Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Valokuvauksen ammattilainen?

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by JLN, Oct 16, 2012.

    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Toimitusjohtaja on myös hyvä. Nimittäin osakeyhtiönkään perustamiseen ei tarvita koulutusta, eikä hommaa ole suojattu tumpeloilta. Eikä maksa enempää kuin valtamerkken ammattikamerat objektiivin kera. Sillä kohtaa kuka tahansa saa olla samalla viivalla kuin Elopit.

    Itse olen hyvä tai huono esimerkki kouluttamattomasta valokuvaajasta, joka harrastepohjalta alkoi syödä ammattilaisen leipää. Hyvin sitä riittikin, ei sen puoleen. Käyntikortissa lukee edelleenkin Photographer vaikka en valokuvaustoimeksiantoja enää teekään. Toimitusjohtaja sen sijaan olen ihan virallisestikin, vaikka käyntikortissa ei niin luekaan. Suomen tasavallan laki vaatii sellaisen hepun olemassaolon eikä tähän yhden miehen virmaan ole syytä ulkopuolistakaan palkata. (Tosin lain edessä olen edelleen kahden muunkin firman toimitusjohtaja mutta onneksi en enää pitkään).

    Eli eikö se nyt ole aika sama mikä se titteli on, niitähän maailmaan mahtuu, mutta sitä ei voi muuttaa, että jäljestään työmies tunnetaan.
    -p-
     
  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Minusta tämä nurina siitä, että harrastajat vievät ammattilaisen työt, on omituista.
    Kyllä ammattilaisen jäljen tulee erottua ja olla erilaista kuin harrastajan.
    Ehkä kaikki hääparit eivät halua sitä kalleinta ja parasta kuvaajaa, vaan 'kyllin hyvän' kuvaajan, jonka hinta on suhteessa kuvauksen tulokseen. Se on normaalia kilpailutusta.

    Kun minä valitse tuotetta, ostan harvoin kalleinta, vaan ostan vain riittävän hyvän.
    Kun valitsen remonttimiestä, en valitse sitä, joka tekee parhaan jäljen tuntipalkalla.
    Valintaan vaikuttaa nopeus (lapsiperheelle tärkeää tekijä), ja sellaisen, joka tekee 'kyllin hyvää' jälkeä.
    Jos remonttimies on vielä entisistä remonteista tuttu ja tiedän, että hänen kanssaa voi neuvotella asioista ja huomauttaa tarvittaessa ilman että herne  menee nenään, sellaisin remonttimiehen minä valitsen.

    Sama pätee mielestäni valokuvauspalveluihinkin.
    T Jukka
     
  2. keegan

    keegan Well-Known Member

    8,658
    1,574
    113
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    +1
     
  3. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Aivan,  amattilaisella ei ole aikaa "fiilata" lopputulosta, toisin kuin harrastajalla, jolle harrastuksen parissa vietetty aika on laatuaikaa.
     
  4. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    "Professional"  on hieno juttu. Kyllä ammattilainen on eri kuin harrastaja.  Minulla lukee hammastahnassakin "professional"  ja on pakko sanoa, että harjaustuntuma on ihan eri luokkaa ja jälki erottuu edukseen amatööritahnojen tuhruisesta lookista, ja vielä mausta puhumattakaan.

    Ammattilaisnimikkeen perään haikailevat kaiketi uskovat tuonkin.
     
  5. Pii

    Pii

    4,011
    0
    0
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    +1
    Tarkoituksenmukainen laatu : Dirk van Damme
     
  6. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7,709
    10
    38
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Ihan iisisti vaan, valokuvaus ammattina on jo selällään ja heikompaan räpistelyt heikkenee kokoajan.
    Tulevaisuudessa puhutaan hyvin marginaalisesta erityis ammatista, jossa työllistyy nykyisestä muutama prosentti.

    On siis hyvin merkityksetöntä mitä nimikettä kukakin käyttää, sillä tulevaisuudessa ammattivalokuvaaja nimike herättää lähinnä huvittunutta ihmetystä, kuinka joku viitsii;-)
     
  7. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1,681
    2
    38
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Kyl sä siitä toimitusjohtajan tittelistä eroon pääset jos haluat. Osakeyhtiössä ei ole pakko olla toimaria. Jos toimari puuttuu, hallituksen pj on vastuullinen toimitusjohtajan hommista.
     
  8. Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Totta mooses, sekoilin noissa huippuviroissa... Täytyy antaa TJ:lle kenkää. ;-)
    -p-
    -p-
     
  9. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10,276
    47
    48
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Heh :) Nykyäänhän on joo kai tosiaan trendikästä pistää pystyyn yhden miehen firma ja laittaa heti titteliksi CEO.  Tuntuu että joissain tietyissä tapauksissa firman perustamisen pääasiallisena syynä on ollut tuo titteli. Vaan mikäs siinä, kukin tyylillään. Ja eihän siinä mitään asiavirhettä ole.
     
  10. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Minusta huvittavia ovat mm yli-insinöörin tai yli-teknikon virkanimikkeet, sellaisia ei käytännössä ole, ne on henkilön ja /tai työnantajan yhdessä sopimia kummallisuuksia.
    Samaan kategoriaan lasken mm ylioppilaan (eli oppilas joka on oppinut liikaa vai), samoin kuin tekniikan ylioppilas, lääketieteen ylioppilas, jne, mitä helkkarin ylioppineita nuo on?
     
  11. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1,681
    2
    38
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Tekniikan yo on yhtä kuin teekkari. :) Nuo xx ylioppilaat ovat siis yliopisto-opiskelijoita tai kys. opinnot keskenjättäneitä.
     
  12. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1,681
    2
    38
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Anna ihmeessä niin vapaudut inhan tittelin orjuudesta. ;)
     
  13. valotus

    valotus Member

    62
    1
    6
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Hauskaa on myös yhden miehen osakeyhtiössä toimia duunarin lisäksi yhtäaikaa toimarina ja hallituksen puheenjohtajana, sekä sen ainoana varsinaisena jäsenenä.

    Aika jakautunut olo tuli viimeistään siinä vaiheessa, kun piti perustaa firmalle pankkitili. Siihenhän ei kelvannutkaan useamman persoonani nimenkirjoitusoikeudet, vaan piti oikein kutsua hallitus koolle ylimääräiseen yhtiökokoukseen ja laatia kokouksesta pöytäkirja...
     
  14. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Tekniikan yo on yhtä kuin teekkari. :) Nuo xx ylioppilaat ovat siis yliopisto-opiskelijoita tai kys. opinnot keskenjättäneitä.
    [/quote]
    No jooo, tottahan minä tuon olen tajunnut, en vaan ole ymmärtänyt nimitystä jonka saa kun ja jos aloittaa opiskelut, vaikka ei niitä koskaan veisikään loppuun asti.
    Jos sanon suoraan, niin järkeä noissa nimityksissä ei ole lainkaan.
    Otanpa esimerkin vaikka tekniikan opiskelusta, kaksi ylioppilaaksi opiskellutta kaveria valitsee tekiniikan opiskelusta eri tavan, toinen lähtee opiskelemaan ammattikorkeakouluun ja toinen saa paikan tekniseen yliopistoon.
    Molemmilla on sama tausta, mutta toista kutsutaan heti tekniikan ylioppilaaksi vaikka ei pääsisi koko koulutusta edes läpi, ja näin häntä voidaan nimittää maailman tappiin, kun taas toista ei nimitetä miksikään, jos hän ei valmistu insinööriksi.
    Hmmm... toisaalta, kateutta kaikki tyyni, meikäläinen vanha inssi on niiiin herkkähipiäinen. :DDDD
     
  15. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Markku55 sekoittaa tehtävänimikkeet ja oppiarvot.

    "Ylioppilas" on suorittanut ylioppilastutkinnon. "tekniikan ylioppilas" tarkoittaa ylioppilasta, joka hyväksytty teknilliseen korkeskouluun/yliopistoon, eikä sinänsä kerro yhtään mitään varsinaisista opintosuorituksista. Tai siis, kertoo pääsykokeiden läpäisystä, mikä kertoo eri osaamisesta kuin "ylioppilas"?

    "Yli" -alkuiset tehtävänimikkeet ovat yleisiä julkishallinnossa, jossa niillä on historialliset perinteet. Vielä nykyäänkin työnantaja saattaa säästää lisäämällä tehtävänimikkeeseen "yli-", palkankorotuksen sijasta ;P Ne eivät ole "kummallisuuksia" vaan  työehtosopimuksista löytyviä tehtävänimikkeitä, joilla on taloudellista merkitystä osapuolille.

    Onhan esim. puolustusvoimissa "aliluutnantti", se on minusta huvittava. Samoin maisteri Frangenin alivaltiosihteeri -ohjelma, mutta se onkin tarkoitettu huvittavaksi. Tosin alivaltiosihteeri löytyy myös ulkomisteriön nimikkeistöstä...

    Viite: http://fi.wikisource.org/wiki/Arvoj%C3%A4rjestys_Suomen_Suuriruhtinaanmaalle

    <lainaus>

    Arvojärjestys Suomen Suuriruhtinaanmaalle

    Suomen Suuriruhtinanmaan Asetus-kokoelma. N:eek: 29. 1897.

    (Julkiluettava saarnastuolista.)

    Keisarillisen Majesteetin Armollinen Arvojärjestys Suomen Suuriruhtinaanmaalle.

    Annettu Helsingissä, 15 p:nä Heinäkuuta 1897.

    Me NIKOLAI Toinen, Jumalan Armosta, koko Wenäjänmaan Keisari ja Itsevaltias, Puolanmaan Tsaari, Suomen Suuriruhtinas y. m., y. m., y. m. Teemme tiettäväksi: Asiasta tehdyn esityksen johdosta olemme Me katsoneet hyväksi armossa vahvistaa seuraavan Arvojärjestyksen Suomen Suuriruhtinaanmaalle.

    ---

    4. Hoviviroista, joita Keisarillinen Majesteetti antaa Suomen miehille, luetaan Yli-Kamariherran, Yli-Hovimarsalkin, Yli-Hovitallimestarin, Yli-Hovijahtimestarin, Yli-Hovimestarin ja Yli-Hovijuomanlaskijan virka tämän arvojärjestyksen toiseen, Hovimarsalkin, Hovitallimestarin, Hovijahtimestarin, Hovimestarin, Yli-Seremoniamestarin ja Yli-Hovieteenleikkaajan virka sen kolmanteen sekä Seremoniamestarin virka viidenteen luokkaan. Jos henkilöt, joilla on Yli-Seremoniamestarin tai Yli-Hovieteenleikkaajan arvo, kuuluvat toiseen arvoluokkaan, niin heidät luetaan toiseen eikä kolmanteen arvoluokkaan. Etusija arvojärjestyksen toiseen luokkaan luettujen hovivirkamiesten kesken toiselta sekä sotilas- ja siviilihenkilöiden kesken toiselta puolen määrätään arvoijän mukaan, jota vastoin arvojärjestyksen kolmatta luokkaa olevat hovivirkamiehet antavat etusijan saman arvoluokan sotilashenkilöille, mutta vievät etusijan sen luokan siviilihenkilöiltä.

    </lainaus>
     
  16. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?


    Et siis ole ymmärtänyt, että loppututkinnon suorittanuttanutta tekniikan  ylioppilasta kutsutaan insinööriksi. Mutta lopun elämää voi käyttää itsestään titteliä "tri" (="teekkari") jos kehtaa, kun on valinnut opinahjonsa sopivasti ;P

    Onko "Inssin" koulutus mennyt sinulta hukkaan?
     
  17. timppis

    timppis Well-Known Member

    1,906
    219
    63
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Valokuvaaja on VALOKUVAAJA, jos kameran omistaa. Minäkin olen esiintyt valokuvaajana ihan julkisesti 25 vuotta ilman, että kukaan sitä kyseenalaistaisi. Ensimmäisen kerran tarve ammatitaidon pätevyys asioissa tuli eteen kunnallisessa järjestelmässä, missä oikein kysyttiin todistuksia. Minulle ainakin on ollut hyötyä siitä, että osaaminen on jotenkin todistettu.
     
  18. Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Mites pitäisi kutsua sellaista valokuvaajaa joka on niin ammattitaitoinen ainakin omasta mielestään että ego ei mahdu vaikkapa kollegojen kanssa samaan autoon ja nämä mieluummin menevät valokuvauskurssille ja ottavat kuvat juttuihinsa itse oto:na ettei tarvitse kuunnella lapsellista kiukuttelua ja lakkaamatonta omakehua.

    Olisko tässä sitten kyseessä YLIvalokuvaaja?

    V-MS
     
  19. AnselA

    AnselA Active Member

    8,534
    4
    36
    Vs: Valokuvauksen ammattilainen?

    Myös "yliampuja", ulkomaaksi "leicashooter", on arvoituksellisen aliarvostettu titteli :D