Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Jos pitäis valita syökö särkeä paskamahojen kanssa kaartin combon tahdissa vai osoittaako mieltään tuolla hevosten hakkaajien seurassa niin valinta olisi helppo. Edit: onneksi edustan tälläistä keskiverto hessuhopoo jonka ei tarvi valita. Mutta kyllä tää maa vaan jakautuu jatkuvasti kahteen kastiin, valitettavasti.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Ja siihen valitettavaan kahtiajakautumiseen ikkunoiden rikkominen auttaa paljonkin?
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Näyttää siltä että tämänkin palstan neropatit ja kaikkitietävät humanistit huomaavat että ihan jokaisella kansalaisella ei asiat oo ihan reilassa. Joo ja itse en hyväksy tuota toimintaa. Nyt pimiöön, jatkakaa.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Pelleporukkaa...varmasti heillä on syynsä. Valitettavasti tulokset ovat vaatimattomia. Kumpiko on iso H ? Hannes Hynönen vai pihalla riehuva "iso" H , sitä sopii miettiä!
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Mellakkaporukka sai aikaan 100000 euron vahingot muiden omaisuudelle ja ei niillä varmaankaan rahoja löydy korvaamaan.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Mitenkään puolustelematta itse tekoja, niin siitä on runsaasti näyttöä, että usko omiin tulevaisuuden mahdollisuuksiin ja selkeä näkemys siitä, mitä voi tehdä seuraavaksi vähentää radikalisoitumista ja väkivaltaisuutta. Ilmiö on tunnettu jo kahden vuosituhannen takaa, joten sitä ei enää tarvitse jeesustella. Huhupuheiden mukaan siellä oli ihan paikallisia mm. Etelä-Helsingin eliittilukion oppilaita masinoimassa mellakointia. Mene ja tiedä. Saattoi olla vaan huhupuhetta. Heillä jos jollain luulisi olevan selkeät askelmerkit tulevaisuuteen. Ilmeisesti niin ei vaan ole kuin me ennakkoluuloissamme kuvittelemme.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Yhteiskunta ei kuitenkaan voi kenellekään tuottaa uskoa omiin mahdollisuuksiin tai näkemystä tulevaisuudesta. Ne kun ovat enemmänkin yksilön omia tuotoksia. Sen sijaan yhteiskunta voi tuottaa kaikille saman ilmaisen peruskoulun, mahdollisuuden tuettuun korkeakouluopiskeluun, minimitoimeentulon ja vielä jollakin lailla toimivan terveydenhoidon. Mutta edelleen yksilöt joutuvat tekemään valintoja ja kantamaan niistä jollakin tavalla vastuutakin.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Kysyin että ilmottaudutko, en sanonut että puolustat näitä pellejä.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? 1. Synnyinpaikka Salo, isä levikkipäällikkö, äiti sairaanhoitaja 2. Synnyinpaikka Kokkola, isä lämmittäjä (VR), äiti työläinen 3. Synnyinpaikka Siilinjärvi, isä mekaanikko, äiti sihteeri Keitä ovat?
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Kyllä. Tuo esimerkki vain politiikasta. Talouselämän eliitissä on samanlainen "säätykierto". Suomi on maailman maiden joukossa poikkeuksellinen juuri siinä, että lasikattoa ei ole synnyinpaikan, koulun, vanhempien ammattien (varallisuuden) ym. Tekijöiden mukaan.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Pidän tätä mahdollisuutta hienona piirteenä, jota kannattaa vaalia suomalaisessa yhteiskunnassa. Pallo sinulle: Keitä ovat nämä aikansa radikaalit, joista toinen on saanut mm. vankeustuomion järjestäytyneen yhteiskunnan vastaisista toimistaan? 1. Isä kansliapäällikkö Turusta, äiti opettaja 2. Isä Suomen pankin pääjohtaja, äiti kirjailija Helsingistä EDIT: Keegan ehtikin jo puolestani...
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Huomautuksena: ei Mauno Koivistokaan syntynyt varsinaisesti kultalusikka suussa mihinkään Kodin Kuvalehden kansikuvaperheeseen.