Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Turhuuden markkinoilla

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana paraneva, 20 Elokuu 2010.

  1. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 606
    6 642
    113
    Sony Center Berliinissä Potsdamer Platzilla.

    [​IMG]
     
  2. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Turhuuden markkinoilla

    Kuvasta en paljoa osaa sanoa, mutta aiheena ajankohtainen.
    Tänään juuri mietin sanaa 'muoti' ja kaikkea sitä inhoa, mitä se henkilökohtaisesti minussa herättää.
    Kertakulutusta, elämän arvottamista talouden ehdoilla jne.
    Sikäli hyvä, että koko taivas on suljettu ihmisen toimesta pois - se lisää aiheeseen liittyvää ahdistusta.
    TJukka
     
  3. Vs: Turhuuden markkinoilla

    Hankala paikka kuvata. Siinä vaiheessa kun katon värit muuttuvat välillä tummammaksi, voi saada jotain sävyä alaosaankin. OT:na: Onhan tuolla paljon turhaakin, mutta toisaalta hyviä (ja kalliita) ravintoloitakin. Ja Film Museum tietysti, jossa on hienosti tehtyjä osastoja mm. Metropolis-leffasta.
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Turhuuden markkinoilla

    Jos nyt joutessaan luetaan, mitä kuvaaja on kirjoittanut otsikoksi, ja ajatellaan se ns. aiheeksi, niin kuvahan kuvaa juuri sitä, eikä siihen liity mitenkään se, mitä vaikeuksia kenties olisi jossain asiassa ja mitä kaikkea alueella kenties olisi. Ne saattavat kenties liittyä johonkin toiseen kuvaan, mutta sellainen ei ole nyt läsnä.

    Kuvassahan on ihmisiä haahuilemassa turhuuden markkinoilla, katselemassa ei-mitään, eikä missään olekaan mitään. Hieno kuva ihmiselämän ei-mistään!
     
  5. Vs: Turhuuden markkinoilla

    Minun mielestäni kuvan alaosa on tarpeettoman tumma ja sitä kommentoinkin.  Eikä ole varmaan suuri rikos huomioida myöskään otsikon aihetta laajemmin, vai? En minä ainakaan jaksa aina lukea näitä "ihan kiva" -vastauksia.