Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana jrg11, 10 Kesäkuu 2009.

  1. jrg11

    jrg11

    12
    0
    0
    Tätä on varmasti puitu täällä ennenkin, mutta puidaan taas. Eli vuoden sisällä on kertynyt kaappiin läjä tmax400 rullia, joita on tullut satunnaisesti Nikon F:llä(kelpo peli) kuvailtua. Aiemmin olen kehityttänyt paikallisen liikkeen kautta, joka on käyttänyt filmit ilmeisesti Eirillä. Nyt ei huvittaisi taas maksaa itseä kipeäksi siitä, että saisi kuvat katseltavaan muotoon. Samassa kaapissa filmien kanssa on myös pölyinen skanneri, joka soveltuu myös filmien skannaamiseen. Ainoastaan filmin kehittämiseen puuttuvat tarvikkeet/liemet/litkut puuttuu.

    Kysymys kuuluukin, että mitä kaikkea(minimissään) tarvitaan filmien kehittämiseen ja mistä ne voi edukkaasti hankkia? Lisäksi mahdollisimman simppelit/riisutut ohjeet itse kehitykseen olisi tarpeen. Eikai se nyt mitään ihan rakettitiedettä voi olla...

    Kiitokset vastaamaan vaivautuneille jo etukäteen.
     
  2. Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Moi,

    Tärkein varusteesi on filminkehitystankki ja siihen pari reeliä joille kehitetty filmi kierretään. Eli tällaisen:

    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.

    Tälläkin kanavalla myydään ja ostetaan käytettyjä tankkeja ja reelejä usein.

    Filmi pitää kiertää reelille 100% pimeässä. Tähän on kaksi vaihtoehtoa. Jos saat vessan tai muun huoneen aivan pimeäksi niin OK, jos taas et niin tarvitset pimiöpussin joka on vähän kuin iso musta teepaita jonka vyötäröaukon saa tiiviisti suljettua ja kädet työnnetään sisään hihansuista. Pimeässä sitten suhmuroidaan filmit reelille, reelit tankkiin ja kansi kiinni. Nyt valot päälle tai kädet pois teepaidasta.

    Nyt kun vaikein vaihe on ohi tarvitset seuraavia aineita:

    1) 20C vettä noin ämpärillinen
    2) Kehitysliuosta
    3) Kiinniteliuosta

    Kodakin filmin kanssa sopii hyvin jokin Kodakin kehite. Halvinta lienee D-76, joka on myös helppo ja varma kehite.

    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.

    Tuon pussin sisältö sekoitetaan litraan noin 50C vettä sopivassa suljettavassa muoviastiassa. Sillä liuoksella saat kehitettyä jonkinmoisen läjän filmiä. Litran D-76 on muutaman rullan verran uudelleenkäytettävää "raakana" eli stock-liuoksena. Toisin sanoen kehitysvaiheen jälkeen kaadat kehitteen kehitystankista takaisin samaan pulloon mistä sen otit. Suppilo auttaa tähän.

    Kiinnitteeksi sopii esimerkiksi tämä:

    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.

    Kiinnitteestä tehdään liuos sekoittamalla se valmiiksi veteen niin että saadaan litra uudelleenkäytettävää kiinnitettä. Eli oma litran muovipullo tarvitaan tähänkin. Sekoitussuhteet ja muut ohjeet löytyvät pullon kyljestä.

    Suositeltavaa olisi myös hankkia loppuhuuhteluainetta, jota lisätään pari tippaa aivan viimeiseen filmin huuhteluveteen. Se mm. poistaa sähköisyyttä jolloin filmiin takertuu vähemmän pölyhiukkasia kuivumisvaiheessa.

    Tällaista vaikka:

    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.

    Muut tarvikkeet mitä tarvitset ovat:

    -Mitta-astia tai kaksi, erikokoisia veden ja kiinnitteen mittaamiseen. Niitä saat Prismasta tms.
    -Lämpömittari, digitaalinen veden lämpötilan mittaamiseen. Clas Olssonilta tms.
    -Jonkinlaiset nipsut joilla voit kiinnittää filmin kuivumaan vaikkapa suihkukaappiin. Filmin alapäähän olisi hyvä saada painoa, joka vetää filmiä suoraksi. Telefotosta saat painotetut nipsuttimet muutamalla eurolla.
    -Filmitaskuja joihin kuivattu filmi talletetaan. Telefotosta.

    Tarvikkeet maksavat itsensä takaisin noin 10-15 rullan labbiksessa kehittämisen hinnalla. Senjälkeen kaikki on kotiinpäin. Periaatteessa vain kemioita joutuu ostamaan lisää silloin tällöin.

    Telefoton lisäksi saat ainakin tarvittavia kemioita tilattua 123prolab.com:ista, Hertelliltä (Tre) ja varmaan jostain muualtakin. Neuvoja kannattaa ensin hakea vanhoista viesteistä ja jos ei löydy niin sitten kysellä tällä kanavalla.

    Niinjoo tuosta Kalakin linkkaamasta ohjeesta selviää prosessin kulku hyvin.

    Toivottavasti tästä on apua.
     
  3. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Ettei tulisi väärinkäsityksiä, niin ei ne filmit vaadi saman firman aineita, varsinkaan kehitteitä.

    Aluks voisi helppo ratkaisu olla joku valmis liuoskin, kuten HC-110 (säilyy hyvin, helppo käyttää, riittoisakin), Ilfosol S tai Rodinal.

    Mutta näistä on niin monta keskustelua täällä, että ei välttämättä kannata uudestaan samoja asioita kirjoitella. Kannattaa lukea parista vanhemmasta ketjusta perusasiat ja kysellä sitten, jos jää kysyttävää.

    Tässä myös yksi keskustelu: http://kameralaukku.com/forums/smf/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=4
     
  4. Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    kai tässä on (ainakin joskus ollut)  kaksi lähestymistä; hinta tai/ja laatu. Jos säästää niin kehitevalinta voi olla eri kuin jos haluaa itselleen mahdollisimman hyvää ja sopivaa.
    Säästämiseen kuuluu litkujen uudelleen käytöt. Aikaa ja vaivaa tässä kuitenkin kuluu joten minä en ainakaan nää mitään järkeä parin euron säästöissä. jotenkin siinä vielä väheksyy omaa tekemistäänkin.
    Ainakin mun kuvat on niin hyviä ja arvokkaita että kehitettä ei uudelleen käytetä ja kiinnite on aina tuoretta saman päivän kiinnitettä.
     
  5. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Näin minäkin olen aina tehnyt ID-11 kehitteen kanssa, aina tuoretta kamaa. Nyt olen kuitenkin vaihtamassa kehitettä ja samalla toimintatapojani. En niinkään rahallisen säästön takia, vaan sen takia että on niin helppoa kun kaikki tarvittavat aineet ovat valmiiksi sekoitettuna litran pulloissa. Lisäksi olen kuullut että Acufine-kehite paranee kun sillä on muutamat filkat kehitetty. Voin vahvistaa kun olen kokeillut.

    Pimiöketjussa lisätietoja sekä kuva omasta systeemistäni (joka varmasti on aika yleinen): http://kameralaukku.com/forums/smf/http://code.mediadrive.fi/phpbb/viewtopic.php?t=4.msg271373#new
     
  6. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Kiinnitteessä kyllä säästän jatkossakin sen verran, että jos kirkastustesti sanoo että hyvin pelaa, niin vanhalla vaan.. Mut jos epäröi vähänkään (vaikka olis vasta pari filmiä menny) niin kannattaa kyllä uusi kiinnitekin tehdä.

    Normaalisti toimiessaan sen kiinnitteen pitäis kyllä tosissaan sen 10-15 -kertaisen määrän kestää ja ihan niin kovasti ei viitti väkisin aineita tuhlata. Tekee edes sen vajaan kymmenen rullaa samoilla, mutta testi kyllä melkeinpä kannattaa joka kerta tehdä. Negan mokaaminen saattaa harmittaa jonkin verran enemmän kuin vaikka vedoksen...
     
  7. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Tuolla mun uudella systeemillä kiinnitän käytännössä 5 filkkaa samalla aineella (10 filkkaa per litran satsi, eli 5 filkkaa per puoli litra joka on kehityspurkin oikea määrä). Eiköhän aika turvallisilla vesillä vielä liikuta. En minäkään halua riskeerata mitään huonolla kiinnityksellä. Ainakin toistaiseksi olo on niin turvallinen että en testipaloja tee.
     
  8. Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Litran stock-liuos D-76:ta riittää Kodakin omien speksien mukaan 16 filmin kehittämiseen samalla liuoksella ilman tuorestetta. Jonkinmoinen läjä filmiä.
     
  9. Vs: Tarvikkeet mv-filmin kehitykseen?

    Mites, onko kokemuksia Ilfordin Microphen -kehitteestä? Itse käyttänyt 1+1 suhteeseen laimennettuna ja tuntuu hassulta, että laimennettu liemi ei säily kuin tunnin verran käyttökelpoisena. Samalla vedellähän se laimennetaan tuohon 1+1 suhteeseen, kuin se laimentamaton stock-lius tehdään niistä jauheista. Stocki säilyy kuitenkin vähintään 6 kuukautta. Toimisiko tuo Micropheni kuitenkin uudelleen käytössä, jos lorauksella stockia tuorestaisi tuota 1+1 liuosta ja säilyykö se käyttöliuos pidempään kuin valmistajan ohjeissa sanotaan?