Vs: Ykseys ja moninaisuus Hetken katsoin, että siinä polku kuohuu koskena kohti sankarihautoja, mutta ei sentään. Näin geometriseksi "vastavalo"kuvaksi hieman ehkä ylidramatisoitu harmaasävyillä ja kohinalla. Itse olisin etsinyt kuvan vahvuutta enemmän dynamiikan ja "yön värien" suunnasta. Ihan on jännä kuva, silti.
Vs: Ykseys ja moninaisuus Niin, kuvasta oli sellainen 'liukusävykkäämpi versio', mutta jotenkin se näytti hieman liian pliisulta. Yritän koko ajan 'irtautua säännöistä ja oikeista arvoista', ehkäpä hieman liian dramaattiseen suuntaan? Kohina on aitoa, filminä delta 3200 kinikoossa. T Jukka
Vs: Ykseys ja moninaisuus Kuvan kontrasti ja kohinaisuus eivät juurikaan kiinnitä huomiota siksi, että _kuva_ ei kiinnitä huomiota. Kun nykyajan maailmassa kuvan ohittaa netissä muutamassa sekunnissa, tälle kuvalle se sekuntimäärä minimoituu - ja syystä, koska pidempäänkään katsottaessa sisällössä ei ilmene "ykseys ja moninaisuus" tai esteettinen peruste kuvan tarkastelulle. Silloin ei teknisillä asioilla ole juurikaan väliä.
Vs: Ykseys ja moninaisuus Koska jokaisella on oma mielipiteensä ja kaiken lisäksi Suomessa on vieläpä mielipiteen- ja sananvapaus, ilmoitan täten, että ylläpidon pitäsi suorittaa jonkinlaista karsintaa julkaistavien kuvien osalta ja tämän kuvan ottajan olisi syytä laittaa kameransa vähäksi aikaa piiloon pois tai vaihtoehtoisesti myydä se, mielummin aika 'tun nopiaan. Perusteluni ? En tykkää. Älkää puuttuko tähän kommenttiin, sillä mielestäni on kummallista puuttua toisen kommentointiin näissä kuvaketjuissa. Aloittakaaa mielummin vaikkapa uusi keskustelu esim. yleistä keskustelua valokuvaamisesta -osiossa.
Vs: Ykseys ja moninaisuus Paskahan tämä kuva on, ei siitä pääse yli eikä ali vaikka mistä koettaisi mennä.
Vs: Ykseys ja moninaisuus Ei tule. Kompositio on melko harkittu, yläreunaa rikkovien mustien kökköjen poikkeuksella. Muutoin tämän tyylin taide ei minua suuremmin innosta (ei liene yllätys kellekään). Rakeella on paikkansa tunnelman luojana, mutta se paikka ei ole tässä, ihmo.
Vs: Ykseys ja moninaisuus pitäisikö valaistua,en tiedä mutta olen hiukan hakoteillä,en saa otetta tai selkoa kuvan tarinasta ,Jukkis ,helpota..
Vs: Ykseys ja moninaisuus No, edestä tulee taivaan valo, tuossa on tie, jossa voi valita minne kääntyy, ja edessä hautausmaa... Olipa hieno selitys! Alan vähitellen oppia, paskaan kuvaan saa sisältöä, kun keksii omassa päässä hienon tulkinnan, antaa ulkomaankielisen tai muuten hienon moniselitteisenvaikeastiymmärrettävän nimen tai puhuu kaikkea kuvaan liittymätöntä! Puhutaan paskaa paskasta! T Jukka
Vs: Ykseys ja moninaisuus Joo, annetaan nimeksi vaikka:"Existentialis impressionistumus laudatus expressionismus" Ja tavoitteeksi:"Kuvaan kaikkea sitä, mikä on, mutta mitä ei näe" T Jukka