies seuraa= joku vainoaa, miesseuraa=Homoeroottinen taipumus. Jään edelleen odottamaan noita valokuvauksellisia näyttöjä tänne kamealaukkuun... Feikki lautaseinämaalaukset ja seitsemäs sija Kameralehden kisassa...älä viitsi, Hoh hoijaa...
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite No niin, jos jotakin itse aiheesta laittaisin: yksi kamera: leica MP-4 pro "custom by JV" linssi: nokton 50mm 1,5 Filmi rollei 80S, kehite: kerran jo käytetty rodinal 1:100 semi stand 20 minuuttia-liikuttelu kerran 5 minutissa. nopeus "kolme aukkoa TRI-X:stä pois" eli jotakin 50 asaa. lopputulos, ei paha ! voisi sanoa MV filkkojen Velvia...skarppi, hyvät sävyt eli pehmeä sävyjen siirtymä mutta silti aika skarppi (tsekkaa kiasma osasuurennos)
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Jaa, että Rodinalia voi käyttää uudelleenkin? Tuo oli aivan uutta minulle, toisalta 1:100 suhteella sitä ei kovin ihmeellistä säästöä synny. Toisaalta mikä minä olen ketään arvostelemaan, säästö se on pienikin säästö, jos tässä nyt edes säästöstä on kyse.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Ei ole todellakaan säästöstä kyse, vaan sitä että saadaan kehitteen "kovin terä"pois ja sävyjä miellytäväksi. Silloin kun aloittelin labbiksessa, caj bremerin ym assarina. aina kuin laitettiin uusi satsi D-76 kehitettä, heitettiin aluksi satsiin kasa valotettua eli silputtua filkkaa "polttamaan" kehitettä, sinä on vanhojen jäärien hyvien MV sävyjen salaisuus. eli voihan sitä rotskua polttaakin mutta myös laittaa kerran käytetyä jemmaan. kun tuute sitten "Pro kursseille" on lisää luvassa,esim kotiin vietäväksi tarpeeksi metritavaraa jolla voi polttaa itse, ettei tartte omia matskuja tuhlata. laitan tähän vielä muutaman potretin tuosta samasta rullasta jonka näpsäsin kun Mablon kanssa oli miitti lasipalatsin kahvilassa, millos Mablo laitat satoa näytille?? Sitten kotiin mennessäni laitoin rullan superpania leicaan, joten sitten vaihtuu filkka.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Yksi kamera, yksi obj... F 50/1,2 trix rod Oheinen kuva kuitenkin swc superpan 200 rollei rls developer, jalusta, aika 1/30; kiitos Piilolasi, toimii!
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Sävykkäitä ovat kuvat totta tosiaan. Kiitokset filkasta. Voisin tänään kehitellä jossain välissä ekan rullan.
Vs: Yksi kamera, yksi objektiivi, yksi filmi, yksi kehite Eikö kannattais vaan lyhentää kehitysaikaa?