Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

viimeset kuvat wtc:stä

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana jericho, 10 Syyskuu 2006.

  1. jericho

    jericho Member

    722
    0
    16
    Sattuiko kukaan kattomaan iltalehden vai oliko se nyt ilta-sanomien Plussa-liitettä. Oli juttua valokuvaajasta, joka sai surmansa 11.9. kuvausreissulla wtc:n tapahtumien aikaan. Filmit oli kaikki tuhoutunu murskaantuessa, mutta oli löydetty kuin ihmeenkaupalla vissiin pari muistikorttia, mistä oli saatu pelastettua n.150 kuvaa tapahtumasta. Oli mm. kuvia sortuvista torneista kuvattuna lähes suoraan alhaalta ylös. Oli ihan hienoja kuvia, jos niitä nyt uskaltaa sellaisiksi sanoa...hullu mies.
     
  2. OHO OHO! Jos jollakulla tulee joskus netissä vastaan niin laittakaahan tännekin linkkiä kuviin.
     
  3. jericho

    jericho Member

    722
    0
    16
  4. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Ohhoh O.O

    Onkos noita muuten muita kuuluisia kuvia olemassa, joita on pelastettu jo kuolleelta kuvaajalta. Esimerkiksi sotakuvia, katastrofikuvia tms?
     
  5. pmu

    pmu Well-Known Member

    2 052
    44
    48
  6. jericho

    jericho Member

    722
    0
    16
  7. Onkohan tuo Bill Biggart missä vaiheessa menehtynyt. Tuli tämä vain mieleeni, koska noissa Bill:n kuvaamissa kuvissa näyttää kuitenkin olevan jo molemmat tornit alhaalla. Onko se jäänyt sitten 7-tornin alle?
     
  8. jericho

    jericho Member

    722
    0
    16
    Plussa-liitteessä muistaakseni kerrottiin kaikki kuvien kelloajat ja taisi olla niin että viimeinen kuva (http://www.digitaljournalist.org/issue0111/images/Biggart1836a.jpg) oli otettu 10:28;24. Toisen tornin romahdusajaksi oli kellotettu 10:30, joten puolitoista minuuttia kaveri on vielä viimeisen painalluksen jälkeen ollut hengissä.

    "Bill was killed when the second building came down, and he was crushed under all the debris. I don't know if he jumped back under the underpass, or whether the direct debris killed him. We know in his last picture he was working to the very end, and that's telling of the commitment he had to his work."
     
  9. Ahaa, selvä! Eli siis WTC 1:n alle jäi. 7-torni tuli alas vasta joskus viiden jälkeen paikallista aikaa.

    Tämä kaverin muisto jää samaan sarjaan kuin esim. muutamat työssään kuolleet tulivuoritutkijat/-kuvaajat.