Ostin uuden tietokoneen (Windowa 8) ja asensin siihen CS6:n. Rawit ei uudella koneella avaudu. Yritin päivittää Help/Update-kautta. Sieltä tulee aina ilmoitus, että serveri on väliaikaisesti pois käytöstä tai palomuuri ilmeisesti liian "tiukka". Muutin suojausasetuksia, joten siellä ei pitäisi olla häikkää, mutta ilmoitus on aina sama, serveri ei käytössä tai palomuuri estää. Mikä avuksi?
Vs: Rawit ei aukea uudella koneella, mikä avuksi? Toimiiko CS6:n muuten, mutta ei RAWien kanssa? Minkä kameramallin RAW? Onko CS6:n aktivivointi onnistunut?
Vs: Rawit ei aukea uudella koneella, mikä avuksi? Muistaakseni kaverin koneella (Win 8.1) omat raw kuvat aukesi (Nikon nef) muistikortilta ihan oletuskatseluohjelmalla. Mikä oli minulle yllätys
Vs: Rawit ei aukea uudella koneella, mikä avuksi? Toki siinä ei avattu nef-tiedostoa, vaan neffin mukana oleva jpeg, neffin "esikatselukuva"