Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Heli, 5 Syyskuu 2008.

  1. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Mulla loppui jokseenkin lopullisesti WLAN ongelmat siinä yhteydessä kun vaihdoin käyttiksen Win XP:stä Win 7:aan (64 bit). XP:n kanssa tuli kokeiltua vaikka mitä asetusten rukkauksesta raudan vaihtoon mutta millään konstilla en saanut niin vakaata tilannetta kuin käyttistä vaihtamalla. Mene ja tiedä.....
     
  2. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Ihme mitä säätämistä taas. Ja kun sanotte PC, mainitkaa tarkoitatteko AMD jne piirisarjaa vai Intel?
    Mulla ylläpidettävänä monta Intelin raudalla olevaa PC konetta. Kaikissa D-linkin N wlan purkki. ja toimii niin ku se kuuluista junan vessa. Ja niin, se halvin PC kone myös läppäripuolella on AMD. Ja sitten ihmetellään miksi jokin ei toimi.

    Ja kun sanotte MAC, tarkoitatteko uudehkoa MACciä joka on Intelin raudalla tehty, vai vanhemmalla, joka on jotain ihan muuta.
     
  3. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Telewellin adsl/wlanpurkki mulla kuten usein mainittu. Nyt taas jostain syystä toimii ok. Toisaalta naapureilla vain yksi wlan auki, tosin se uusin, voimakkain...
     
  4. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Se että mainitsee pelkän piirisarjan valmistajan on ihan yhtä hyödyllistä, kuin että jättää sen kokonaan mainitsematta. Molemmat talot ovat tehneet niin monellaista piirisarjaa.
    Ja miksi se pitäisi mainita, jos kerran sullakin kaikki toimii, kuten pitää, niin intel kuin AMD:kin.

    Mikroaaltouunit ei käytännössä WLAN:a häiritse.
    Naapurin verkko on epätodennäköistä. jouduin joskus testailemaan verkkojen toistensa häirintää, mm. niin että kaksi tukiasemaa oli samalla kanavalla. Ainakaan pienellä päätelaitemäärällä ei saatu mitään näkyvää aikaan. Jossain kohtaa liikennöinti taisia hidastua, mutta ei mitään dramaattista.
    Me testattiin lähinnä yhteyden luotettavuutta, ei niinkään nopeutta.
    Koita vaihtaa kanava alueen toiseen laitaan, jos epäilyttää.
     
  5. Teemu Laine

    Teemu Laine Ylläpitäjä Ylläpidon jäsen

    4 725
    125
    63
    Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Useampi tukiasema samalla tai vierekkäisillä kanavilla alkaa häiritsemään toisiaan pahasti, varsinkin jos on liikennettä riittävästi. Mulla on melko ideaali tilanne tämän testaamiseen kun tästä pienkerrostalosta näyttää löytyvän tällä hetkellä 10kpl tukiasemia (+ piilotetut + ne joiden signaali ei riitä koneelle). WLAN-kanavan vaihto auttoi mm. pätkivään ja päiväsaikaan hidastelevaan yhteyteen (pahimmillaan packet loss oli 50% luokkaa...).

    Tällä hetkellä tuntuu olevan enemmänkin ongelmana se, että ADSL-liittymän mukana tuleva Zyxelin ADSL/WLAN/LAN reititn on taas hajoamassa. Edellinen vastaava kesti n. 3kk jonka jälkeen tuo oli vaihdettava kun boksi alkoi pätkimään ADSL-yhteyttä (tyyppivika kuulemma). Kävin vaihtamassa tuon tilalle uuden samanlaisen viime syksynä ja taas alkaa näkymään samankaltaisia oireita + WLAN-kantama on pienentynyt radikaalisti. Jospa kävis taas vaihtamassa uuteen.
     
  6. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Tosiaan noi testit joihin mä viittasin saattaa olla vähän huonosti sovellettavissa tähän, koska testattiin lähinnä vain yhtä asiaa, yhteyden luotettavuutta,  ja sitäkin yhdellä raskaampaan käyttöön tarkoitetuilla accesspointtimallilla.
    Wlan:iin liittyvät testit on muutenkin vähän hankalia, ilman kunnon laitteita ja testiympäristöä, kun testit eivät oikein ole toistettavia.

    Noi ADSL purkit on kyllä ihan kuraa nykyään. D-linkki kaksi kertaa takuuseen. Sitten kävin ostamassa jonkun Zyxelin. En saanut sitä millään toimimaan kunnolla, käyttöohjeet ei pitäneet paikkaansa ja koko laite oli ihan painajaista. Lopulta vein sen takaisin liikeeseen ja myyjä sanoi heti, että ko. mallin kanssa on ollut paljon ongelmia, että sitä ei välttämättä edes saa toimimaan kaikissa liittymissä. Just joo. Rahat takaisin ja kaverin kaapista joku ylimääräiseksi jäänyt vuodelta keppi oleva purkki. Hyvin toimii.
     
  7. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Monia tukiasemia on kokeiltu. Etenkin D-linkit ja Zykelit on p***oiksi todettu. Mikään ei ota pattiin niin kuin tärkeällä hetkellä hajoava tukiasema.

    Linksysin vanhat siniset WRT54*** tukiasemat on osoittautuneet kestäviksi ja hyvin toimiviksi. Eiköhän nekin jo ole "paranneltu" pilalle.
     
  8. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Puolitoista vuotta tässä meni, mutta nyt osaan poistaa nämä langattomat yhteydet "numero 68" koneestani.
    Ne löytyvät tuolta:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Network\
     
  9. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Pitipäs laittaa purkki koneseen lähipiuhalla jotta pääisi asetuksiin. No, en pääse jostain syystä asetuksiin, mutta sen sijaan löytyi mahdolinen pätkimissyy: Toosassa on makeaa mehua sisällä -kuulemma hunajameloni oli turskauttanut mehuja ulos pöydälle ja siitä pöydän reunalta tiputtanut suoraan  tohon toosaan. No nyt se on aikaa sitten kuivanut ja linjapiuhan "kultaiset" liittimet ihan vihreitä ;-)

    Koitin vähän tikulla rapsutella noita  puhtaaksi ja katsotan mihin se rittää. Se, miksi ei pääse selaimella kiinni toosaan, ja mistä tietää onko toosa (-) (b) vai (C)-versio -sitä en tiedä. Ja missä on tieto nykyisestä biosversiosta ja missä on netissä eri versiot biosista...
    Helppoa tää tiatotekniikka!
     
  10. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Ihan en ymmärtänyt, mut ei kai asetuksia missään pääse muuttamaan wlania pitkin. Ainakaan pitäisi.

    Resettiä?

    Itse huomasin aikoinaan, että helpoin normi-ihmiselle(?) on adsl-modeemi vain siltaavana ja sit wlan-reititin erikseen. Toki nyt kun laitteita on enemmän ja salasanat kadoksissa, aiheuttaa omaa jännitysmomenttia. Aikahan on rahaa. Ja harrastajallahan ei tunnetusti ole muuta kuin aikaa.
     
  11. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Eipä olla yritettykään, ja lähipiuhan kanssakin lopettiin kun aika-ajot alkoivat. No, ainakin nyt on siitä saakka ollut katkaisemati.
     
  12. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Täytyy tähän laittaa omia kokemuksia, mulla on kanssa toi Zyxelin ADSL WLAN purnukka tuolla makkarin seinään pultattuna. Se toimii kuin rasvattu kaikilla muilla koneilla, paitsi asiakkaan Lenovo Thinkpadilla. Lenovo pätkii aivan koko ajan, se ei ole 15:sta minuuttia pidempään online, sitten signaali katoaa.
     
  13. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Tulipa vähän seurattua tuota purkkia, Adsl-valo katoaa kun yhteys pätkähtää, ja tämä Soneran mukaan tarkoittaisi että purkiin tuleva signaali katoaa. Ok. Mikä selittää sen, että jos buuttaa wlantikun tietokoneen päässä, löytyy adsl-yhteys poksista eteenpäin?
     
  14. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Niin tai näin, ostin uuden poksin ja wlan-tikun (Telewell Wireless B/G/N USB 2.0 v2 - lan ja Telewell ADSL TW-EA510 V3.0C). Nyt on niinpal nopea langaton verkko, eikä netin nopeuskaan pudonnut paljoa persasetuksilla.
    Ainoa että netin pätkimisen ei laitteila ollut vaikutusta. Se onneksi jäi ;-)
     
  15. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Juu, turhaan ostin uudet kalut, vika oli Soneralla piuhoissa tms. Vikailmoitus auttoi.
     
  16. Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Nyt on taas Sonera pätkinyt, muta kop kop, pari pävää harvemmin.
     
  17. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: WLAN... osaaks kukaa neuvoo?

    Sama täällä, vikailmoitus, asentajat, sähkömies uusi antennipostikkooet.Nyt soneralla taas pätkii, koko lauantain yhteys veke.
    Viva la Soneera!