Vs: Telkkarista tänään Minusta Dr. Feelgood doggari oli visuaaliselta toteutukseltaan eräs parhaimmista rock-dokkareista mitä olen nähnyt. Valokuvauksen kannalta tarkateltuna sieltä löytyi runsain miton juuri sitä mv-kuvausta jota mitä ilmeisemmin täällä Kameraulukun palstoilla odotetaan vanhempien kuvaajien esittävän. Kuvat eivät teknisesti ole/olleet loisteiliaita mutta sisältöä ja särmää oli paljon enemmän kuin tämän päivän keskimääräisellä kiiltokuvaräpsyllä. Katsokaa ihmeessä YLEn areenalta kun se sieltä löytyy.
Vs: Telkkarista tänään Tänään on taas <SIZE size="7"]MILLA</SIZE> telkkarissa <SIZE size="7"]!</SIZE>. En minä sitä leffan pätkästä pätkääkään ... mutta se <SIZE size="7"]MILLA !!</SIZE> ... Sen se suu ja -hiukkasen- se muukin ... <SIZE size="7"]OOH, MILLA !!!</SIZE> T Erska
Vs: Telkkarista tänään Tänään Teemalta Bergmanin älyttömän hieno Mansikkapaikka. Ei ihan samaa sarjaa kuin Neidonlähde tai Seitsemäs sinetti, mutta silti ehdottomasti sen arvoinen että kannattaa uhrata pari tuntia elämästään ruudun ääressä. Ja näkyy tulevan uusintana tuo Dr Feelgood -dokkarikin juuri Mansikkapaikan jälkeen.
Vs: Telkkarista tänään Jaha, tänään varsinainen klassikko! Muistan kun näin tämän kesälomalla kaverin kanssa, olimma jotain 14v, ja pisti miettimään ;-) Kino Scifi: Varastetut ihmiset YLE Teema Klo: 21.50 "(Invasion of the Body Snatchers, USA 1956) 1950-luvun paranoidin tieteiselokuvan suuri klassikko kalifornialaisesta pikkukaupungista, jonka lääkäri alkaa kummastella monen asukkaan outoa käytöstä. O: Don Siegel. Mv."
Vs: Telkkarista tänään Tämä oli yleisempi käsitys vai omatulkinta? vanhuudessa ei ole mitään arvostetavaa ellei vanhuus ole mukanaan tuonut mitään arvostettavaa.
Vs: Telkkarista tänään Historiaa: Napalmin polttama tyttö TV1 Klo: 19.00 Pvm: 25.08.2010 Vuonna 1972 maailmalle levisi Nick Utin ottama kuva, jossa alaston vietnamilaistyttö juoksee pakoon kotikylänsä pommitusta. Millaisissa oloissa valokuva otettiin ja kuinka se muutti tytön elämää?
Vs: Telkkarista tänään Löytyy myös areenalta. Utilla roikkui EOS 500 kaulalla. Pisti vähän hymyilyttämään.
Vs: Telkkarista tänään TV Viisi: 21.00 Elokuva: The Weight of Water (K-15) Valokuvaaja Jean Janes (Catherine McCormack) kiinnostuu 1800-luvulla tehdyistä kahden norjalaisen siirtolaisnaisen raaoista murhista. Hän lähtee kirjailijamiehensä (Sean Penn), tämän veljen (Josh Lucas) ja veljen seksikkään tyttöystävän (Elizabeth Hurley) kanssa veneellä saareen, jossa murhat tehtiin. Murhista hirtetty mies onkin ehkä syytön. Elokuvassa seurataan rinnakkain menneisyyttä ja nykyaikaa. (The Weight of Water, trilleri, USA, 2000, ohjaus Kathryn Bigelow, pääosissa: Sean Penn, Elizabeth Hurley, Sarah Polley, Josh Lucas, Catherine McCormack, 106 min)
Vs: Telkkarista tänään FST5 tänään klo 20.30 Magnus ja Petski Valokuvaus - kuinka vaikeaa se voi olla? Painetaan vain nappia ja kuva on siinä!
Telkkarit auki! Historia: Kuvia kadonneesta ajasta YLE Teema Klo: 17.00 Pvm: 14.10.2010 1/9: Maailma kuvina. Ranskalainen pankkiiri Albert Kahn käytti v. 1908 - 30 omaisuuksia tallentaakseen valokuvien avulla maailman tapahtumia. Kahn viehättyi heti vastikään keksitystä tavasta ottaa värivalokuvia.
Vs: Telkkarista tänään Kahn-juttu on hyvä, uusinta siis. Ks. myös http://www.albertkahn.co.uk/europe.html Magnus ja Petski oli hauskempia radiossa...
Vs: Telkkarista tänään Myöhäinen "varoitus" mutta: Isiemme liput (K15) 16.10. MTV3 22.30 - 01.05 oli oikeastaan tarina valokuvasta Iwo Jiman lipunnostosta. Jos tulee uusintana niin suosittelen.
Vs: Telkkarista tänään ^ Jep, ja rinnakkaiselokuva (japanilaisten näkökulmasta) Kirjeitä Iwo Jimalta.
Vs: Telkkarista tänään Teolliset maisemat YLE Teema Klo: 15.35 Pvm: 21.10.2010 (Manufactured Landscapes, Kanada, 2006) Palkittu dokumenttielokuva valokuvaaja Edward Burtynskystä kuvaamassa Aasiassa valtavan mittakaavan teollisia maisemia. Ohjaaja Jennifer Baichwal. Näköjään tämä meni/menee ohi. Toivottavasti laittavat areenaan tai tulisi uusinta.