Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Uusi (uudet) Lightroomit ja versio Photoshopista

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana Olli Knuuttila, 18 Lokakuu 2017.

  1. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Päivitin Photarin ja Bridgen äsken, siis pilviversion. Nikin softat/plugarit hävisivät koneelta huithelvettiin. Jättekiva.

    Kapa
     
  2. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    Nikin plugit ovat edelleen olemassa. Ne ovat sen aiemman photarin version plugin-hakemistossa. Kopioit sen Nikin hakemiston sieltä tämän photarin uuden version plugin hakemiston alihakemistoksi ja käynnistät uuuden version uudelleen.
     
  3. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    Tai sitten ajat vaan sen asennusohjelman uudestaan NIKin sivulta, sieltä ne pamahtaa esiin...
     
  4. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Nyt ovat siellä, missä pitääkin. Olen välillä hieman hukassa näitten kanssa. Kiitos avusta.

    Kapa
     
  5. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 21 Maaliskuu 2019
  6. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Alienskinin filmijuttu oli kiva versioon 4 saakka. Sitä uudemmat muuttuivat kauhean hankaliksi käyttää.
    Tosin näyttää x3 -versio sisältävän sitten jo Nik-tyylisiä editointityökaluja eikä pelkkää rakeen laittamista ja filmin toiston emulointia.
     
  7. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Toivotaan, että ne ovat kirjoittaneet säikeistyksen uudelleen ja maskaukset ym. nopeutuvat mielekkäiksi käyttää.
     
  8. Jaava

    Jaava Active Member

    1 461
    1
    38
    Anyone on a Mac:
    In response to Adobe’s new release of Adobe Lightroom Classic CC, Macphun is going add a new Digital Asset Manager module for the Luminar. This new DAM module will be released in 2018 according to Macphun. The new functionality will work with both hard drive and cloud platforms.

    Macphun: https://macphun.com/?clickid=1WdzcHQ8KU0HXtCTSIVgxTosUkmy1E0JmTg4x80&irpid=60117&utm_content=TEXT_LINK&utm_source=qcy&utm_campaign=mediapartner_cpa&utm_medium=cpa&aclid=
     
  9. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Tuosta NIKistä vielä:
    Siirsin nuo uuteen Photariin, ja siellä ovat oikealla paikalla Filtereissä. Nyt vasta otin käyttöön ja tälläistä :
    Kaikki toimii normaalisti, mutta kun painan OK-nappia, niin eipä tapahdukaan mitään. Ei tee uutta leijeriä, ei mitään.

    Kapa
     
  10. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Googlehan taisi lopettaa NIK suotimien kehityksen. Tässäkö kohtaa se nyt sitten alkaa näkymään?
     
  11. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 573
    6 546
    113
    Joskus NIKin käyttö kaataa photarin, joskus taas ei? Lightroomin kanssa toimii ihan ok.
     
  12. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    En ymmärrä, itselläni nuo Nikin pluginit näkyivät ja myös toimivat aivan normaalisti heti kun kopioin hakemiston Photarin uuteen versioon. Macin käyttäjillä on netin mukaan ollut enemmän vaikeuksia, itselläni siis Windows.
     
  13. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Mulla ainakin curves -työkalu meni päivityksessä sellaiseksi lagikasaksi, ettei sitä voi käyttää.
    Muut toimivat "nopeasti", tai siis kuten ennenkin. Keskimääräisen tahmainen, mutta kurvit haluaisin takaisin toimiviksi.

    Laitoinpa videonkin kaapaten: https://www.youtube.com/watch?v=uogKm99ofko
     
  14. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    On kai sille säikeistykselle jotain tehty (?) kun nyt näyttäisi ajavan rinnan importtausta ja esikatselukuvien luontia, ennenhän nuo menivät peräkkäin. Mutta jotain lagia meikäläiselläkin oli kun eilen muutamaa kuvaa käpistelin, en nyt vaan tarkemmin enää muista.
     
  15. Olli Knuuttila

    Olli Knuuttila Well-Known Member

    3 218
    405
    83
    joo, importtaus on ainakin kaikella tapaa nopeampi, huomattavasti. kun on yleensä aina useampi sata kuvaa/setti, on tuolla oikeasti merkitystä. kyllä tuo LR:n puolella ainakin tuntuisi vastaavan kaikkeen oikein hyvin... tai sis minulla ei toistaiseksi ole ollut ongelmia, parannuksena osaisin tätä pitää...
     
  16. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    Nyt huomaan, että Photarissa käsitellyn kuvan tallennus on hidastunut ja kuvanauhassa nuolilla siirtyminen kuvasta toiseen lagaa pahasti. Kumma miten tässä ihmisillä on tällaisia aivan erilaisia oireita.
     
  17. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Nyt toimii NIK Photarissa. Poistin vanhat ja latasin uudelleen. Kolmannella yrittämisellä onnistui. Sitkeys palkittiin.

    Kapa
     
  18. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 21 Maaliskuu 2019
  19. PKivireki

    PKivireki Active Member

    729
    31
    28
    LR CC on hämmentävä, mutta jollain tapaa tykkään simppelistä käyttöliittymästä. Lisäks säädinten käytettävyys on paree! Mutta omiin hommiin ei oikein sovi asiakkaiden kuvien tunkeminen jonnekin Amerikan-pilveen.

    Jaha..myöskään ei voi tehdä kuin sellaisen verkkoalbumin kuin LR CC haluaa..uskallanko panna menee - ja se menee jakoon näköjään automaagisesti Adobelle, hoh.
    https://adobe.ly/2zy6E6H

    Höhöö, armoa jäi kuvat testausasteelle tuossa albumissa, millähän mä saan sen vekka bittiavaruudest!
     
  20. PKivireki

    PKivireki Active Member

    729
    31
    28
    Höh, LR Classicissa jos valkkaa kymmenen kyljellään makaavaa pystykuvaa ja komentaa Rotate Left, niin kääntää vain ekan valituista..paitsi silloin jos ottaa ctrl pohjassa piilokomennot esiin, silloin kääntää kaikki. Onko tämä toiminut aina näin?

    Ah! Muistatteko kun ruinasin joskus mahdollista tehdä oikopolkua työpöydällä oleviin kuvakansioihin - nyt on helpommin käyttäjät heti listattuna oletusarvoisesti ja desktop siis yhden klikkauksen päässä.