Nettikaupoista varoittaisin rockycamera'sta. Asiallisen näköinen sivusto netissä mutta jonkinlainen nettihuijaus. Maksettua tavaraa ei ole postitettu ja viesteihin ei vastata. Valitettavasti luin netistä arviot Keith Rockista vasta tilauksen ja maksun jälkeen. Samanlaisia on ollut kokemuksia monella muullakin. Hyvä opetus minulle - ulkomailla pitää selvittää myyjän luotettavuus ennen kauppoja !!!
Juu, meinasin itsekin haksahtaa kerran ns. tilausansaan juuri vastaavan kaltaisen "ihan asiallisen" oloisen sivuston kautta. Onneksi satuin tsekkaamaan siinä vielä ennen korttinumeron lähetystä, muutaman todistajanlausunnon lisää. Ensimmäiset todistajanlausunnot, kun olivat samojen roistojen väsäämiä. Jos on vähänkin vähemmän tunnettu sivusto, niin kannattaa aloittaa täällä kyselemällä, josko joku olisi jo tilannut sieltä. Sivustot saattavat olla aivan käyvän näköisiä ja verkkokaupat toimia näyttää siltä kuin pitääkin siitä huolimatta, että ne vain keräävät luottokorttitietoja.
Varoitettu kuitenkin on tästä nettisivusta ja tyypistä - sääli jos joku joutuu kiusaukseen tämmöisten (on jokin erityissyy ja tuo ei osaa ottaa yhteyttä mutta minä...) kommenttien takia.
Taitavaa sakkia ovat nämä huijarit. Huomasin jokin aika sitten tori.fi:ssä edulliseen hintaan Canon C300 -videokameran. Myyjä näytti sähköpostiosoitteen perusteella olevan saksalaisen käytettyjä kuorma-autoja ja työkoneita myyvän firman toimitusjohtaja. Lähetin hänelle spostia ja vastasi, että visiteeraa usein Suomessa ja kamera on Tampereella. Toimari itse Saksassa, mutta tuttava voi myydä kameran hänen puolestaan. Jep. Kysyin asiaa saksalaisen firman asiakaspalvelusta. Sieltä tuli toimitusjohtajan sihteeriltä pian postia, että toimitusjohtajamme on kyllä vieraillut Suomessa, mutta Tampereella ei, eikä ole myymässä videokameraa.. laitoin tori.fi:hin ilmoituksen vilpillisestä ilmosta ja äkki ne sen poistivat.
*edit* copy-paste virheen korjaus Tässä taas yksi huijarien käyttämä osoite: "John Buyer" <transfer_verification@europe.com> Ostaja pyytää lähettämään tuotteen UK:iin ja sieltä tulee jonkin tunnetun pankin nimissä vahvistus "maksusta", joka jää rahanpesuepäilyn takia odottamaan myyjän toimitusvahvistusta eli lähetystunnusta. Vahvistuksen loppuosassa on lisäys: Normaalistihan rahanpesuepäily liittyy saapuviin eikä lähteviin maksuihin, ensisijaisesti. Saati, että alle 1000€ summat edes pysähtyisivät. Tekemällä nettihaun em. osoitteesta löytyy paljon viittauksia huijauksista