Pari kuvaa joulun jälkeisestä Turusta, ensimmäiset kuvat tänne foorumille. Dynax 5D kamerana. Kuvat on Jalbumin pakkaamia. Mitä muuta korjattavaa kuin nuo allekirjoitukset ja kuvan nimi kuvassa? Laitelkaahan ahkerasti kommenttia KUVA 1 KUVA 2
Vs: Turku joulun jälkeen Heih. Nättejä kuvia ovat väreiltään ja tunnelmaltaan. Yksi pieni seikka tosin minua vähän häiritsi: kuvissa ei taida olla horisontti ihan suorassa. Pikkujuttuhan tuo, mutta kuitenkin. Silti hienoja kuvia. Juho
Vs: Turku joulun jälkeen Joo niin taitaa olla maapallo hieman kallellaan, vasemmalle.. Kiitos kommentista, lisää korjattavaa / parannettavaa?
Vs: Turku joulun jälkeen Näyttää ihan HDR-kuvilta, kun on nuo varjot noin hyvin auki! Ei sen puoleen, nättejähän nuo!
Vs: Turku joulun jälkeen Ihmettelin vähän itsekin miten nuo kuvat tuli tuon sävyisiä.. Kuville ei nimittäin ole tehty mitään muuta kuin säädetty levelsit Rawshooterissa ja terävöitetty varovasti Photoshopissa. Objektiivinäkin "vain" Minoltan vanha 35-105 (3,5-5,6) millinen "peruszoomi".
Vs: Turku joulun jälkeen Paikalla on ilmeisesti ollut paljon pehmeää valoa Hienoahan tuo on, että on väriäkin öisissä kuvissa!
Vs: Turku joulun jälkeen Lisätään vielä yksi kuva Turku-sarjaan: KUVA 3 <IMG src="http://terotin.com/photo/KAUPUNGIT/Turku/slides/PICT0499-01.jpg"]</IMG>
Vs: Turku joulun jälkeen Tyylikkäitähän nuo, vaikka tulee vähän sellaista levotonta, vasemmalle kaatuvaa tunnetta tuon horisontin takia. Jäi mietityttämään, että mitä jos olisit ottanut ensimmäisessä kuvassasi mukaan tuon jokikiveyksen kokonaan oikealtakin puolelta?
Vs: Turku joulun jälkeen Joo huomasin itsekin kotiin kun avasin tuon ykköskuvan ekan kerran, että kirkkoa oikealle reilusti tai sitten vähän vasemmalle. Täytyy katsoa oliko semmoista kuvaa paikalta missä näkyisi tuo toinenkin kiveys. Kiitos taas kommenteista, horisontti on helppo suoristaa
Vs: Turku joulun jälkeen Hienoja kuvia. Sääli kun tuo maisema pilataan kirjastosillalla. Itsekin olen kuvannut jokirantaa nyt kesäöinä. Mitäs muuta voisi kuvaa yöllä Turussa?