Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tri-X skannausta

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Rooster, 9 Maaliskuu 2016.

  1. Rooster

    Rooster Member

    271
    1
    18
    Päivää.

    Tässä pitkään asioita sivusta seuranneena uskaltaudun itsekkin kirjoittamaan tänne, vaikka julkinen nöyryytys vähän hermostuttaakin..
    Olen suunnittelemassa filmi-romppeiden ostoa. Kiinnostuksen kohteena ja tiettyyn projektiin liittyen aion kuvata tulevat parisen vuotta lähinnä kino 400 Tri-x:ä. Filmit kehittelen itsekseni. Yli kymmenen vuotta unohduksissa oleva taito pitäisi ottaa jälleen haltuun. Tuo ei liene ongelma, mutta se mistä mulla ei ole oikeastaan käsitystä on nykypäivän skannerit. Mikä ja miksi ovat kai avainkysymykset? Onko itseasiassa merkitystä millä sakannaa, jos kuvien loppusijoituspaikka on netti? Mahdolliset isot vedokset hoidetaan sitten kenties toisella tavalla.

    Kameraksi suunnittelen Leica M6:sta tai vastaavaa, ja 35 sekä 50 millisiä laseja jos näillä asioilla nyt mitään merkitystä tässä on. Filmi tulee kuitenkin olemaan Trix:a alusta loppuun asti, joten skannerin tarve ainoastaan sille. Siksi kysymys tänne eikä laitepuolelle. Heinäkuuhun asti aikaa hommata vermeet. Idea ja suunnitelmat olemassa. Enää mätää tekniikkapuoli, mutta luulisin sen olevan tässä tuo yksinkertaisin juttu.

    Kiitos!
     
  2. ppohja

    ppohja Active Member

    514
    38
    28
    Vs: Tri-X skannausta

    Oman näkemykseni mukaan: ei.

    Nettiresoluutioon toimii lähes mikä vain, iPhonen kamerasta lähtien. Pölynpoisto ei toimi automaattisesti hopeakiteeseen perustuvassa filmissä, joten silläkään ei ole väliä.
     
  3. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Tri-X skannausta

    Plustekin kinofilmiskannerit ovat erittäin hyviä, varsinkin hintaisekseen ja ei niille oikein kyllä vakavasti otettavaa kilpailijakaan ole. Jos on valmis maksaa 3-4x summan, niin sillä saa Nikonin skannerin, jolla saattaa saada lähtökohtaisesti pari prosenttia jollain mittarilla parempaa teknistä laatua, mikäli proseduuri on muutoin sama.

    Nämä kaikki "Leica M6" tagilla ovat parin sadan eur plustekilla skannattu. Suurin osa trixiä:
    https://hopeakide.wordpress.com/tag/leica-m6/
     
  4. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Tri-X skannausta

    Koska kuvaat pelkästään kinofilmiä, satsaa samalla oikeaan filmiskanneriin.

    Tasoskannerit ovat ongelmallisia erityisesti Tri-X:n kanssa, joka usein on hyvinkin kippurassa, eli ei millään tahdo pysyä suorana. Minulla on käytössäni Epson V750 Pro, ja varsinkin kinotrixin kanssa on aina taistelua. Epsonin omat filmipidikkeet ovat kuin huono vitsi, Betterscanningin pidikkeet ovat luultavasti paremmat, varsinkin jos ovat lasillisia.

    Jos itse kuvaisin pelkästään kinoa, hankkisin todennäköisesti Konica Minolta Dimage Elite 5400 II -skannerin. Yksi tuttu kaveri saa hämmästyttävän hienoa tulosta juuri tällä skannerilla.

    Kuten kaikessa, halvinta rimpulaa ei kannata hankkia, varsinkin kun suunnittelet hankkivasi parhaat mahdolliset kinofilmikuvausvälineet.
     
  5. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 628
    1 536
    113
    Vs: Tri-X skannausta

    Olen eri mieltä. Skannerilla voi olla suurinkin merkitys myös nettiin laitettavissa kuvissa elleivät ne ole ihan postimerkin kokoisia. Skannerien optiikkojen laatu vaihtelee huikeasti (aivan riippumatta siitä, minkä valmistaja mainitsee teoreettiseksi tarkkuudeksi) ja huonolla optiikalla kyllä voi saada aikaiseksi etenkin vertailussa havaittavaa pehmeyttä.

    Vakavampi puute laitepuolella on kokemukseni mukaan etenkin halvempien skannereiden käytännössä alhainen DMax mikä aiheuttaa sen, että tumma pää menee helposti umpeen. Ikävimmin tämä näkyy tietysti diassa, mutta myös mustavalkoisen vaalean pään sävynhallinta voi olla vaikeaa.

    Skannaus kaikkiaan on kuitenkin taitolaji. Laitteiden mukana tulevien ohjelmien laatu vaihtelee paljon. Huonolla ohjelmalla voi käytännössä olla mahdotonta saada laitteesta irti sen todellista suorituskykyä.  Kokemuksen kertyessä skannausjäljellä on tapana parantua etenkin sitten kun uskaltaa käyttää laitetta muutenkin kuin ohjelman automaattiasetuksilla.

    Vaihdon jokin aika sitten kinoskanneriani ja kirjoitin aiheesta jonkinlaisen raportin josta voi olla hyötyä:

    https://sekametelisoppaa.wordpress.com/2015/04/18/kayttokokemuksia-kinoskannerista/
     
  6. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tri-X skannausta

    Plustekit riittaa nettikuviin hyvin, jos haluaa suoraan parhaan niin sitten Minolta 5400 I malli.. toi II on karvalakkimalli siita. Siita katos firewire kytkyt ja grain dissolver, dmax laski ja jotain muuta. Hinta on silti huomattavasti korkeampi.

    Noi minoltat maksaa 400e luokkaa ja plustekin saa halvimmillaan 100-150e kaytettyna. Siina voi miettia, etta haluaako samantien lahes parhaan, sellaisen jolla saa ne isotkin printit vai ei.

    Kuhan valttaa tasoskannereita, ne ei tunnu riittavan edes nettikuviin kinarista. Suuremmilla filmeilla silti nettikuviin ihan riittavia.

    Jos tosiaan haluaa pelkastaan nettikuvaskannerin, niin siihen ehdottomasti paras on Minolta DiMAGE Scan Dual IV. Sen saa edullisesti ja se on erittain laaadukas. 3200dpi ei vaan riita kovin suuriin printteihin. Kayttomukavuus ja softa on myos parempi kui plustekeissa ja hinta yleensa jopa edullisempi. Paitsi jos on makki, sen kanssa ei mikaan vanhempi softa skulaa.
     
  7. Vs: Tri-X skannausta

    Katotteko te netistä pakkaamattomia 250Megabitin kuvia 30'' näytöillä? Esim joku Epsonin tasoskanneri riittää vallan hyvin nettikuviin kinaristakin. Tai sitten ei osaa skannata. Tietty jos kuvaat pelkkää kinoa niin voi olla että kinofilmiskanneri on järkevin vaihtoehto laitoit sitten kuvat nettiin tai printeiksi.
     
  8. Rooster

    Rooster Member

    271
    1
    18
    Vs: Tri-X skannausta

    Kiitoksia vastauksista!
    Asiat yleensä lähtevät rullaamaan omalla painollaan oikeaan suuntaan. Kaverillani oli roskalavalle menossa tuollainen Epson Perfection 3200 Photo skanneri. Pelastin koneen tältä kovalta kohtalolta ja elvytin henkiin latailemalla uudet ajurit ja skannausohjelmiston. Laite on antiikkinen nykymittapuulla - ikää varmasti kymmenen vuotta jos ei enemmänkin. Kuitenkin se aikoinaan tuotti oivaa skannausjälkeä, joten miksei nytkin! Ainakin tuolla alkuun pääsee. Luultavasti monella voi olla tähän eriävä mielipide, mutta mielipiteet, vinkit ja ohjeeet ovat edelleen tervetulleita.
    Tuo Silverfast skannausohjelma vaikuttaa kylläkin paholaisen keksinnöltä! Ihan liikaa liikkuvia osia, jotka tuntuvat kaikki vaikuttavan samoihin asioihin -> Automaattisäädöt houkuttelee ;)
     
  9. Vs: Tri-X skannausta

    Tässä sitä "vanhaa hyvää Trixiä" 70-luvun alkupuolelta negasta skannatuna.

    Mä tykkään tämän tyyppisistä sävyistä lähinnä siksi, että tuollaiseen sävymaailmaan tottui tuohon aikaan. Printit olivat pääsääntöisesti aika vahvoja, eikä raetta pelätty. Tosin tämän päivän Tri-X on toki toinen tuote.