Vs: Viveza PS:n valintatyökalut yhdistettynä Vivezaan tai sitten halutun muokkauksen tekeminen plugarissa ja maskin maalailu tarvittaessa valintatyökaluja apuna käyttäen.
Vs: Viveza Tuohon NIK:in "värierotteluun" palatakseni vielä. Tässä kuvassa on originaali käsitelty Vivezan.n avulla, senjälkeen muutettu Silver Efex Pro 2:n Antique Plate II :lla joka on valmiina ja sitten nostettu värit esille, osa voimakkaammin,osa taas hiukan keveämmin. Koko hommaan meni suunnilleen reilu 5 min. mutta alle 10.
Vs: Viveza Jos NIK:n suodatinpaketti tuntuu turhan järeältä, niin alkuun voisi myös Snapseedillä, nyt myös tietsikkaan. Puhelimessa ja padissa tuo on osoittautunut ihan päteväksi ohjelmaksi. http://www.snapseed.com/ http://www.dpreview.com/articles/1198138375/software-review-nik-snapseed-for-desktop
Vs: Viveza Snappishan vaikuttaa kivalta. <IMG src="http://farm9.staticflickr.com/8156/7176549823_482a0eaaf2_b.jpg"]</IMG> Church by Juha Halmu, on Flickr