Vs: Uskonto katoaa? Ei minun tarvitsekaan, pidä uskosi. Suomessa on uskonvapaus. Ei niitä saunatonttuja ole kielletty. Sama se mitä jumalaa palvoo. Kaikki sallittuja.
Vs: Uskonto katoaa? En usko, muta uskon etä olet värässä. Esim. telepatiaan uskovien määrä ei vähentynyt, kun saivat käteensä kännykät. Eikä jälleensyntyvien, vaikka uskovat samaan aikaan maailmanloppuun...
Vs: Uskonto katoaa? Iso osa uskonnoista on perustunut auringon jumaluuteen. No, vaikka ei uskoisikaan auringon olemassaoloon, meille muille tämä vaikuttaa loogiselta ja järkevältä. Aurinko kuitenkin määrittää koko tämän pallon elämän kulun. Lisätieto ei tee auringosta huonompaa jumalaa, vaan aina vaan paremman. Se, kannattaako sitä rukoilla, siinä on sitä uskonnollisen ajattelun vierasta puolta, mutta toisaalta, se on terapiaa. Kuten uskonnot muutenkin paljolti mielletään, terapian lähteiksi. Joku kuntele musiikkia, joku toinen hymisee, ja kolmas rukoilee että aurinko lämmittäisi, mutta ei liikaa ;-)
Vs: Uskonto katoaa? Sitähän mä tarkoitinkin että nykyihminen tajuaa sen että esim. viljasadon onnistumiseen vaikutta muukin se että uhrataan auringolle naapurin kersa. Uskotko sä auringon olemassaoloon? ...vähän kaukaa haettu.
Vs: Uskonto katoaa? Voisi sitä uhrata 67 neitsyttä jeesuksellekin, ei se ole uskonnoista kiinni. Kevään tuloon ja viljan maahanpanon oikea-aikaisuutta lienee syytäkin auringolta rukoilla. Ei tieto auttanut japanilaisiakaan. Auttaneeko meitä muita tieto siitä, että aurinko vetää kommeettoja maahan? Vai auttaisiko enemmän että rukoillaan ettei vedä? Ainakin aurinko pystyy asiaan vaikuttamaan enemmän kuin kristittyjen tai muslimien jumala. Ja terapianakin menisi...jos uskoo.
Vs: Uskonto katoaa? Niinpä. Eli toiselta kantilta katsottuna myös vääräuskoisuus. [QUOTE> [/QUOTE] Hitler-kortti! Kyllä se vaan on niin, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Se on hyvä se.
Vs: Uskonto katoaa? Niinpä, jos uskoo. Ihminen ei kuitenkaan pysty vaikuttamaan aurinkoon mitenkään, joten parempi vain keksiä uusi uskonto joka palvoo vaikkapa A. I. Virtasta joka kehitti AIV-rehun...
Vs: Uskonto katoaa? Se suhteellisuudentajun menetys, meille ihmisille tyypilinen piirre, se kyllä vaikuttaa joukossa yhtä hyvin kuin yksilössä. Eli tyhmyys kyllä usein tiivistyy myös yhdessä persoonassa.
Vs: Uskonto katoaa? Hei, en nyt varsinaisesti halunnut alustaa keskustelua sen enmpää Joulupukin kuin muittenkaan mytologioiden olemassaolosta - kaikille meille on tunnettu fakta, että niitä esiintyy, ja ne vaikuttavat elämäämme melko paljon, uskoi niihin tai ei. Uutinen, joka kiinnosti, oli sellainen, että matemaattisella mallinnuksella on päädytty tulokseen, jonka mukaan muutamista maista järjestytyneet lahkokunnat häviävät aikaa myöten. Kaikki yhdeksän valtiota ovat melko koulutetun ja taloudellisesti hyvinvoivan väen asuttamia. Kyysmys onkin, voiko ihmisten käytäytymistä mallintaa (esim. lisääntymistähän voi) tuolla tavoin, vai onko joukkojen typeryys niin arvaamatonta, ettei se ole ennustettavissa?
Vs: Uskonto katoaa? Minulla on sellainen muistikuva että noin kuukausi sitten otsikoitiin pienesti samasta asiasta. Se taisi olla (täytyy yrittää löytää ko. uutinen) amerikkalainen kokeilu + seuranta ja lopputulema oli, ettei onnistunut. Jos mallintaminen ei onnistu on tilanne onnellinen. Joukko ei ole typerä, jos sitä ei kykene mallintamaan. Tyyperyydellä on varmasti monia muita arvioimistapoja. Eipä luonnonilmiöitäkään kyetä kaikesta hyvästä yrityksestä ja omista huikeista kuvitteluista huolimatta mallintamaan oikein.
Vs: Uskonto katoaa? Jos palataan alkuperäiseen aiheeseen, niin en usko että länsimaissakaan uskonto sinällään mihinkään häviää. Sitä mukaa kun kristinusko täällä heikkenee, tulee islam voimakkaasti tilalle. Se on ollut nyt jo pitkään nähtävissä. Joillekin se on toivottu tilanne, eräille länsimaisillekin, hesperofobeja omista ideologisista syistään kun ovat, mutta en oikein usko että tässä tilanteessa kristinuskon heikkenemistä kannattaa kenenkään juurikaan ilolla tervehtiä. Edes ateistien tai agnostikkojen (kuten minä). Eivätkä nämä hesperofobitkaan sitä mitä siitä seuraa todella halua, mutta vihjeettöminä eivät kaiken länsimaisen vastustuksessaan ymmärrä mihin oikeasti ollaan menossa/joudutaan.
Vs: Uskonto katoaa? Äkkiseltään mieleen tulisi ajatus, että yksilö on käyttäytymiseltään liian arvaamaton mallinnettavaksi, mutta joukkojen käyttäytymistä voisi hyvinkin mallintaa.
Vs: Uskonto katoaa? Katsoin tuon videon linkistä, ja sen perusteella mallinnus ei ole mitään huippu matematikkaa, siis pelkästään sen perusteella. Kyse lienee päinvastaisesta tilanteesta kuin oli uskoon tulolla, eli osin on mallinettu miten "uskomattomuus" leviää. Mitä enemmän on ei uskovia, sitä nopeemmin "uskomattomuus" lisääntyy. Ne tekijät jotka ovat vähentäneet jumalan pelkoa, on toki pohjana. Edit sanottakoon vielä että näissä kyseisissä maissa on ollut seurantaan pidemmältä aikaväliltä.
Vs: Uskonto katoaa? Niin eli eikähän voitaisi tehdä samanlainen kaava, miten johonkin alkukantaiseen yhteiskuntaan voitaisiin kristinusko viedä ja miten se siellä leviäisi. Tai siis ainakin jos osa on saatu jo käännytettyä, voitaisiin laskea miten se leviää? Suurin tekijä näyttäisi olevan tieto ja ympäristön paine, jos laitetaan tuo yhteisön mittakaavaan ja katsotaan tilastoista kehitystä, niin 50% ylitys johtaa vääjäämättömästi siihen että kehitys nopeutuun huomaamattomasti. Tuskin kuitenkaan koskaan päästään täysin uskonottomaan tilaan, onhan astrologialla ja kaikenmailman kiviterapiolla onma uskojakuntansa.
Vs: Uskonto katoaa? Periaatteessa ei, mutta jollain kiviterapialla tai puunhalaamisella on uskontoihin verrattuna se ero, ettei kivihörhöt pakota muita ihmisiä elämään omien uskomustensa mukaisesti. Eli tuskin kukaan perustaa mitään yhteiskunnallista moraalisääntöä niiden perustalle.
Vs: Uskonto katoaa? Tuli mieleeni mitä pitäsi tapahtua, että tämä kehitys kääntyisi? Ehkäpä uusi messias muutaisi tilanteen? Messiaan tulisi kyetä ihmetekoihin, jotta saisi kansan taas uskomaan? Myöskin profeetalle olisi käyttöä, viimeisen 50 vuoden aikana näitä joilla on ollut "yhteys", on ollut ja he ovat usein myyneet mailmanloppua. On luotu pelko että ennen aikainen kuolema on tulossa ja mailman lopun on pitänyt konkretisoitua lähitulevaisuudessa, jotta on saatu aikaan konkreettinen pelote. Lupaus kuoleman jälkeisestä elämästä on myynyt hyvin.
Vs: Uskonto katoaa? "Lupaus kuoleman jälkeisestä elämästä on myynyt hyvin"... Loistavaa markkinointia, kukaan ei ole tullut todistamaan että se pitäisi paikkansa, ei voida vetää kirkkoa kuluttajasuojan perusteella vastuuseen, kun olemme maksaneet turhasta, siis maksamme sitten jostakin muusta ??
Vs: Uskonto katoaa? Skeptikkojen ikuinen ongelma uskontojen, uskomushoitojen ja muiden suhteen. Nämä uskovat yrittävät kääntää asian päälaelleen vetoamalla siihen että uskon kohdetta epäilevän pitää todistaa että tämmöistä ei ole olemassa. Ikäänkuin jo uskon kohteen olemassaolon epäily olisi hyökkäys itse uskojaa kohtaan. Tämän takia keskustelu menee melkein heti juupas-eipäs -linjalle. Kirjallisuudessa samaa voi lukea vaikka valtaojan ja minkälie papin/piispan kirjeenvaihdosta koostetusta kirjasta "Uskon tietäväni - Tiedän uskovani" vai mikä sen nimi olikaan. Uskoahan saa mihin vain, mutta kun yleensä johonkin erikoiseen uskovan tai sellaisesta kertovan pitää kantaa myös todistamistaakka. Siis mikäli haluaa vakuuttaa muitakin ihmisiä. Toistaiseksi mistään yliluonnollisesta tai jumalallisuudesta ei ole saatu ensimmäistäkään todistetta. Se ei tarkoita, etteikö jotakin voisi olla, mutta se ei myöskään tarkoita että jotakin todella on. (Näissä keskusteluissa liikkuva termi yliluonnollinen on sekin vähän huono. On monta asiaa jotka ovat olleet yliluonnollisia kunnes niille on löydetty selitys. Pitäisi olla joku sopivampi termi) Uskonnon suhteen erityisen ankaria ovat nämä lähi-idän uskontokuntiin kuuluvat (kristityt, muslimit, juutalaiset). Samanlaista paatosta ei jostain syystä monessa muussa valtauskonnossa ole. Sensijaan suvaitsevuutta on. Japanilaisistakin suurin osa tunnustaa kahta uskontoa eikä näe siinä mitään erikoista. Eikä siinä että lisäisi joukkoon vielä kolmannenkin uskonnon, kristinuskon. Heille se ei ole niin nuukaa, hyvä vain että on eri tilanteisiin sopiva jumala valittavissa aina.
Vs: Uskonto katoaa? Näin. Ja jos nykyaikana tulisikin jeesus II, niin kukaan ei ottaisi häntä todesta. Ties vaikka sellainen olisikin ilmaantunut ja puhuisi itsekseen näyistään jossakin mailman turuilla ja toreilla. Paha uskottavuus-ongelma - mikäli nyt eläisimme sattumalta sitä uudelleentulon aikaa. Hauskasti profeetat katosivat maailmankartalta sen jälkeen kun kirkko ei keksinyt heille hyödyllistä käyttöä. Kysymys on erittäin mielenkiintoinen. Nimittäin japanissa hautajaiset ovat pääsääntöisesti buddhalaiset. Buddhalaisuus taas opettaa uudelleensyntymää ja karman lakia. Kuitenkin vuosittani Obon-aikaan uskotaan kuolleiden vaeltavan henkinä kaikkialla, etenkin siellä missä he ovat asuneet. Heidän johdattamiseksi takaisin "toiselle puolelle" laitetaan mm. jokiin virran vietäväksi lyhtyjä. Obon-aikaan myös Budsudan (eräänlainen koti-alttari) toimii "puhelimena" jonka kautta esi-isät voivat kuulla jälkeläistensä kuulumiset. Ristiriitanahan tässä on se, että kuinka nuo jo jälleensyntyneet kuitenkin vaeltavat henkinä? Japanilaisille se ei ole ongelma, koko kulttuuri on täynnä ristiriitoja. Kaikesta valitaan se kivoimmalta tuntuva vaihtoehto. Rationalistille tuossa sensijaan on kummasteltavaa. Henkien vaellus ja erilaiset henget kuuluvat olennaisena osana Shintolaisuuteen - uskontoon jossa ei ole jumalaa. Myöskään japaniin toisessa uskonnossa, Buddhalaisuudessa, ei ole jumalaa. Tähän voisi ottaa vertauksen viime viikkojen tapahtumista. Kristillisissä maissa tuollaista onnettomuutta ihmeteltäisiin helposti että "Miksi jumala vihaa meitä", "rankaisee meitä", ... Tuolla taas se vain on "jumalan" tahto, joten näin vaan piti käydä tai sitten sillä ei ole mitään tekemistä minkään jumalan kanssa. Tämä on vähän hankala ilmaista suomen kielellä, koska yhteisiä käsitteitä ei ole. Ja kun tuolla kuoli paljon, niin se on helppo kuitata "mutta uusia lapsia syntyy, eikö ole kiva".