Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Täytyy sanoa että pihalla olet kuin lumiukko ja luetun ymmärtäminen on näköjään todella hankalaa. Hyvin vaikea uskoa että kysessä on yli 30 vuotias aikuinen mies, niin käsittämättömän "hassu" kirjoitus. Turha sun on mulle raivota, sillä suurin osa kansasta on kansani samaa mieltä, lue muita kuin anarkisti saitteja. Nyt on siis vasemmisto hallituksessa. Arhimäki: Hallitus tekee vasemmistopolitiikkaa http://www.hs.fi/kotimaa/Arhim%C3%A4ki+Hallitus+tekee+vasemmistopolitiikkaa+/a1386925707291 Kyllä saa mieltää osoittaa, mutta tosiasiat ei muutu muuksi. Kaikki tietää että täällä on köyhyyttä ja myös sen miten tämä yhteiskunta toimii, ei tuo mellakka tuonut mitään muuta uutta kuin sen että jollin on typerät ratkaisumallit. Ainoa muutus mitä tuo typeryys toi, on lisää poliiseita seuraaviin itsenäisyys juhliin. Elikeino elämää tarvitaan että ihmisillä olisi töitä ja hyvinvointiyhteiskunta Pysyisi pystyssä. Koska yritykset saa tula ja mennä kuten tahtovat, niin niitä on hyvä tukea, sitä katsotaan on hyvä kuin sijoitus toimintaa, eli tuetaan yritystä ja se maksaa tuen tuhat kertaisesti takaisin veroina työpaikkoina ja mahdollisesti tuonti tuloina. Koska muutkin maat tukee omaa yritystoimintaansa niin myös meidän pitää tukea omaamme jotta voimme kilpailla samoilla markkinoilla. Ihan samalla periaatteella koulutetaan ihmisiä, siis että heistä tulee tuottava osa yhteiskuntaa. Yhteiskunta maksaa koulutuksen ja nämä maksaa veroina seuraanvan ikäryhmän koulutuksen. Nokiaa on tuettu joo, mutta se on tuonut tähän maahan lonkalta heitettynä +-miljoonakertaisesti tuet takasin. Samoin google tuo rahaa ja työpaikkoja tänne. On ikävää että vähäinen ymmärrys asiosta johtaa ulkopuolisille vaara tilanteita.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Olen ehdottoman kiitollinen että minut rokotettiin pienenä punatautia vastaan,tämä on saanut minut koko elämäni yrittämään selvitymään itse tekemällä pirusti töitä ja tämä on antanut minulle mukavan toimeentulon enkä ole koskaan inissyt elämän kurjuutta tai rahattomuutta yhteiskunnan tiskillä..jokainen on oman onnensa seppä turha se on tutkimuksilla selitellä ei ne sitä hyvinvointia pöytään tuo,menkää töihin.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Mutta.. Onko siellä mitään kivaa kuvattavaa ;-) Vaan totta se, ettei kalliilla alueilla kannata asua jos A) pystyy työllistämään itsensä myös toisella paikkakunnalla Tai B) on työtön ja tietää ettei työllisty kaupungissa sen paremmin kuin muualla.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Tuo B-vaihtoehto on vaikea toteuttaa koska yleensä et saa asuntoa toisesta kaupungista mikäli sinulla ei ole siellä töitä joten jos ei ole rahaa ostaa sitä niin tie on pystyssä.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Jokainen ei sitten olekaan oman onnensa seppä? Köyhät jäävät laitakaupunkien kaupungin omistamiin kerrostalohelvetteihin lastensa kansaa kun ei muuallekkaan pääse.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Varkaudesa on joutunut käymään työn puolesta aikoinaan kuin meillä oli Varkaudenportissa liike, olisi niin viimeisiä valintoja kaupungeista jonne muutaisin. Pieni ja tunkkanen lähes kylä, eikä siellä ole töitä. http://www.ely-keskus.fi/documents/10191/58169/POS_ELY_ty%C3%B6llisyyskatsaus_helmi_2013.pdf/d9c65fe8-3226-491e-84b5-39b3aff9eb75
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Tää on aika tärkeä ja hyvä esimerkki siitä, että köyhyys on myös sekä periytyvää että jopa jossain määrin kulttuurillinen ilmiö. Ja siitä eroon pääseminen on sitä hankalempaa, mitä laajemmaksi se ilmiö leviää.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Miten tuosta voisi päästä eroon? Pitäisikö kaikkien saada kattohuoneisto keskustasta? Sosialisoidaanko asunnot ja heitetään arvalla missä kukin asuu? MIten perustellä ihmiselle jolla on järjetön logiikka kaikessa?
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Sun mielestä siis Googlen tyyppistä firmaa pitäisi tukea? Google siis oikeasti tarvii tukia? Ja saa kiertää veroja? Koska se on luonut 37 työpaikkaa suomeen. Kuinka monta työpaikkaa pitää luoda, että firma on oikeutettu kiertämään veroja? Pitäisikö meidän ehkä antaa Googlelle enemmän tukia? Nimittäin niiden vuotuiseen voittoon verrattuna toi tukimäärä on yksi hyttysen paska, mitä jos se ei riitä niille? Markkinoilla kilpailun ongelma on se, että sen tyyppinen kapitalismi toimii kaikkein parhaiten totalitaristisissa aka. kommunistisessa valtiossa kuten Kiinassa. Se että lähdetään kilpailemaan tän tyyppisessä järjestelmässä, meinaa ainoastaan sitä että meidän tulisi myös omaksua saman tyyppinen järjestelmä jossa voitais yhtä helposti polkea ihmisisoikeuksia. Siihen suuntaahan me tosiaan yritetään mennä, mutta meidän versio tulee aina olemaan vain löyhä yritys.. ei koskaan se aito juttu, koska joudutaan jossain määrin ylläpitämään demokratiaa. Ei mua haittaa että "suurin osa ihmisistä on samaa mieltä sun kanssa", se ei haittaa ollenkaan. Sun avullahan tässä on voinut monta päivää puhua näistä asioista, ja tää ketju on kerännyt jo lähemmäs 9000 lukukertaa ja yli 600 vastausta. Että kyllä ihmisiä kumminkin kovasti kiinnostaa.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Käytännössä se homma on tasottaa molempia ääripäitä, siis siirtää sieltä missä sitä on.. sinne missä sitä ei ole. Tätä ajatusta kyl tukee myös tän hetken tutkimustyö, jos luit esimerkiksi noi tutkimukset siitä mitä varallisuus aiheuttaa ihmisen kyvylle kokea empatiaa. Tai jotain tutkimuksi siitä millainen vaikutus köyhyydellä on ihmisen älykkyyteen.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Voi hemmetti. Pakko kuitenkin puuttua tähän. Ei köyhyys ole perinnöllistä. Siitähän löytyy esimerkkejä vaikka kuinka paljon. Urho Kekkonen, Väinö Tanner, Mauno Koivisto ja vielä lukisin tähän ryhmään Jorma Ollilan. Omaan elämäänsä voi vaikuttaa, mikäli halua riittää. Ja vanhempien kannustusta, mutta ilman vanhempien kannustustakin pärjää.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Tietty poikkeuksia aina löytyy. En mä väitä että olisi täysin lukittu siihen mitä sun vanhemmat oli tai tekivät, kuhan sanon että ihminen omaksuu ne arvot ja päämäärät joita perheessä on. Käytännössä esim. alkoholistin lapsesta voi tulla joko raivo raitis tai alkoholisti. Mutta siinä on se 50% mahollisuus tulla alkoholistiksi, jota taas ihmisellä jonka toinen tai kumpikin vanhempi ei ole alkoholisti, ei omaa. Tähän jos vielä lisää kollektiivisen ympäristön vaikutuksen, sen jos sun naapuri ja senkin naapuri on alkoholisti. Jos sitä pidetään normaalina. Ja tää alkoholisti on nyt yleistävä esimerkki.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? [QUOTE> [/QUOTE] Ei mene näköjään mikään jakeluun, oletko känissä kun luet ja kirjoitelet tänne. Google on itsenäinen yritys joka saa laittaa hallinsa minne haluaa, Googlen täällä olo tuo raha suomeen nyt ja tulevaisuudessa. Oltais me voitu sano Googlelle että, mitään ei tipu menkään työlistämään vaikka ruottsalaisia?? Ei metäälä Suomessa määritellä oikeistaa juuri mitään, globalisaatio mukana me ei ola irallaan maailmasta ja valtaosaan sinun pyytämistä asioista ei voi suomessa vaikuttaa vaikka haluaisi. Tämä on aiheena mielenkiintoinen, ei suinkaan siten että mitään hyötyä mellakoitsijoille tulisi, vaan ihan päin vastoin. Ihmiset alkaa heräämään siihen miten vasemmistolainen retoriika on tullut tiensä päähän, eikä se kuulu mitenkään tähän päivään.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Eli 37 työpaikkaa oikeuttaa veronkiertoo sekä veronhelpotuksiin ja tukiin joita voittoa takovalle valtavalle firmalle tulee tarjota? Eikö sama kohtelu pitäisi sitten yleistää kaikille suomalaisille yrityksille? Mitäs sitten, kun meillä ei ole enään varaa maksaa tukia Googlelle.. ja se vaihtaa maata. Mitäs sitten? Mitäs sitten kun me ollaan ajettu säästösyistä koko julkinen terveydenhuolto alas, yksityistetty viimeinenkin valtion omistama lafka. Jaettu kaikki rahamme tukina ulkomaisille firmoilla, myyty pohjavedet ja malmiesiintymät. Mitäs sitten?
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Tässä linkki Akatemian näkemykseen http://www.aka.fi/fi/A/Suomen-Akatemia/ ... eriytyvat/"]http://www.aka.fi/fi/A/Suomen-Akatemia/Mediapalvelut/Tiedotteet1/Suomalaisrekisterit-osoittavat-kuinka-koyhyys-huono-osaisuus-periytyvat/.
Vs: Tampereen rosvo vai roskajoukko? Höpö höpö. Just toisin päin, nuoruuden kapinaan kuuluu se vanhempien arvomaailmasta irtautuminen. Porvarien kakaroista tuli kommunisteja, Pohjanmaan raamatulla päähän lyödyt kakarat bilettivät opiskelijapiireissä sitten kaikkein rajuimmin jne. Alkoholistien lapset lähinnä olivat niitä ainoita raittiita. Olet tainnut elellä aika pienissä piireissä?