Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now
  1. Tämä sivusto käyttää evästeitä. Jatkamalla tämän sivustoa käyttöä, hyväksyt evästeidemme käytön. Lue lisää.

Tampereen rosvo vai roskajoukko?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Herra iso herra, 7 Joulukuu 2013.

  1. veetee

    veetee Member

    86
    2
    8
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?


    Väärin. Kommunismissa toiset vaan ovatten enemmän tasa-arvoisia kuin ne loput muut... ;-)
     
  2. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 17 Maaliskuu 2019
  3. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    [QUOTE>
    [/QUOTE]
     
  4. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Kohta on 666 täynnä ja siihen saataisi olla hyvä lopettaa?;-)

    Reilu viikko vierähtänyt kovasti on kyselty netissa ja mediassa kiakkovierailta ja heidän sympatiseeraajiltaan mistä oli kyse.

    Ilmeisesti vastikkeetonta rahaa pitäsi saada lisää?

    Kuten yleleaksissakin Jakso 15: YleLeaks | Yleleaks sanottiin, niin iän ja maalaisjärjen karttuminen auttaa useimmille mellakoitsijoille.

    Hyvänä asiana tässä on ollut se että se on avannut ihmisten silmät vasemmistolaisen retoriikan perusteettomuudelle nykypäivässä.
     
  5. Tilus

    Tilus

    237
    0
    0
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Joku linkitti hyvän pointin toiselta foorumilta:

    [QUOTE>
    [/QUOTE]
     
  6. Vinski

    Vinski Well-Known Member

    4 329
    403
    83
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    La Révolution est comme Saturne: elle dévore ses propres enfants (vallankumous syö lapsensa).
     
  7. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Siis meillähän on posentin kokoinen äärimmäisen rikaiden osa ja prosentin kiakkovieraiden osa, loput siinä keskellä on luettavissa keskiluokkaan.

    Verotamme tuota rikkaiden luokkaa +50% ja takaamme kohtuulisen elannon tälle kiakkovieras joukolle.

    Tämä oli 666 viesti tässä ketjussa;-)
     
  8. niffe

    niffe Well-Known Member

    13 453
    563
    113
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Veikkaan, että molemmat 1%:n ääripäät maksavat veroja reilusti alle keskimääräisen veroprosentin. Samoin 98%:n keskiluokan edustus on tietämättömyyttä. Sosiologit määrittelevät keskiluokan mediaanitulojen mukaan palkansaajan nettotuloista.
     
  9. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    +1
     
  10. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Veikaaminen on helppoa, minä veikaan että ensi kesänä sataa paljon.
    Väittäisin että milkun omaisuudesta on maksettu vähintään 600 000€ erinököisiä veroja, lisäksi jos rahaa käyttää niin koko ajan tulee alveja ja muita kuluksesta tulevia verotuottoja valtiolle.
     
  11. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/01/27/uusi-tutkimus-rikkaiden-veroprosentti-050/201221975/139

    Ton oonkin itseasiassa jo kerran linkannut...

    Tossa sulle vielä vastikeettomasta toimeentulotuesta:

    http://www.taloussanomat.fi/raha/2013/10/23/he-eivat-tule-palkallaan-toimeen/201314676/139

    Eläkkeistä:

    http://www.hs.fi/talous/Ty%C3%B6ntekij%C3%B6ille+miljoonalasku+johtajatason+lis%C3%A4el%C3%A4kkeist%C3%A4/a1305553425960

    Köyhyydestä:

    http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/264696/Rikkaan+ja+koyhan+miehen+elinian+ero+125+vuotta

    Viel kun muistaa, että työurien pidentäminen perustui oletukseen että KAIKKIEN elinikä odotus ois kasvanut... voi myös arvailla miten julkisen terveydenhuollon karsiminen tulee tähän vaikuttamaan.

    http://www.hs.fi/politiikka/Kokoomuksen+Jan+Vapaavuori+El%C3%A4kei%C3%A4t+kytkett%C3%A4v%C3%A4+elini%C3%A4n+odotteeseen/a1305555971046

    Vapaamatkustamisesta:

    http://yle.fi/uutiset/yritysten_verokikkailusta_hurja_lasku_lokakuussa/6406952
     
  12. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    http://blogi.kansanelakelaitos.fi/wp-content/uploads/2012/01/verokuvio_blogi.jpg

    Harmi että tota ei suoraan kuvana saa laittaa, sen verran kaunis käppyrä.. alkaa jengiä ropisemaan kivasti tuolta ylemmistä tuloluokista...

    Alkaa siis tulla sellainen kuva, että se "Rosvo ja Roskajoukko" löytyy jostain ihan muualta... ja ne vastikettomat tuetkin kerää joku muu kuin se "köyhä komu".
     
  13. JLN

    JLN Active Member

    4 099
    0
    36
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Tuo ei liene ansiotuloveroista ?
     
  14. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    "Tuloissa otettiin huomioon kaikki veronalaiset tulot, joihin on sisällytetty myös verottomat osinkotulot."

    Tuloverotuksen tasaisuudesta
     
  15. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 545
    113
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Kaikki on mahdollista, mutta lähtökohdista johtuen äärimmäisen epätodennäköistä, jos kotoa ei saa minkäänlaista tukea eteen päin menolle, vaatii todella isoa ihmistaimea, että sieltä yksin noustaan ja kestetään sitä vanhempiensa näköalatonta elämää täysi-ikäiseksi.
     
  16. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Lapsia saa tehdä mihin lähtökohtiin haluaa ja niillä geeneillä millä syntyy.
    On kauniita, rumia, pitkiä ja pätkiä, syntymistä ei voida tasa-arvoistaa mitenkään.
    Ketään ei pakoteta mm. päihderiippuvaiseski, jolloin mikään tuki ei riitä.

    Juttelin aikoinaan erään vietnamista lähtöisin olevan hepun kanssa, täällä porvoossa jotkut purnas kun muutamalla Vietnam taustaisella nuorella oli perus asiaslliset autot, tämä kaveri sanoi että käy pieni palkaisessa työssä, mutta kun ei juo eikä polta, niin on rahaa ostaa normaali auto.
     
  17. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Käytännössä lapsi siis kelaa nuorena, että isona mä haluan paskoa housuuni ojassa?

    On skidisti yksinkertaistettua, aivan liikaa ihmisen vapaaseen tahtoon uskoa ton tyyppinen ajattelu.

    Sun ongelma on itsesi aivan liian suuri jalustalle nostamisen tarve, haluat nähdä omat tekemisesti niin pirun hienossa valossa. Että se vääjäämättä johtaa siihen, että muita ihmisiä pitää nähdä typerinä, heikkoina tai jopa geneettisesti heikompilaatuisina.

    Nuorempana ajattelin vähän samoin, onneksi tajusin kiivetä alas siitä puusta. Koska se oli vaan jonkunlaista pelkoa, ja tosiaan tarvetta nähdä itsensä erikoislaatuisena.
     
  18. Herra iso herra

    Herra iso herra Active Member

    7 709
    10
    38
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Oikeasti alan kyllästymään tuohon että teet typeriä ja virheellisiä johtopäätöksi mitä minä muka ajattelen.

    Esitän sinulle asioiden ymärtämiseen johtavia faktoja, en nosta ketään jalustalle, enkä pidä muita kuin ehkä sinua hieman typeränä/lapsellisena ajatuksinesi.
    En siis pidä köyhiä ihmisiä typerinä enkä heikkona, kiakkovieraiden tempaus oli typerä ja suurin osa enempi lapsellisia lapsia vielä.

    Mutta ihmisiä siis syntyy erilaisena ja erinlaisiin perheisiin.
     
  19. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko?

    Kyl, mut esim. se kulttuuriero tossa vietnam esimerkissä on se merkittävin. Joka taas aika paljon puoltaa juuri noita esimerkkejä mitä on esitetty siitä, miten se ympäröivä todellisuus aka kulttuuri ja esimerkit vaikuttavat ihmiseen.

    Siinähän hermostut. Ei ole mun ongelma, heikot vaan hermostuu helpommin.