Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Vauhdin pyörteissä

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana JPu, 5 Tammikuu 2008.

  1. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Ennen vedosta, ihan vaan datana.. Päätyy kyllä kaiketi paperille :)
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 546
    113
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Oikein mukava, hyvän tuulen tuova kuva :D
     
  3. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Kuva on hauska... laukka ratsu reima ;)
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Kuva voisi olla varsin mainio. Mutta:
    * Miten voi suhtautua vakavasti kuvaan, joka on "vain dataa". Sellaisesta ei selvästi kannata sanoa mitään enempää. Katsojakuntaa voisi kunnioittaa edes hieman.
    * Copyright-merkintä tekee sijoituksensa ansiosta pienuudestaan huolimatta häiritsevyyden maailmanennätyksen. Ilmeisesti kuvan arvellaan olevan poikkeuksellisen altis laittomalle käytölle, vaikka se onkin vain dataa.
     
  5. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Huomasin, että kuvat kelpaa kun aihepiiri on sopiva, aivan surutta sinne sun tänne nettisivuille, joten jos tuon pöllii, pitää osata edes alkeet kloonatakseen copyrightin pois ja ryhtyminen kloonaamiseen vaatii enemmän tietoista ponnistelua ja vaivautuja voi jopa tajuta, ettei kuvat ehkä ole yleistä omaisuutta... (täältä en kuvan leviävän mihinkään usko, mutta on esillä muuallakin)


    <SIZE size="80"]Sarkasmia ja provosoitumista</SIZE>... onhan tämä vain dataa ja ei yllä "valokuvaksi", joita kaikki filmille kuvatut ovat automaattisesti, digi on niin huono, voih :( Tää oli ihan kauhea kuva, kun tämän näki heti kameran takakannesta, että miltä se suunnilleen kuvana näyttää..
     
  6. T_Ni

    T_Ni

    507
    0
    0
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Yläreunasta vaan tuo valkoinen aukko pois, niin hyvä on.
     
  7. qu1d

    qu1d

    153
    0
    0
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    I-ha-haa, tässä menee katsellessakin pää pyörälle!

    En sulkisi valkoista aukkoa, se perustelee kuvan valoalueet ja ohjaa katsetta. Ilman sitä kuva saattaisi olla liian umpinainen ja synkentyä. Kuva näyttää yksinkertaisemmalta kuin onkaan. Tarkemmin katsoen kaikki tuntuu olevan kohdallaan (paitsi tuo KAAMEA copyright-merkintä).
     
  8. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Hauska kuva. Heppakin on ennestään tuttu ;D

    Pitihän sitä kokeilla tuon (c) -merkinnän poistoa. Photarissa spot healing brush, radius 100 ja yksi klikkaus. Siis teknisesti helppo juttu, vaikka omatuntoa kirpaisikin.
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Tuon (c) sijoittelu tekee sen, että jos kuvaa aikoo käyttää, pitää se melkein poistaa ja siis ryhtyä johonkin :) Tietenkin tuo on helppoa, mutta ei yhtä helppoa kuin rajata reunasta pois ja ihan kaikki ei edes osaa (rajata osaa lapsetkin). Merkki haittaa osaamatonta ja satunnaista selaajaa, mutta ei toki estä mitään.

    Merkki on kyllä aika kamala, myönnän.. ;)


    Ja kiitokset kommenteista kaikille!
     
  10. Vs: Vauhdin pyörteissä

    Todella kiva kuva ja raikas :)

    Piristystä pimeyden keskelle, kiitos JPu tästä!
     
  11. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Vauhdin pyörteissä

    Kiva kuva. Malli on kutakuinkin kultaisessa leikkauksessa, mutta copyright -teksti tulee siitä häiritsevästi keskemmälle ja vaikuttaa katselunautintoa heikentävästi. Jos sitä sijoittaisi enemmän vasemmalle, sommittelu tasapainottuisi huomattavasti. Onneksi se on helppo korjata dataan.