Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tarvitseeko kuvan olla terävä?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Jukkis71, 2 Joulukuu 2011.

Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.
  1. Est

    Est Well-Known Member

    17 952
    2 082
    113
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    Pakko käyttää koppalakkeja.
     
  2. Est

    Est Well-Known Member

    17 952
    2 082
    113
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    Joskus on käynyt jopa niin että vahingossa epäteräväksi tarkentunut kuva on parempi kuin tarkemmin tarkentunut kuvayksilö.
    Harvinaista mutta mahdollista.

    Mm. eräs naisen muotokuva, pikkuvauvansa sylissään, oli monen mielestä poikkeuksellisen kaunis kuva juuri tuon pehmytpiirtoisuutensa vuoksi. Myöhemmin olen joskus tietoisesti jäljitellyt tuota "onnekasta sattumaa, eli hyvää tuottavaa vahinkoa". "Virheistä" on hyötyä monellakin tavoin tälla alalla - niitä ei kannata pelätä vaan antaa niiden opastaa.




    Kyllähän tämä on aiheena ihan jees ja aiheellinen juuri tänne.
    Olin ehkä aluksi liian tyly ...
    Pyydänkin anteeksi :
    Anteeksi
    - E

    edit : typo.
     
  3. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    Mää voin antaa täysin amatöörimäisen vastauksen kysymykseen tarvitseeko kuvan olla terävä....
    Ei! Kuvan ei välttämättä tarvitse olla terävä, mutta silti kuva saattaa olla siksi pielessä että kuva on terävä ihan väärästä kohdasta.

    Yleisestikin meille asiaa ymmärtämättömille "kelpaa" myös epätäydelliset kuvat kun niiden kohde on onnistunut ja tunteita herättävä. Me katsomme kuvia vaistonvaraisesti yksinkertaistaen hyvä/huono/kiva/mielenkiintoinen.... usein sen kummemmin perehtymättä miksi!

    Ensimmäisen ammattini ohessa tuli tutuksi tarkoituksenmukainen laatu. Tätä voisi soveltaa: jos teet valokuvan huomisen lehteen, sen viilaaminen paljon aikaa käyttäen on epätarkoituksenmukaista, kun taas lapsen muotokuva, joka roikkuu mummon seinällä sen kolmisenkymmentä vuotta ansaitsee jonkun verran harkintaa ja "täydellisyyttä".
     
  4. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    kyllä tuli taas paha deja-vu..

    Samaa räksytystä taas muutaman keskenkasvuisen kesken ja sinällään viaton keskustelu on onnistuneesti vedetty yhdeksi riman alitukseksi.

    Koittakaa nyt rauhoittua ja olla tunkematta sitä suurta tuskaa tai taiteellista ylimielisyyttä HARRASTAJA-foorumille.
     
  5. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    No hyvä että täällä on yksi "isi" valvomassa.... kuka alittaa riman?
     
  6. Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    se vaan oon alkanut haukkua ja arvostella muita kun siitä tuli mode ,D
     
  7. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    :D
     
  8. Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    taidearvostelija / Mode... siinäpä vasta yhdistelmä !
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 484
    225
    63
    Vs: Tarvitseeko kuvan olla terävä?

    Kyllä tämä mopo karkasi ja ensimmäisellä sivulla. Eikä asiasta huomauttaminen todellakaan ollut turhaa. Paksunahkainen räksytykseen tottunut laukkulainen sen kenties sietää, ei ehkä uusi tulokas.
    Lisäksi tyyli millä tässä ketjussa on ihmisiä tyhmiksi moitittu, siksi että keskustelevat "jo keskustellusta aiheesta" on ala-arvoista.

    Lukkoon.
     
Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.