Vs: Wanhoja värikuultokuvia Juuri näin. Ihmettelen mistä tuo kaikkialla oleva ohje "kun kaikki näyttää hyvältä, astu vielä pari askelta lähemmäksi" on saanut alkunsa? Jostakin kameraseuran kuvakilpailukuvien liian huonoista kuva-ehdokkaistako?
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Varmaan siitä kun otetaan esim. eiffelistä kuva ja isäntä tai emäntä menee jalan viereen nojailemaan ja kuvaaja peruuttaa trocaderolle, että saa koko tornin mahtumaan ja sitten ihmetellään missä se varsinainen kuvattava lymyää?
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Onhan se hienoa, jos koko torni on kuvassa Tähän onkin sitten koottu yleisimmät virheet yhteen kuvaan.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Ektachrome. !960-luku. Ahvenanmaan Sundissa sijaitseva Kastelholman linna ; Åland, sukujuuret sieltä. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Toinen samasta paikasta: nää on kyllä 1950-luvun lopun Ektachromea; 1300-luvulta peräisin olevaa Kastelholmaa. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Eckerön kirkko Ahvenanmaalla; 1950-60-luvun vaihde. Ektachrome. t. mad ps. huomaa punavalkoinen DKW-donau kirkon parkkipaikalla.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Opel Kapitän vuosimallia 1956/57. Kuvattu samoihin aikoihin, 1958/59. Ektachrome-kuultokuva. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia hsm; löytyyks sulla tarinaa tohon kuvaan, muuta kun noi virheet - filmi, kuvausvuosi, paikkakunta, yms.? dian skannauksessa olis kiva nähdä koko nega mukana; mun mielestä, ehkä. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Kuva ei ole vanha ja oikeastaan sivujuonne tässä sarjassa. Innostuin laittamaan sen mukaan sommittelukeskustelun takia.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Viking I jälleen; vuosi 1959. Logo on muuttunut noista ajoista. Ektachrome-kuultokuva. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Aivan upeat värit. Aivan kuin tänään kuvattu. Sanon: waude! Tosi hieno, että sinulla on näihin kuviin kuvausvuodet näin hienosti tiedossa. Lisää kuvien arvoa entisestään. Kiitos taas.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia sellainen kitku lähtee pakarista että voisi nykyisellä päästöverotuksella olla kallista lystiä.Helkatin hieno kuva.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Sitä kitkua kutsutaan vesihöyryksi. Muuttuu kylmässä edelleenkin näkyväksi. Tullessaan auton pakoputkesta, voimalan piipusta tai korkealla lentävän lentokoneen suihkuturbiinista. Mutta hieno kuva ja hieno auto. Onko se todella Kapitän vai sittenkin Rekord? T. K.
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Keulan jäähdytinsäleikkö ja Opel-teksti kielisi Kapitänin puolesta; kuulopuheiden lisäksi. Vuosimallin 57 Rekordissa ei tainnut olla enää Opel nimeä pelkkä logo. Ja 56-mallissa on erilainen säleikkö. t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Saavutaan S/S Viking:llä, kuvaaja siis saapuu, Gräddön satamaan Norrtäljeen Ruotsin puolelle vuonna 1959. FIlmi: Agfacolor L UT 18-kuultokuva; kirjain U tarkoittanee Umgekehrt =toisinpäin, päinvastoin ja olisko T sitten transparent = läpinäkyvä? UT =värinkääntödia ? t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia Niinpä onkin, hyvä kun tuli puheeksi, entäs se L-kirjain siinä Agfacolor L UT 18 -nimessä? t. mad
Vs: Wanhoja värikuultokuvia ... onkos nää jo kiellettyjä ... ... Ektachrome-kuultokuva 1957/58. t. mad