Täältä ostamani 13x18cm folderi on saanut uuden elämän. Eli uuden tähyslasin, samoin vanha objektiivi on poistettu, ensin yritin poistaa sitä laudasta, mutta kun se ei onnistunut, tein uuden laudan ja irrotin vanhasta palkeen ja liimasin uuteen. Nyt on kamerassa sitten kiinni Petzval, olikohan se vuodelta 1864, onhan se vähän massiivisen näkönen, mutta menköön
Vs: 13x18cm kamera sai uuden elämän Hieno!! Minkälainen on filmin kiinnitys (kuva olisi kiva)? Miten toimit kuvattaessa sulkimen kanssa??? Pezval tyyppiset on melko nopeita ja tuossa lasissa ei luultavasti ole aukon säätöä (näyttää magic latern optiikalta??).
Vs: 13x18cm kamera sai uuden elämän Tää on lasilevyille tarkoitettu kamera, itse kuvaan märkälevylle joten suljinta ei ole, tai no hattu toimii sulkimena. Himmennys tapahtuu waterhouse lätkillä.