Vs: Teemakuvausta (Viikko 49/ "Erilainen") Muista poikkeava eli samanlaisen vastakohta on erilainen. Sana kirjoitetaan siis ilman n- kirjainta. Erinlainen tarkoittanee sitten vaikka Erinin kaltaista.
Vs: Teemakuvausta (Viikko 49/ "Erilainen") SakkeM:n erilainen on hämmästyttävä varsinkin kun hän ohjasi katsomista sanomalla peilikuva. Yllättävän kauan sitä hämmästeli kuinka erilainen peilikuva voi olla.
Vs: Teemakuvausta (Viikko 49/ "Erilainen") Kai se Eriniä muistuttava pitäisi kirjoittaa Erininlainen. Monissa murteissa käytetään muotoa erinlainen, joten Jukenkin sekaannus on hyvin tavallinen. Ja, itse asiassa, kielihän on koko ajan muuttuvaa ja kehittyvää, mistäpä tiedämme, miten asia on aikojen kuluttua.