Vs: Valokuva Ei Markku, nyt meni överiksi. Mallilla ei ole yhtään hätä. Lisäksi tuo puun kasvaminen ei juuri häiritse, syväterävyysalue on edessä. Kyllähän metsässä puita kasvaa, hyvä kuva vähintäänkin valotukseltaan.
Vs: Valokuva Pistä mulle osoitteesi niin lähetän sulle diplomin tuosta älykkäästä kuva-analyysistäsi !
Vs: Valokuva No oishan tästäkin katsoen hiukan oikealle kamera sijoittamalla saatu yhtenäinen vaalea tausta, josta tummat hiukset nousisivat hienosti esiin. T Jukka
Vs: Valokuva Ite en ole oikeastaan koskaan ymmrtänyt tota puu kasvaa päästä juttua. Muistan koulussa kuvanneeni erään diasarjan jossa koulukaveri piti suussa tulitikkua ja pään päälle olin sihdannut lippunagon latvan. Opettaja silloin kehui kuvan maasta taivaaseen ja kertoi että juuri tässä kuvassa annetaan kaikille säännöille piut paut. Ymmärrän että jossakin kohdin se voi häiritäkkin mutta enemmän se yleensä häiritsee muita kuvaajia joita on siihen opetettu. Kuin myös Kalevan oppilaat ovat oppineet jonkun muotokuva jutun mitä pitää noudattaa. Näytän sellasille taas sitä homon sormea. Kuva on kaunis. Ja kyllä tuo asento minua mielyttää.
Vs: Valokuva Jos muuten kuva on hieno ja ollaan noin viitseliäisiä, että kuvataan nudea metsässä, niin kyllä voisi katsoa tuollaiset seikatkin taustasta. Mutta mielipiteitähän nämä
Vs: Valokuva +1 Lisäksi selkä ei erotu riittävästi taustasta. Valo/sävyjuttu tai aukkovalinta. (P.S. Hyvää kuvaa tai yritystä on aina helpompi lähestyä parannuksia nähden kuin sitä jossa mikään ei ole kohdallaan.)
Vs: Valokuva Tässä on se itse kuva josta tehty mustavalkoinen... <IMG src="https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net...626_296238850580720_2180572455668715748_o.jpg"]</IMG>
Vs: Valokuva Alkuperäisessä puuta ei edes huomaa. MV versio antaa siihen enemmän viitteitä. Alkuperäinen on minusta parempi.
Vs: Valokuva Semmonen seikka vielä. Monesti ne jotka jostakin asiasta toitottaa ja huomauttaa tekee sitten hetken päästä samoja virheitä ite. Ihan sama kun kirjoitusvirheistä huomauttava ite sortuu tämän tästä omaan äidikielen taitamattomuuten tai sormet sekoaa näppäimillä. Tässä kuvassa toi puupää ei ole millään tavoin huomioitava seikka. Ehkä se on tarkoituksellista. Jokainen kantaa taakkaansa päällään sekä käsillään.
Vs: Valokuva Menee jo jankkaamiseksi. Jo kolmas viesti samasta selvästi jo ensimmäisessä esiintuomastasi näkemyksestäsi. Toisilla on oma näkemyksensä, vai häh?
Vs: Valokuva Katohan nyt huomasin vasta sen mahdollisen häiriötekijän, mutta eipä minua haittaa edelleenkään. Värikuva on minusta antavampi. Jotenkin ihmisyys tulee paremmin esiin tässä.
Vs: Valokuva MV:sta puhuin. (Eikä nyt liikoja kuvitella vaan katsotaan kuvaa vaan ihan rauhassa. Näkyykö metsä puilta, vai miten sanonta tässä tapauksessa menisikään. )
Vs: Valokuva Olettaisin negatiivista arvostelua, vaikkei sitä olekaan sillä tavoin sääntöihin kirjattu. ed. Negatiiviseksi näkisin pissahätäkommentin. Säännöllä lie se tarkoitus, ettei ole valokuvaajien etu jos mallit saavat arvostelua itsestään tai toimistaan. Varsinkaan amatöörien piirissä. Ammattimallien kuuluukin sietää sellaista.