Vs: Varikko Laitoin oikein kehyksiin tämän. Pahoittelen tablettikameran huonoa kuvan laatua. No tossa ekassa kuvassa se kuva näkyykin parhaiten.
Vs: Varikko No minä jo aloin huolestua etteikö ketään kiinosta mitenkä tämä on tehty. Lähdetään siitä että katsotaan mitä vanhat tekijät arvelee.
Vs: Varikko Kuvan katselukerrat vain lisääntyy eikä kukaan uskalla edes aravata tekniikkaa. Aika paha on arvailla, sen ymmärrän. No minäpä kerron. Fotarilla tein aivojen lepuutus terapiaa tunnin verran ja tulos on sitten sen mukainen. Koko kuva on täysin digitaalinen. Paperi on digitaalinen ja allekirjoituskin on kuvattu ja lisätty tuohon paperiin. Halusin digitaalisuuden tuomia mahdollisuuksia lisätä kuvaan niin että se näyttää hiukan grafiittimaiselta. Kuva luo ristiriitaa katsojissa, ainakin tämän jälkeen kun kerroin mistä on kyse. Itseasiassa löysin pari kivaa kikkaa ja yritän kokeilla näitä myös johonkin maisemakuviinkin (kuhan kerkiän). Laitan tähän vielä alkuperäisen säätämättömän kuvan sekä sen version joka on lightroomilla sädetty. Kuva on kuvattu Seinäjoen Varikko Gallerian seinästä.