Vs: Hauveli Hieno kertakaikkiaan ja lisäksi vielä vaativa kohde. Miten kuvaat tällaisen liikkuvan kohteen? Aloitat varmaankin koirasta ja sitten vedätkö käsivaralta samasta pisteestä vai otatko oikein jalustalla?
Vs: Hauveli Ihan vedän käsivaralta, ekaan ruutuun koko koira ja siitä sitten lähden eteenpäin. Huomannut sen kun lähtee koiran kanssa ottamaan niitä seuraavia kuvia niin lähden pään seudulta, vaikka toi Paavokin todella nätisti seisoo paikallaan niin se pää kyllä kääntyy jos jokin häiritsee. Monesti tulee sitten Niitä sarjoja missä pää kääntyy oikealle ja vasemmalle, siitä sitten vaan säätämään.
Vs: Hauveli Toisessa kuvassa auttaisi jos koira olisi muutenkin viistosta kulmasta kuvattu. Koiran pää kyllä pääsee paremmin oikeuksiin hiukan viistosta kulmasta katsottuna kuin suoraan kohti. Ensimmäisessä kuvassa se suora katse toimii kun muukin kroppa on aika hyvin kohdillaan. Harvemmin se koira katselee suoraan kameraan eli sikäli tietysti haastava saada se kontakti. Noin iso koira voi olla ihan mielenkiintoista kuvata hiukan alaviistostakin.