Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Kasimir, 3 Marraskuu 2012.

  1. Manual

    Manual Active Member

    912
    39
    28
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Kuvista välittyy yhteisön miesten mukanaolo.
    Lieko juhlasian teuratus.
    Verenvalutuskuva on hieno ryhmäpotretti.
    Olisiko hirvenmetsästyksessä samaisia aineksia.
    Lihojen paloittelu ja soppa- ja makkarainesten erittely
    on sitä arkea, joissa maaseudulla eletään
    Hyvä siitä on muistuttaa meille sisäsiisteiksi opetetuile kaupunkilaisille.
    Jos sika menee juhlapataan ja syödään samantien,
    niin joistakin hyvistä käytönnön tavoista voi luopua.

    Direktiivien valtaa kannattaa kyseenalaistaa.
    Osaavia ihmisiä on aina ollut. Saamme luomuruokaa.
    Valitaanko terveellinen ja järkevä verenvalutus vai kylmähuoneketju lisäaineineen.
    Ollaanko kreikkalaisia vai hyvinvointivaltion kapealaisia
    'korkeaeettisiä' kaupunkilaiskasvatteja.

    Itsekin katselin maaseudun kotiteurastusta 70-luvulla.
    Sika nostettiin ylös otsalaukauksen jälkeen.
    Teurastajalla oli essu ja hihaton paita.
    Lihat hän irroitti kalvopinnoista niin kauniisti,
    että verta en juuri koko teurastuksen aikana nähnyt.
    Muuta kuin sen ämpärillisen jota pidettiin arvokkaana tuotteena.
    Mutta kyllä teurastaja erottuu näistäkin kuvista ammattilaisena.

    Ehkä jokin patakuva kylän naisien osuudesta olisi voinut mahtua joukkoon. 
    Hyvä niukka sarja.

    Väriaikana niin moni on helpompaa detaljien osalta, 
    tai vaikeampaa veren näkemisen myötä.
    Mustavalkoinen vaatisi erilaisen toteutuksenhallinnan.
    terv. manual
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Satuin koiranulkoilutuslenkillä paikalle, kun metsästäjä ampui jäniksen (ajokoiran ajosta). Jänikseltä ilmeisesti katkesi jalka, joten se ei päässyt pakoon, ja urhea metsämies juoksi sen kiinni ja tappoi potkimalla pitkin peltoa.  Ei huomannut minua takanaan katselemassa.  Säästeli varmaan hauleja ja samalla hampaitaan....

    Harmi, ettei sattunut edes kännykkää taskuun, videosta olisi tullut ilmeinen youtubehitti.

    Offtopicia, mutta sen verran vaan, että heti kun pikitie lakkaa näkymästä, ovat suomalaisetkin edelleen samoja metsäläisiä kuin ennekin. EU-direktiivienkin vaikutus ulottuu suunnilleen sinne, missä mainittu pikitie näkyy.  Hirven sun muun elukan metsästys on jo sitten omaa aluettaan, poronhoidosta puhumattakaan.
     
  3. Manual

    Manual Active Member

    912
    39
    28
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Maaseudulla ennen tehotaloutta elämistä pyrittiin kantamaan myös tunnetasolla huolta.
    Minkä 'pienryhmät' mahdollistivat.
    Harmi että tuon suhteen ymmärtäminen eläimiin ja luontoon on katkennut.
    Direktiivit eivät sitä auta oikaisemaan.
    Ne on laadittu paljolti suurtuotannon ja glopaalin kaupan ohjeistukseen.
    Häviäjiksi ehdottaisin paikallisuutta ja pientuotantoa.
    Ehkä myös kokonaisvaltaisen ajattelun, harvinaistuminen.
    johon myös paikallisen eettisyyden kunnioittaminen sisältyy.

    Hieman leikkimielisesti, valitaanko hyvä elämä ja kunnioitettu kuolema.
    Vai hyvä kivuton kuolema ja hieman kivulloisempi elämä.
    Johon kastiin 'jäniksenpotkija' mielstäni voisi lukeutua.

    Kuviin palaten...  t. manual
     
  4. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Mitä hirven lihan käsittelyyn tulee, niin tietämilläni hirviporukoilla alkaa olemaan liiterit jo hyvää teurastamotasoa.
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Juu, kyllä se pihalta pakastimeen kulkeutuu varsin asiallisesti.  Jos porukalla on 20+ hirveä perattavana, niin ei niitä pientareella silputa.
     
  6. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Jos vielä saisi palata alkuperäiseen kuvaan, niin mielipiteeni kohdistui nimen omaan siihen, ei sitä seuranneisiin lisäkuviin, jotka ehkäpä ryhmänä toimivatkin paremmin kuin vain yksin.
    Edelleen olen sitä mieltä, että kun kuva pistetään esille, niin siitä saa mielipiteensä kertoa. Eka kuva ei ollut edes paras noista kaikista kuvista.
    Horisonttia voi korjata kiertämällä kuvaa, jos ei sitten kuva ole alun perin otettu liian tiukasti, eikä poisleikkautumiseen ole "ylimääräistä" kuva-alaa käytettävissä.
    Minusta on todella hieno asia kun kuvan saitille pannut ottaa noin mahtavasti ja rakentavassa hengessä vastaan kritiikkiä;-)
     
  7. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Niin, kuten jo aikaisemmin mainitsin, on kokonainen dokumentointi muualla. Kyseessä oli erään suvun vuotuinen tapahtuma, johon kuului sian lahtaus, ja sen jälkeen siitä valmistettu ruoka, joka nautittiin saman päivän illalla. Kuvasin koko tapahtuman makkaran tekoa myöten. Naisiakin löytyy pataa sekoittamassa. Ainoa, mikä jäi kuvaamatta, oli itse syömingit, koska juna ei odottanut, eikä varsinkaan lentokone. Verikokkelia ehdin syödä ja kamaraa imeskellä. Kaatoryyppyjäkin sain kulautella. Koillista Unkaria rajan tuntumassa. Mummon ja papparaisen ainoa sika, 180 kiloa.

    Kiitos kommenteista.

    Kapa
     
  8. agostini

    agostini Active Member

    1 839
    0
    36
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    En lähtisi ihan noin irvokkaasti yleistämään. Ylilyöntejä sattuu monissa asioissa, tästä kommentista saa iljettävän vaikutelman. Aivan typerää mustamaalaamista imo.


    Kuvista en erityisemmin pitänyt.
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Tässä tapuksessa niin kuin monessa muussakaan, nuo asiat ei mitenkään liity toisiinsa, direktiivi ei käske tekemään tuollaista. Eikä elintarvikehygieeniakaan kovin huono asia ole, kun liha menee jonkun muun suuhun. Lanta, maa ja syötävä liha ovat erittäin huono yhdistelmä, koska mikä vaan maabakteeri voi aivan hyvin tarttua ruokailijoihin, mm. lysteria vai kirjoitetaankohan se listeria?
    Suomessakin tapauksia aina välillä tulee... Ei kuulemma ole kovin kiva sairaus..

    Tärkeä pointti miksi itse kirjoitin ketjuun oli kuitenkin se, että direktiivi ei salli kuoliaaksi valuttamista, vaan eläin pitää ensin tainnuttaa (yleensä ampua jotakin päähän) ja vasta sitten valuttaa veri ulos, sydämen vielä toimiessa. Sen sijaan unkarin versiosta saa käsityksen, että valuttaa veret pihalle eläimestä, jolta ei tajua ole otettu pois, mutta kivun takia on jopa vaivauduttu sitomaan jalat, ettei karkaa tai potki pitäjiään ... julmaa kiusantakoa, joka on europaassa lainvastaista. Kyllä teurastakin voi sen verran kunnioitta, ettei sen tahdo kärsivän, sentäs antaa henkensä, että toiset saisi syödä.
     
  10. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Luottaisin ja uskoisin näistä pohdinnoista kyllä ehdottomasti Diefenbakerin tietoon, sitä kun hänellä on tältä alalta.
    T Jukka
     
  11. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    näin on.
     
  12. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Unkarin paras teurastaja, sanoivat...

    Nimenomaan kansalliset lait tekevät sen tarpeellisen kieltämisen. Me emme tottele direktiivejä, vaan esimerkiksi eläintensuojelulakia, jossa teurastuksen perusasiat onkin sanottu ihan suomeksi pykälässä 33:
    Eläinsuojelulaki 247/1996 - Ajantasainen lainsäädäntö - FINLEX ®