Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

uskaltaako käyttää?

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana santtusaatana, 25 Kesäkuu 2006.

    sigma ef-500 ST salamaa digirungossa (D50)? TTL ei tossa toimi, mutta muuten pelittää, joten haluaisin tietää että onko jännitteistä johtuvaa rungon rikkoutumisen vaaraa? kiitti!
     
  1. no onko se nikonin ef-500? jos ei niin vituiks menee (kai)
     
  2. Kyllä kwannonin rungot taitaa olla herkempiä tuon asian suhteen kuin Naikönin.
     
  3. hmm.. ainakin sigma ef 430 st toimii pentaxin ist DS. Tosin tuossa toimii hyvin TTL myöskin, ja 20 vuotta vanhat rengassalamat esim. ;)

    mutta sitä en tiedä uskaltaako tuota Nikoniin laittaa, toivottavasti joku tietää. Nimittäin on mahdollista että rikkoontuu sekä kamera että salama, jos ei passaa.
     
  4. Miten?
     
  5. Taitaa nuo uudemmat kwanonitkin sietää sen reilu 200 volttia siihen kenkään ja pc -synckiin. Jotkut vanhemmat oli rajoittuneet 6 voltin pintaan ja sellaiseen kun pistää kiinni salaman mikä törkkää 200 volttia siihen keskinastaan niin ei tykkää hyvää. Ne muut nastat taitaa olla "turvallisempia", mutta niistä ei sen tarkempaa infoa niin helposti löydä mitä tekevät eri kameroissa. Nikonin salamoihin löysin suurpiirteisen ohjeen vaan ei se paljoa auta. Jos alkup. kysyjän salamassa on kameran nastoja vastaavat nippelit niin kai se on tarkoitettu Nikoniin ja oikein käytettynä pitäisi toimia kaikki TTL:ää myöten. Jos nastat ei täsmää niin on tarkoitettu eri kameralle ja kaikki toiminnot ei ole käytettävissä.
     
  6. Jo väärät nippelit arveluttavat niinvoi hommata välipalan jossa ei ole kuin se keskinasta. Tai teipataan ne. Tämän jälkeen käytetään salaman automatiikkaa..