Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Itseasias voi, lukihäiriöinen voi kyllä oikolukea.. se vaatii vaan suuremman efortin. Lukihäiriö tekee asioista hankalempaa, ei mahdotonta. Siksi lukihäiriöinenkin ihminen voi oppia esim. lukemaan ja kirjoittamaan.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Nyt on hyvä jäsen c, tosta on hyvä lähteä siis efortista, pidä tuosta efortista kiinni.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Riittävän "pahasta" lukihäiriöstä kärsivä voi kyllä oikolukea, mutta ei kuitenkaan huomaa kaikkia virheitään vaikka omistaisi miten suuren fortin. Enkä liioin ole missään väittänyt, etteikö lukihäiriöinen oppisi lukemaan ja kirjoittamaan. Taatusti oppii.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Juu, kuhan vastasin. Itseäkin kiinnostaa toi aihe. Lukihäiriö tietty tekee hankalammaksi elämän, kunhan huomautin että ei mahdottomaksi. Siinä mielessä toi vertaus siis ei ollut ihan osuva. Itsellä on lievä lukihäiriö, ja kyl ne yhdyssanat piti opetella suuremmalla vaivalla, ja vieläkin tekee virheitä. En mä näe että se on erityinen tekosyy, kirjoittaa miten sattuu. Yleensä just päinvastoin, ihmiset joilla on lukihäiriö ovat tarkempia.. koska ne ovat korjailleet omaa kirjoitustaa niin paljon ja tottuneet siihen. Sen lisäksi, suurimmassa osassa selaimista on spell chekkaus. Tässäkin näen suoraan, mitkä sanat kirjoitin väärin.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Eihän se mikään erityinen tekosyy olekaan, vaan ihan oikea syy. Kuten jo aiemmin kirjoitin, niin riittävän pahasta lukihäiriöstä kärsivä ihminen ei huomaa niitä virheitään vaikka haluaisikin.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Pahan lukihäiriön omaava ihminen sotkee sanoja, siis käyttää täysin vääriä sanona. En ole huomannut että kellään tähän ketjuun osallistuneella olisi mitään vakavaa lukihäiriötä. Pitää osata erottaa se, että kirjoitetaan vaan nopeasti mitä sattuu, ja se että oikeasti yrittää kirjoittaa jotain järjellistä sisältö ja tekee kirjoitusvirheitä. Itellä meni aikaa opetella esim. kuukaudet. Vieläkin mielummin sanon kuukaudet numeroina. Lukihäiriö ei ole sitä, että kirjoittaa virheitä. Vaan ne virheet mitä lukihäiriöinen tekee, on aika selkeitä. Ei ole mitään aikomusta pilkata kenenkään lukihäiriötä, oon saanut itsekkin siitä kuulla. Mutta en myöskään pidä sitä tekosyynä mihinkään. Enkä myöskään voi tietää kenellä mikäkin häiriö sattuu olemaan, koska kaikki täällä on täysin tuntemattomia mulle.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Sanasokeus on yksi lukihäiriöiden alalaji. Ei ainoa. Tosin termiä ei enää yleisesti käytetä. http://www.lukihero.fi/txt_termit.html
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Jarin teksti on täysin ymmärrettävää sellaisenaan (jos siitä nyt on puhuttu). Aika vittumaista ruveta siitä tässä ketjussa saivartelemaan. T Jukka
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Minua ei haittaa tai loukaa pätkäkään. On lukihäiriö, sanasokeus, kiire, huolimattomuutta, virhelyöntejä ja noita kaikkia yhtäaikaa ja erikseen. Ei minua tarvi puolustella.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Mutt eikös se ole vanha totuus "Kääntääkseen huomion pois omista puutteistaan on hyvä argumentti alkaa syyttää toista virheistä". Ei mitään uutta rintamalla , tässäkin se tuli hyvin esiin.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Ihmisen raadollisuus on taas tässäkin ketjussa tullut ilmi;( Hyvää Joulua vaan...
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Näin se menee. Lukiohäiriö ei myöskään ole välttämättä synnynnäistä, vaan saattaa lisääntyä iän mukana.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Tässä kiteytyy tämä "keskustelu" jäsen ceen kanssa. [QUOTE> [/QUOTE] Ohitetaan koko asia ja sanotaan että on tarve vaan lytätä, että hevosten ja poliisien hakkaamista ei saisi paheksua ja kysellä mistä oli kyse. Se on siis ihmisten lyttämistä? Ja kun toteaa että monesti vastaavia mellakoita on nähtävissä mm. jalkapallohuligaanien toimesta ja tämäkin perustui järkeilemättömään vihaan. C:johtoopätös minulla on tarve vihata???? [QUOTE> [/QUOTE] Sama jatkuu seuraavassa lauseessa, ikään kuin painottaa, että ei mitään muuta väärää ole tapahtunut kuin Jarin tarve lytätä jotta se ei tunne olevans epätäydellinen;-) [QUOTE> [/QUOTE] Tämä johtopäätös kertoo totaalisesta kieltämisestä ja siitä että kaikki resurssit ja kapasiteetti on käytetty. Vasta-argumentin taso kertoo "keskustelun" tasosta. Vastaergumentit on ollut irralisia lähdistä löydettyjä c epäkohdaksi mieltämiä linkkejä. [QUOTE> [/QUOTE] kaltaisia höpsöyksiä. Jari se vaan hakee jukisuutta ja kasvataa egoaan olemalla tuota mieltä, ei se tajuu mistää. Ja edellä olevan perusteella jäsen C tekee ultimaatisen tason vasta-argumentin että Jari ei vaan pysty myötämään olevansa väärässä. Ai niinku siinä että. Oli mellakka, hevosia ja poliseita hakattiin mailoilla. Ei ollut mitään yhtenäistä viestiä. Meillä on kansainvälisesti vertaillen yksi maailman parhaista sosiaaliturvista https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10250/3253/suomalainen.PDF?sequence=2 Vasemmisto on hallituksessa. Vasemistoksi kutsutaan yleisesti vasemmisto puolueita ja politiikassa päätöksenteko on hallituksella. Muita kuten anarkisteja ja uusnatseja kutsutaan ääriliikeiksi, taai ääri oikeistoksi tai vasemmistoksi. Vasemmistoliiton ja Sdp politiikka on vasemmistolaista ja ne on vasemmisto puolueita. Jne. jne.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? +1. Jos en jotain ymmärrä, voin kysyä. Tähän mennessä ei ole tarvinnut.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Suomalaisessa poliittisessa diskurssissa natseiksi ja ääriliikkeiksi kutsutaan kaikkia puolueita, joiden linjaukset poikkeavat olennaisesti oman puolueen linjauksista. Aina välillä Iltsari otsikoi, että Paavo on jyrähtänyt ja nimitellyt esim. persuja äärioikeistoksi jne. Kriittinen lukija toki ymmärtää sen joko vaalityöksi tai hätähuudoksi, kun oman puolueen kannatus sahaa ylös ja useimmin alas, mutta sosiologeilla ja valtiotieteilijöillä on paremmat kriteerit, joilla puolueet saadaan luotettavasti sijoitettua puoluekentälle vasemmisto-keskusta-oikeisto-akselille.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? No joo, kuten vasemmistolitossa on äärikommunisteja, niin persuissakin on äärioikeistoa. Tämä ei kuitenkaan vältäämättä leimaa kumpaakaan puoluetta itsessään ääri ryhmäksi kokonaisuudessaan. Persuissa on kommunisteja ja äärioikeisto samassa puoluessa, tuota ole ihmetellyt ja vähäb kysellyt eikö silmät aukea? Persuja yhdistää joku muu tekijä kuin politiikka, en viitsi sanoa mikä se on;-)
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? No sitä mä just ihmettelein taannoin, kun katselin jotain vähän kokonaisvaltaisempaa asennekartoitusta ja ne yllättäen sijoittivat persuja äänestävät vasemmiston ja keskustan välimaastoon. Tiedotusvälineet ovat ilmeisesti halunneet leimata aika lailla, koska persut ovat lohkaisseet kannatusta sekä demarien että kokoomuksen jäsenistöstä. Demari- ja kokoomusvetoissessa lehdistössä persut on niputettu aika hyvin Halla-Aholaiseen mielikuvastoon ja eniten palstatilaa on Soinin lisäksi saanut se Viitasaarelainen juoppo.