Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tuotekuvaus

Keskustelu osiossa 'Valaisu ja studiokuvaus' , aloittajana Matthias, 5 Syyskuu 2008.

    Vs: Tuotekuvaus

    Polatransferit, jos mikään on "mennyttä aikaa" Pidetään yhdessä polaroidminuutin pituinen hiljainen hetki Dr Landin muistolle...
     
  1. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Pidetty on.
    Se skannikin tulee, negana skannaa tuo kone, 9x12 ruutuja en viitsi saksia, että mahtuisivat tuohon Minoltaan (6x9).

    p.s. Tekee vielä tuon negamaskikorjauksen diallekin, ja rajaa kummasti, joten
    katselenpa vielä, mitä voisi tehdä. Siihen asti vain selityksiä. Uusia kuvia en laita, ne sitten ovat muualla.

    kapa
     
  2. Vs: Tuotekuvaus

    hämmetetääs vehän soppaa...

    Entäs jos tuote on mitoiltaan L4,5m x K2,5m x S0,2-1m

    Sisäksi tuoteessa on heijastavia lasi, kromi ja messinkipintoja
     
  3. Vs: Tuotekuvaus

    Ota polasuodin, "It is Magic"...
     
  4. Vs: Tuotekuvaus

    Täytys varmaan hankkia sellainen...

    On vaan pikkasen kalliita mun mielestäni :-(
     
  5. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Ilman selittelyjä. 9x12 diaa originaalina. Jukalle.
    Toivottavasti onnistui kuvien tuotto. Skannauksen kanssa oli isoja ongelmia.
    Ei oikein laite suostunut diaa hyväksymään. Mutkan kautta kuitenkin tässä.

    Heh ;) Osasinpas upata. Voi että olikin helppoa!
    Varokaa, saatan jopa laittaa lisääkin. En tosin tälläisiä, enkä tähän.
     
  6. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Tuotekuvaus

    Tämä oli siis jonkinsorttinen mallisuoritus esimerkiksi kapalle ja koko kansalle.

    "Tuotekuvia" on tietysti erilaisia. Tämä on varjoista päätellen korkeaprofiilinen eikä varaosaluettelon kuva.

    Tällaisella laakerikuvalla myydään siis saksalaisen autotehtaan yli-insinöörille rakastuminen laakeriin:
    * Lupaus täydellisestä luotettavuudesta
    * Laakeri, joka viettää aikansa pyörässä eikä huoltamon pöydöllä
    * Teknologisen estetiikan huipentuma
    * Huippulaatuinen osa, joka nostaa auton laatua, eikä laske sitä

    Mitäs kuva sitten kertoo?
    * Laakeri ei pyöri tai vihjaa pyörimiseen, vaan on käännetty auki rassaamista varten
    * Pöydällä lojuu kuulia, selvää nyrkkipajameinkiä, ei siisteyttä eikä laatua - ei sovi nykyajan teollisuuteen
    * Pöytä on jopa ruosteessa, mikä tarttuu heti myös laakerin ominaisuudeksi
    * Pöytä on myös pölyisen näköinen - se kertoo, ettei laakeriin liity toimintaa eikä liikevaihtoa
    * Laakeri on kuvattu siten, että sen sisäkehän kylki näyttää sahatulta ja viimeistelemättömältä - niin krouvi jälki ei riitä laadukkaisiin tuotteisiin. Liiterissäkö niitä laakereita väsätään.

    Kuva antaa siis yli-insinöörille aivan vääränlaisia viestejä.

    kapan kuvissa sen sijaan ovat viestit erinomaisesti kohdallaan.
     
  7. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Tuosta eka kuvasta sen verran, että simppelin näköinen, mutta valaistuksen rakentaminen ei sitten ihan niin simppeli ollutkaan.
    Huomioikaa neste, alaosa lasissa, tumma rinkula lasin yläosassa, joka erottaa sen taustasta etc... Kaikki tehty valoilla ja varjostimilla, heijastimilla, ilman photoshoppailua.
    Agfachrome 50 S näyttäisi olleeen filmi. Sinarilla kuvattu, ihan kun sillä olisi jotain merkitystä. Objektiivi, aukko, aika yms. ei ollut
    tallentunut dian kylkeen.
    Ja Jukkaproetc..., ei ristivarjoja ;)

    Nyt palaan päivän epistolaan minä.

    kapa
     
  8. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Kapa kyllä  läpäisisi tuotekuvaustentin kunniamaininnalla,   Flying Colours!

    6-0, sanoisi urheiluväki.
     
  9. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Tuotekuvaus

    Kapan laskinkuva on niin houkutteleva, että toisen aivolohkon pitää muistuttaa toiselle jotta kamoon toihan on vuosikymmeniä vanhaa tekniikkaa.
     
  10. T_Ni

    T_Ni

    507
    0
    0
    Vs: Tuotekuvaus

    Mun pitäisi dokumentoida vanhoja radioputkia. Niitähän on monenlaisia ja osa on helppoja. Mutta sitten on vähän vaikeampia. Sellaisia, joissa putken pinta on kuin peiliä, osa mustaa ja osa kirkasta. Putki pitäisi kuvata kohtisuoraan ja siten, että liitin näkyy. Teltassa tulee muuten hyvä, mutta objektiiville pitää olla joku reikä ja se näkyy putken pinnalla mustana viivana, joka näyttää siltä, että putken sisällä on joku osa. Monissahan on, mutta ei tässä. Ei ole näköjään enään yhtään koekuvaakaan tallessa, joten en voi laittaa nyt esille.

    Miten objektiivin heijastuksen voi siis välttää ?
     
  11. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Vaikea juttu. Onneksi meillä on kuvankäsittelyohjelmat.

    Kuvaustilan on oltava pimeä. Nythän se on helppoa, kuvaa illalla/yöllä. Musta verho/styroksi tms kameran ympärille. Riittävästi etäisyyttä kohteeseen, joka on valaistu
    sopivasti. Mustat tai valkoiset styroksit reunoille, riippuen kohteesta. Kyllä se kamera siellä aina näkyy, mutta jos pidät kamerasi jalustoineen pimeässä, niin jää
    photarityöskentely pieneksi. Jos hyvin sattuu, niin lähes olemattomaksi. Telttamakroilu ei ole ratkaisu, etäisyys saattaa olla. Uhoa peliin, eli pitkää putkea, sanon minä.
    Ja ei niitä ristivarjoja ;)

    kapa
     
  12. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    No niin on kuvakin ;)

    Tuo on muuten kouluaikainen tekele. Siinä etsittiin valaistusta kohteille, jossa on mustaa ja valkoista.
    Tuon koulun mainitsin ihan siksi, että kun jotkut ovat niin vastaan meitä koulutettuja. Että siellä ei
    mitään opita. Ei, en ole siellä Tampereella kouluttautunut. Tuotahan siellä opitaan tekemään, lähinnä.
    Aikani olen kuluttanut kaikenlaisessa,
    arkkitehtuurin parissa pitempäänkin. Nyt teen, mitä teen. Että se siitä.

    Väitän, että osaan tuollaisia tehdä vieläkin, ehkä paremminkin. Akkojen lehtiin kuvasin julkkispaskaa aikani,
    muotia vain muutaman kerran. Ei ollut tuo muoti alani, enkä noilla muutamilla kerroilla ylpeile.

    Lentokonekaappariakin minut pantiin kuvaamaan. Se Vuoden Kuva tyssäsi kuitenkin suojelupoliisin kämmeneen.
    Että se siitä.

    Piti ihan vanhuksen purkautua, kun proot meinaavat hyppiä silmille. Perkele.

    kapa
     
  13. Vs: Tuotekuvaus

    Perkele, perkele, vai hyppivät silmille. No tossa iltapuhteiksi (tänään) tempaisin yhden shotin jossa kyllä käytin niitä elementtejä mitä tässä besserwisserit irvaili. No niin, Suomalaisten rahasampo mallia 2008:
     
  14. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Vai että besserwissereitä? Skaba jatkukoon, nyt kun tyhmäkin huomasi, että tänne voi upata ilman ihme liittytmiä.
    Ei ihan tänä päivänä tehty, mutta tuoretta kuitenkin.
     
  15. Vs: Tuotekuvaus

    No täytyyhän tässä vähän ylläpitää tota mainetta että aluksi viisiminuuttia sitten tehty räppäisy, kun en viitsinyt tuota märkäprosessin sepiaa alkaa vääntään, sitten pari muuta "tuotekuvaa" (Ovat paperikoruja)
     
  16. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Tuotekuvaus

    Että pitää jo selitellä ja vähätellä ;)

    Kapa
     
  17. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Tuotekuvaus

    Saako tälläisista kuvista rahaa?
     
  18. Vs: Tuotekuvaus

    Hyvä kysymys ! Mä ainakin saan vain (kyseenalaista)mainetta, kun tästä kisasta ei muuta ole odotettavissa...
     
  19. hsm

    hsm Member

    852
    0
    16
    Vs: Tuotekuvaus

    Seuraava aihe näyttää olevan Rollein suotimista. Laittakaa sinnekin jotain esimerkkikuvia, tämä kun sattuu olemaan "Aloittelijan kysymykset". :)