Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Taustakuva pankkikorttiin

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Moulus, 22 Helmikuu 2008.

  1. Moulus

    Moulus Member

    502
    0
    16
    Kävin kovan jaakobinpainin pääni sisällä etsiessäni taustakuvaa pankkikorttiin. Pankkikortti on kuitenkin sellainen vempele että sitä tulee näytettyä aika usein, ja usein siitä tulee neidin kanssa jotain vaivaantunutta keskusteluakin, tyyliin:"Ahas, onkos Tapiolallakin pankkipalveluja." Omakuva kortissa olisi ollut hieman arvelluttavaa, maisemakuva olisi voinut olla aika neutraali, ja kissakuvatkin kävi mielessä. Kuvat korteissa on siitäkin käytössäni tärkeät, ettei mene kaksi samanlaista saman pankin korttia sekaisin.

    Valinta toiseen pankkikorttiini tässä taannoin oli kuva pojastani traktorin ratissa, löytyy "Nyt nykii"-nimellä tuolta vanhemmista kuvista. Siitä aukeavat keskustelut kassoilla olivat jo selkeästi mukavampia, tyyliin :"Onkos tuo massikka vai intikka?"

    Uuteen korttiin valitsin tämän kuvan, ainakin itsestäni kuvaa on kiva katsoa.

    Jos on luppoaikaa, niin mietipä päässäsi, minkä kuvaamasi kuvan haluaisit itse korttiisi?
     
  2. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Hieno kuva. Hyvät sävyt ja ikkunan heijastus lisää mielenkiintoa. Ilmekin on aika vangitseva. Nostalgiaa (ainakin tulevaisuudessa).

    Mulla on Uuno Turhapuro Electronissa.
     
  3. Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Kuva toimii mielestäni hemmetin hyvin pankkikortissa. Ja toimii toki muutenkin, hyvä tilanne ja heijastukset.
    Kun avasin viestin, niin välähti heti mieleen se Ganesin levynkansikuva niissä - oliko se nyt Sampopankin - korteissa :D

    Ei taida olla ite otettu ;)
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    EHDOT PANKKIKORTIN KÄYTÖLLE MAKSUVÄLINEENÄ:

    "Tarkastus on tehtävä jostain seuraavasta suomalaisesta
    voimassa olevasta asiakirjasta:

    ...

    - kuvallinen pankkikortti.

    ...

    Maksaja on voitava tunnistaa asiakirjan valokuvasta. Lisäksi
    pankkikortissa olevan nimen on vastattava tunnistusasiakirjassa
    olevaa nimeä."

    http://www.pankkiyhdistys.fi/sisalto/upload/pdf/pankkikorttiehdot.pdf

    Oletko kovastikin Uunon näköinen =D
     
  5. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Tottakai :-D. Tarkoittikohan tuo kuvallinen pankkikortti sitä, että siinä pitäisi tosiaan olla virallinen paikka maksajan valokuvalle?

    Jo toinen Uuno-Electron menossa. Eka oli kyllä hienompi, siinä oli mustavalkokuva, jossa Uuno pelasi tennistä. Nyt on joku tylsä värillinen kuva, jossa Uuno istuu rannalla.
     
  6. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Jos vaihtoehtona on joku vakio maisemapohja niin varmasti Turhapurossa on enemmän yhdennäköisyytta henkilöön kuin henkilöön.

    Oheisten sääntöjen tulkinta ei kuitenkaan ole validi. Jos kuvaa pankkikortista ei tunnista se ei kelpaa henkilötosituksena. Henkilöllisyys on silloin todistettava jollakin muulla asiakirjalla, että pankkikorttia voi käyttää.

    Itse juonteen kuva on ihan kiva pankkikorttikuva.
     
  7. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Pankkiyhdistyksen pitäisi päivittää ohjetta ja tarkentaa kuvallisen pankkikortin käsitettä nyt kun siihen saa melkein mitä vaan.
     
  8. Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    No tuohan ei kyllä menekään läpi, kun perikunta voi kiistää koko kortin. Sinänsä harmi, kun asia on ihan hieno
     
  9. Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Ei paha tykään kuvasta, se on aito!!!!!!!!!!!!!!!!1
     
  10. Moulus

    Moulus Member

    502
    0
    16
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Kiitokset kommenteista. Voin laittaa sit valmiista kortista jonkun version kun se tulee, niin näkee, miten kuva toimii käyttötarkoituksessaan. Tai no albumiinhan tuo on otettu, mutta sattui olemaan noin väljä sommittelu että mahtuu ne logot, siru ja tekstit aika hyvin.

    Elinluovutuskortistapas vasta hauskoja keskusteluja tulisi kassalla. Uuno on kyl aika paha. Kaveri tilasi kerran salaa speden logon vaimonsa kännyyn, eikä vaimo saanut sitä millään pois, kun ei älynnyt tilata uutta.
     
  11. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Voiko noissa pankkikorttitaustoissa käyttää kuvia, joihin ei ole oikeuksia?
     
  12. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Todennäköisesti ei, koska se ei todennäköisesti ole juridisesti "henkilökohtaista" käyttöä, vaan selvästi vähintäänkin kahdenvälistä käyttöä, joista toinen osapuoli ei kuulu henkilön lähipiiriin. Suomeksi sanottuna: kaiken järjen mukaan ei, maalaisjärki poislukien.
     
  13. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Olisko niin että kohta pankkikortit, joiden taustakuvana on tekijänoikeudettomasti julkaistu kuva, ovat "arvokkaita" keräilykohteita -- koska kohta pankit heräävät"?
     
  14. Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Mä yritin saada tämän Virhe - Kuvatoimisto - Photostock Vastavalo.fi
    Pankkikorttiini. Sain vastauksen että kuvani sisälsi sellaista siveetöntä materiaalia joka ei natsannut yhdiön imagoon.
     
  15. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Olisko nuo miehen urheilusukat?
     
  16. Vs: Taustakuva pankkikorttiin

    Melko varmasti juuri nuo muuten niin mainiot urheilusukat eivät sovi liiallisen urheilullisuuden vuoksi kyseisen pankin tylsään? imagoon.