Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Herra iso herra, 26 Maaliskuu 2014.

  1. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Korkein Suomen Mensassa mitattu älykkyysosamäärä oli muistaakseni pitkään VR:n konduktöörillä, joten hieman rispektiä ensi kerralla, kun tulet junalla ;)
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 550
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Tsuppareita ja apumiehiä ei taida kumpiakaan enää olla, huoltomiehen hommat taas saattavat olla hyvinkin vaativia.
     
  3. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Miksi on vaikeaa ymmärtää että jokainen elämä on yhtä arvokas?
     
  4. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Huotomiehen osaaminen ei kuitenkaan riitä pörssiyhtiön johtoon, vaikka olisi kuinka älykäs?
    Onko vastaargumenttisi se että yrität väittää minun vähättelevän ihmisiä?
    Kun sanon että johdon hommiin koulutamaton, ei päätöksentekoon osallistuva työntekijä, ei suurella todenäköisyydellä ymmärrä yrityksen johtamisesta samoin kuin kokenut koulutettu huippu johtaja ja siltä monesti esim. teevee haastatteluissa näkee jonkun syytelevän johdon osamattomuutta.

    En tiedä mikä on sinun pohjasi, mutta olet tässä aikaisemmin väittänyt että suomalsisen johdon osaamattomuuden syytä on tämä kilpailukyvyn puute ja taloustilanne.

    Edellä sanomillani ei ole mitää tekemistä ihmisarvon kanssa.
     
  5. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 550
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Esim. suomalaisten metsäyhtiöiden johdon hölmöilyt ovat varmasti vähintäänkin yhtä suuri ongelma metsäteollisuudessa kuin paperimiesten palkat, on ihan turha syytellä myöskään yhtä suhteellisen pientä joukkoa maamme ongelmista, syitä on varmasti jokaisessa portaassa, mutta eivät nämä johtajat ole mitään erehtymättömiä superihmisiä vaikka heillä olisikin muutaman vuoden kaupalliset opinnot taustalla.
     
  6. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Uskomatonta höpötystä ja tietämättömyyttä?
    Meinaatko että meidän kaikkien metsäyhtiöiden johto on töpännyt yhtäaikaa ja vieläpä muiden maiden metsäyhtiöiden johtajien kanssa yhtä aikaa?

    Tietenkään työntekijöiden kohtuutomat vaatimukset ei ole yksi syypäät teollisuus työpaikkojen katoon, mutta suomalaisten työmarkkina häiriö herkkyys on laitettu mieleen kansaivälisissä sijoitajapiireiisä, kuten joustamattomat työsopimukset, jotka nyt ilmenevät haluttomuutena investoida moiseen maahan.

    Kaikista hauskin on nämä oportunisti kommunistit, jotka tienasivat vähintyään tuplasti keskipalkan ja olivat valikoidun solidaarisia toisille "avainaloille". Oli mersut ja omakotitalot, mutta sormeakaan eivät ikinä nostaneet oikeasti palkka kuopassa olevien puolesta, jollei sattunut siivoamaan papretehdasta (paperimiesten puolisot).

    Aivan samaa porukkaa on nämä lentävät tarjoilijat joille pitää maksaa jopa 7000€ kk palkaa ja vieläpä valtion pussista.
     
  7. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 550
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Onneksi meillä on sinut, joka tietää kaikesta kaiken ja muistat myös kertoa sen meille tyhmemmille :)
     
  8. baader

    baader Active Member

    392
    135
    43
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Duunari ei saa asua omakotitalossa? Se on sallittu vain korkeasti koulutetuille?
    Suoritusporras voisi asua esmerkiksi isännän pihapiirissä olevassa parakissa?

    Onneksi nykyään on paperitehtaissakin ulkoistettu siivous, niin saa sielläkin tehdä minimipalkalla.
    Etteivät nyt ihan mersuja pääse ostelemaan, mokomat.
     
  9. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Vääristele nyt vaan siinä;-)
    Pointtina kommunismin, mersun ja omakotitalon yhteen sopivuus;-)
    Tietysti saa asua ja edelleen pyydän muistamaan kun isot liitot olisi menneet tukilakkoon pienpalkkaisten puolesta.
     
  10. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 550
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Siitähän se meteli vasta nousisi, jos lähdetään lakkoilemaan vielä jonkun muunkin puolesta kun sitä ei sallittaisi omienkaan vuoksi.
     
  11. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Ei pitäisi puhua lakosta paperimiesten ja lentotarjoilijoiden kohdalla, vaan kiristyksestä.
    Lakko-oikeus on hyvä asia ja niin pitää ollakkin, mutta kaikea voi väärin käyttää kuten nämä edellä mainitut ovat tehneet.

    En muista missä se oli, mutta aikoinaan luin listan niistä eduista mitkä paprimiehet oli kiristäneet palkan lisäksi, se oli aivan käsittämätöntä luettavaa.
     
  12. Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Kommunismi, mersu ja omakotitalo sopivat oikein hyvin yhteen. Ei mulla ainakaan ole asian suhteen minkäänlaisia ongelmia.

    Sen sijaan asumiskustannusten kanssa on pirun suuria ongelmia - varsinkin täällä pääkaupunkiseudulla. Kotikylässäkin uusien tulevien tornitalojen hinnat kiipesivät parhaimmillaan 10 000/m2 yli, huoneistot joudutaan arpomaan kun halukkaita oli niin paljon. Eihän tässä ole mitään järkeä olipa äärikommunisti tai uusnatsi.
     
  13. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Lentsikoissa on palkattuina erikseen lentävät tarjoilijat ja sitten on se turvallisuushenkilöstö, joka voi käyttää vaikkapa defibrilaattoria tai sammuttaa läppärin lithium akkupalon tarvittaessa.

    Joillakin yhtiöillä ei noita tarjoilijoita ole ollenkaan, vaan kaikki koneessa työtä tekevät ovat koulutetut erikoisammattiinsa, josta tavalliselle matkustajalle onneksi näkyy yleensä vain pinta.

    Onko palkka sama kuin ansiot?
    Suomea on johdettu jo jonkin aikaa kohti suorituspalkkausta eli tehdyn työmäärän kasvaessa ansiot kasvavat. Mainittujen lentävien tarjoilijoiden ansiot ovat juuri tällaisia, suorituksiin sidottuja. Tällä menetelmällä on taatu että lentokoneisiin sidottu suuri pääoma (jopa 500 000 000€ per kone), saadaan töihin lähes ympäri vuorokautisesti. Perustarjoilija tekee töitä nykyään kuusi tuntia kerrallaa ehkä neljänä päivänä viikossa. Tuolla tyylillä lentsikkainvestointi ei maksaisi itseään koskaan takaisin.

    Montako valtion palkkalistoilla olevaa lentävää tarjoilijaa on Suomessa? Ehkä AirPron palkkalistoilla on niitäkin. Kakki muut ovat töissä pörssiyhtöissä, joihin verorahaa ei EU maissa voi lykätä.
     
  14. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Kommunismi on kaunis ajatus ja sisältää tasavertaisuuden, miten se toteutuu kun tienaa samasta työstä kuin toinen toveri kymenen kertaa enemmän ja vieläpä muiden kustannuksella.

    Ei nämä ylimitoitetut esim. lentotarjoilijoiden palkat mistään puusta putoa, vaan tappiollisen valtion yhtiön olessa kyseessä kaikki maksaa, aivan samoin jos se tuotaisi voittoa niin yhteiseen hyvään tulisi.
     
  15. J.A.K.

    J.A.K. Active Member

    2 581
    22
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Näytä se budjettipaikka missä on varattu rahaa tarjoilijoiden palkkaukseen. Pörssiyhtiön tulorahoituksella ne on tähän asti maksettu. Sitten kun kassa on kuiva, saattaa Palkkaturva olla tajoilijoiden viimeinen palkanmaksaja. Ei AirFinland kaatunut tarjoilijoiden palkkoihin, vaan huonoon johtamiseen.
     
  16. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Puhun finnairista???
    Oletko lukenut lehtiä ja katsonut teeveetä?
     
  17. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 550
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Ei voi pitää paikkaansa, suomessa johto ei ole koskaan tehnyt virheitä.
     
  18. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
  19. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Uskomatonta todellakin. Ei kuitenkaan kannata haukkua väärää puuta - ainakaan jos ei näe metsää puilta. Metsäteollisuus oli loistavassa kunnossa vielä 1990-luvun puolivälissä suhteellisesti ihan samalla kustannustasolla. Sitten kahvoihin tarttuivat nuo mainitsemasi tahot. Työnteko ja reaaliteetit alkoivat näytellä sivuroolia. Lopun voit lukea esim. loistavasta Paperin painajainen-historiikista http://www.siltalapublishing.fi/fi/kirj ... ainajainen"]http://www.siltalapublishing.fi/fi/kirja/tietokirjat/140/paperin-painajainen. Loistavasta siinä mielessä, että kaikkien isompien yritysten ja instituutioiden strategien kannattaisi lukea em. opus yleissivistävänä oppaana metsäteollisuuskonsernien johtamisesta.
     
  20. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Vihdoinkin vasurit pihalle hallituksesta \o/

    Ihan ystävälillisesti - älä sekoile kommunismista. Suurinta osaa meistä harmittaa moninaisten yhteiskunnallisten prosessien ristiriitaisuus tekojen ja puheiden kanssa, vesittyvät moraliteetit ja eritasoiset loisryhmät, jotka laittavat kapuloita rattaisiin yhteiskunnallisissa prosesseissa. Vähän niin kuin sen tyyppiset asiat kuin esimerkiksi, onko yhteiskunta ja sen palvelurakenteet olemassa ihmisiä varten vai ovatko ihmiset ja yhteiskunta olemassa sitä varten, että muutama kellokas saa patseerata liituraidoissa laukomassa pääomapakoa kiihdyttäviä "puolitotuuksia". Mistään suuresta taloushistorian aatesuuntia ihannoivasta diskurssista ei täällä ole viitteitä muualla kuin sinun varjonyrkkeilyssäsi. Rauhoitu siis.