Terve. Pieni kysymys eräistä kuvista jotka otin eräälle henkilölle, hän oli vihdoin saanut teetettyä kuvat Porvoolaisessa KarFotossa ja ne olivat sanoneet seuraavaa "Kuvissa oli vastavärejä vihreää ja lämpimiä joita ei kuulemma käytetä yleensä yhdessä. " Itse en näe mitään siihen viittaavaa vaikka kuinka suurentaisin kuvaa, vaikkakin tiedän että pitäisi kalibroida näyttö mutta en vaan näe enkä oikein ymmärrä mitää mahtoi tarkoittaa. Kuvat olen käsitellyt Lightroomilla ja PhotoShopilla, kiitos. http://jpp75.kuvat.fi/kuvat/Työkuvat/Lapsosia/
Vs: Kysymys Kaupantäti/setä on ollut sekaisin. Virheää ei kuvista löydä hakemallakaan. Sen ohella hän on mahdollisesti unohtanut roolinsa: kauppiaan mandaatilla ei pidä antaa taiteellisia arvioita eikä muutenkaan olla edes näkevinään ihmisten teettämiä kuvia, ellei erikseen niin pyydetä.
Vs: Kysymys Kiitos, itsekkin ihmettelin että missä vaiheessa käsittelyä olisi mokannut?? He joutuivat kuulemma korjailemaan vähän kuvia mutta oppujen lopuksi niistä tuli ihan hyviä, en tosin tiedä kuinka isoja he olivat niistä teettäneet, kaikilla kuvilla koko oli n. 3064*4596. Sehän on aina hieman kyseenalaista että pitääkö sanoa jos värit ei miellytä, tosin jos printeistä nyt ihan susia tulisi niin sitten ehkä. Mutta iso kiitos. Jukka edit..Voiko kyseinen juttu tulla eri laitteista millä ne tekee, eli RGB, 8/16 bittinen ym...??
Vs: Kysymys Yksi juttu, joka on ihan sinun mokasi, on k.o. kuvien väriprofiili. Niitten väritila on ProPhoto RGB, ja jos tuommoisille torin kulman KarFotoille viedään kuvia tulostettaviksi, on ne syytä muuttaa sRGB:en. Oletettavaa on, että putiikkien sen enempää koneet kuin henkilökuntakaan eivät ole kuulleet värinhallinnasta puhuttavankaan. ProPhoto on sen verran kaukana sRGB:stä, että jonkin sortin värivirhettä saattaa syntyä.
Vs: Kysymys Vihreää en juuri erottanut mutta joku hämmentävän outo värisävy erottuu joidenkin kuvien taustoissa. Voi olla läppärinäytön omia omituisuuksia ja yritin katselukulmaa muuttamallakin saada jotain tolkkua, vaan silti... edit: sävy on kuin hailakka seepia vaaleankeltaisella pehmennettynä... ehkä tippa vihreää mausteena. Tuon paremmin en osaa. Nyt jää itseäkin vaivaamaan ja seuraavaksi vissiin pitää lähteä ostamaan kunnollinen näyttö ;D
Vs: Kysymys Vähän samalta näytti mun näytöltä, tosin en itsekään saa koskaan jostain syystä nettiin kuvia samansävyisinä/värisinä ja kontrastisina kuin esim. kuvankäsittelyohjelmassa tai omassa tulosteessa näyttää. T Jukka
Vs: Kysymys Riippuu ihan vehkeistä, ottaako se kantaa väritilaan vai ei, mutta puoli-ilmaisten kymppikuvien hinnoittelu ei ainakaan ruuhka-aikaan kestä minkäänlaista hierontaa tai paijausta, joten kannattaa laittaa ne suosiolla sRGB-tilaan ja kääntää bittisyydet 8 bittiin per kanava.
Vs: Kysymys Sama voi koskea näyttöjä, jos selain ei tue värinhallintaa, siis lue profiileja. - En tosin edes tiedä, mitkä selaimet nykyisellään toimivat profiilien kanssa.
Vs: Kysymys Kyselin lisää siitä liikkeen kuvien teettämis jutusta, oli kuulemma ollut muitakin mutkia matkassa. Olivat hakeneet ne ekan kerran ja kotona olivat huomanneet tän väri jutun, sekä sen että yhdessä kuvassa oli ollut roska ja yksi kuva oli puuttunut. Kun menivät hakemaan puuttuvaa kuvaa ja uutta sen roskaisen tilalle niin tämä toinen myyjä oli tiennyt vain kertoa että toinen myyjä oli joutunut hieman säätämään kuvia, eli ei mennyt siis ihan putkeen.