Tallinnasta tarttui vanha filmikamera mukaan, ja sen sisällä on luultavasti täyteen kuvattu diafilmi. Kyseessä on ORWO CHROM UT 18, eli ei ihan tuoretta tavaraa. Kannattaako kehityttää, vai lieneekö noin vanhan filmin kehittäminen ajanhukkaa? Entä jos sen kehityttäisi C41-prosessissa, eli krossaisi? Se ei kustantaisi niin paljon, ja jälki ei tuskin missään tapauksessa ole ihmeellistä.
Vs: Vanhan diafilmin kehitys Kannattaa ilman muuta. Omistajaltaan kadonneet ja jonkun muun löytöfilmit sisältävät perinteisesti kotiporkkaa Vie Who's Nextiin. Vitonen tuosta jännityksestä ei ole paha.
Vs: Vanhan diafilmin kehitys Kyllä kehittäisin! kerran oli vastaava tilanne, paitti ettei ollu diafilmi. filmi oli puoleenväliin kuvattu ja n. 14 vuotta vanha. valitettavasti ei ollut filmillä mitään.
Vs: Vanhan diafilmin kehitys Vaikea sanoa etukäteen, mutta mahdollisesti Ikävää, että tämä asia ei tullut julki viikko sitten. Mulla olisi silloin ollut valmiiksi sekoitettu E-6 litkut jossa olisi ollut tarjolla viimeinen rulla eli 10/6. Ehdin tuhlata sen pinholedian kanssa alkuviikosta.