Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Ei. Oikea osoite on kuluttajaneuvonta: http://www.kkv.fi/Tietoa-KKVsta/asiointi/apua-kuluttajille/
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Tuli asioitua muuan valokuvausliikkeessä. Pysähdyin pankkiautomaatille ja takaisin autolle kävellessäni huomasin remonttimyynnistä kertovat plakaatit ikkunoissa. -30%, -50%, hyllyjen tyhjennys jne. No ei kun toiveikkaasti sisään. Kysyin että ovatko myös filmit tarjouksessa. Kävi ilmi etteivät ole, mutta tiedustelin kuitenkin hintoja. Fujin Xtra 400 kahdeksan euroa rulla, C200 vitosen. Kieltäydyin kohteliaasti ja ajattelin katsella tarjoustuotteita, mutta takahuoneesta ilmestyikin paikalle ilmeisestikin yrittäjä itse. Julisti kovaäänisesti että ensi vuonna filmit maksavat tuplasti. Kysyin että mitenkäs nyt näin? Kuulemma on vain yksi toimittaja enää maailmanlaajuisesti ja sekin aikoo lopettaa. Hieman hölmistyneenä yritin sanoa että kyllä filmiä valmistaa useampikin taho, eikä nyt suoranaisesti vaikuta siltä että kinofilmi olisi maailmasta loppumassa, josta se riemu sitten repesikin. Hetken kuunneltuani totesin että miten vain, ja lähdin ovea kohti. Sain perääni vielä huudon että "filmikuvaus on kuoleva ala!" Ajattelin etten enää toistamiseen asioi ainakaan tässä nimenomaisessa valokuvausliikkeessä. Ihan jännä kokemus kyllä sinänsä.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi ^ Ei käy yrittäjää kateeksi muutosten tuiverruksessa. Tuli mieleen 80-luvun loppu kun poikkesin Lahdessa yhdessä liikkeessä ja pyysin katsoa Nikonin AF-optiikkaa, jotka olivat minulle täysin vieraita - mitä nyt olin kuullut juttuja. 'Mekaniikka tuntuu heppoiselta' tjs taisin tokaista ja liikkeen pitäjällä alkoi jo siitä hermot mennä. "Se on se rakenne, se r a k e n n e on e r i l a i n e n, tämä oikein venytti painottaen. Ei tätä vaan ymmärretä. Ei se tarkoita että se olisi huono" Näytti ilmiselvältä, että tyyppi oli joutunut kyllästymiseen asti kuulemaan samaa.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi No, fotoliikkeen tiskin takana kuulee ja näkee monenlaista. Heitä, joiden on aina pakko päteä ja otka halveksivat myyjiä (koska he ovat vain "myyjiä), vaikka myyjät olisivat kuinka hyviä ja tietäväisiä ja sitten onneksi heitä, jotka pyytävät apua ongelmiinsa ja saavat sen. Viime mainittu ryhmä on se voima, joka pitää henkilökunnan liikeessä. Ensimainittu puolestaan se asiakaskunta, joka tulisi kieltää lailla. ........................................................ Menepäs kysymään Gigantin kodin elektroniikan myyjältä mikä on minkäkin LP-soittimen resonanssitajuus kun käytetään 4,8 gramman äänirasiaa ja neulaa joiden joustavuus on µm/mN jotain. Sitähän ei noin vain tiedä kukaan. Kuitenkin samantyyppisiä kysymyksiä kuulee (ja on kuulunut fotoliikkeissä viimeiset 50 vuotta) kun aiemmin fotolehtiä ja -kirjallisuutta ja nykysiin nettiä selaavat besserwisserit käyvät kyselykierroksilla.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi En epäile, etteikö masentavia pätijöitä riittäisi. Ala, jolla työskentelen, tuntuu olevan niitä täynnä. Useimmiten nämä tyypit eivät edes ole käyttäneet menetelmiä ja tekniikoita, joita tarjoavat ratkaisuksi kaikkeen. Mutta tuo valokuvausliikevisiitti jäi silti tuntumaan oudolta. Vähän kuin olisi huomaamattaan astunut jonkun varpaille. Purkauksessa oli vähän sellaista pohjavirettä, että tätä patoumaa on kerätty jo jonkin aikaa. Satuin vain olemaan sopiva kohde sen purkuun.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Voin kuvitella. Liikevaihto ja kannattavuus on kiikun kaakun ja mediassakin melko paljoin esillä ollut filmikuvauksen renessanssi ei kuitenkaan näy tarpeeksi uusiutuvana filmilaatujen varastona kaupassa vaan ne alkavat vanhentua hyllylle. Filmiä ostavien asiakkaiden pääosa ostaa yhden rullan napisten hinnasta.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Joo, vastahan tämä digijuttu on ollut 20 vuotta tulossa ja kauppiaiden on ollut vaikeaa niin nopeasti sopeuttaa liiketoimintaansa ja lopettaa filmien ostaminen varastoon. On turha puhua mistään renesanssisa, ellei sellainen edes näy kaupassa.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Se näkyy kaupoissa jonkin verran verraten viiden vuoden takaiseen tilanteeseen ja juuri sitä olen ihmetellyt että aika epätoivoisia ovat kauppiaat kun sellaisiin oljenkorsiin tarttuvat. Kuvitellen: Monet käyvät kysymässä onko filmiä ja mitä laatuja. No ei juurikaan ole. Kauppias ottaa niitä vähän lisää tarjolle ja samat tyypit seuraavaksi tulevat toteamaan ettei hinta ole sopiva. ed. Toki renessanssi on älytön kuvaus tilanteesta missä ollaan. Nyt on vain aallonpohja ohitettu ja filmikuvaus alkaa näyttäytyä sellaisena kuin se tulee olemaan tästä eteenpäin: Joitain erikoisliikkeitä maanosittain (esim eurooppa) tulee pärjäämään ja muutamia filmilaatuja tullaan tekemään tästä ikuisuuteen... toki ihan eri voluumilla kuin ennen vanhaan.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Usko pois mvuori, mutta se on insinöörivetoisessa Suomessa aina ollut perustavanlaatuinen ongelma, että vastustetaan lisämyyntiä ja kannattavaa myyntiä ylipäätänsäkin...
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Miedän taajama on 15 kilometrin päässä keskustasta, mutta paikallisella valokuvaajatädillä on aina ollut tuoresta filmiä hyllyssä, väriä ja mustavalkosta, ja aika sopiva on hinta, kun sen saa siitä taskuunsa saman tein.
Vs: valokuvausliikkeessä asiointi Eiköhän näitä ole siellä sun täällä eikä niissä oletettavasti huudella perään että filmikuvaus on kuoleva ala! Että kaipa tuollaiset huutelut kertovat siitä, että bisnes ei kukoista missään tuoteryhmässä.