Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tuuliviiri - ehkä kaksi?

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana _Petteri_, 27 Tammikuu 2008.

  1. _Petteri_

    _Petteri_ Member

    345
    0
    16
    [​IMG]
     
  2. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Tuuliviiri - ehkä kaksi?

    Anteeksi vaan, mutta en oikein keksi järkevää syytä miksi on kuvattu henkilöä takaa, ikään kuin salaa ja oikein erikseen mainittu pääkohde ei ole edes kuva-alalla.

    Synnyttää mielikuvia, jotka ei imartele sen enempää mallin asentoa, kuin kuvaajan valintojakaan.

    Mitä oikeastaan on tavoiteltu? Kysyn koska en oivalla, en soittaakseni suuta. Jos kysymykseni kiusaa, pyydän anteeksi ja jättämään huomiotta.
     
  3. _Petteri_

    _Petteri_ Member

    345
    0
    16
    Vs: Tuuliviiri - ehkä kaksi?

    Onko logiikkasi se, että jos kysymys siis jätettäisiin huomiotta niin se olisi evidenssi sille että se jotenkin kiusasi? Ei pidä pyydellä anteeksi kiusallisiakaan kysymyksiä jos sellaisia esittää, mutta tämä sinun kysymyksesi ei ole kiusallinen. Pikemminkin ymmärrän sen pyynnöksi saada kuvasta ja kuvaustilanteesta lisäinfoa.

    Siinä mielessä henkilö ei ole 'malli' että olisi otettu studiossa jotenkin harkittu kuva hänestä. Kuva on otettu ulkona erään nuorten skeittitapahtuman yhteydessä, johon hän tuli jotenkin tapahtumaan liittymättömänä tai liittyvänä (ei oikein selvinnyt) henkilönä olemaan läsnä. Tilaisuudessa tämä nainen keikisteli ja heilui mitä lukuisimmissa imartelevissa ja toisaalta vähemmänkin imartelevissa asennoissa itse omasta kehonkielestään ja ulkoasustaan julkisella paikalla vastaten. Asu viittaa jonkinlaiseen itsevalittuun, mahdollisesti karnevalistiseen rooliin, johon hän syystä tai toisesta oli tilanteessa päätynyt. Muistelisin, että naamaansa lienee ollut maalannut pisamiakin, joten olisiko pyrkinyt jonkinlaiseen lolitalookkiin senkin puolesta hän? Polttariseurueesta ainakaan ei ollut kysymys. Taustana on harmaa taivas ja kun skeittiramppi oli katutasoa paljon ylempänä ei taustalla näy muuta kuin taivasta.

    Siinä mielessä kuva on otettu 'salaa', että henkilö ei tuolla hetkellä tiennyt, että juuri minä olin kuvaa ottamassa. Kuitenkin paikalla oli kuvaajia kameroineen ainakin puoli tusinaa ja epäilemättä kamerat räpsyivät suuntaansa aika kiitettävästi - ei voinut olla naiselle yllätys. Ehkäpä henkilön asuvalinnen taustalla on juuri se, että narsistinen puolensa saa tyydytyksensä kuvatuksi tulemisesta - kuka tietää?

    Naishenkilön hahmossa yhdistyvät näkemänäni sekä lapsuus leikin ikäkautena (letit, lettien kuminauhat ovat pink, pisamat, keskijakaus, tuuliviiri, prinsessan tiara) että aikuisuus suorasukaisen eroottisen toiminnan ikäkautena (rehevyys, tatuointi, aukeamaisillaan olevat rintaliivien hakaset eroottisena lupauksena, lantion vatkaus). Nämä asiat voidaan lukea kuvasta kasvoja näkemättäkin - tämä ei sulje pois sitä että kasvojen näkeminen olisi kenties mielenkiintoista; olisi mukava tietää minkälaiset kasvot ja millainen persoona kätkeytyy tämä itsevalitun, vähän klisheisen lolitahahmon taakse. Ajatus eroottisesta lapsiaikuisesta, mitä kielletyimmästä, mutta kuitenkin kiinnostavasta hedelmästä on sinänsä maailmankirjallisuudesta tuttu jo aikain takaa ja seksuaalisten roolileikkien perusvarantoa iältään aikuisten maailmassa. Tämä kuva on siitä teemasta yksi representaatio.

    Mainitsin otsikossa sanan 'tuuliviiri' ja esitin ajatuksena, että tuuliviirejä olisi kuvassa ehkä kaksin kappalein. Toinen on se konkreettinen lasten lelu ja toinen kenties juuri tämä nainen. Päättämättömistä naisista joskus puhutaan tuuliviireinä kun he eivät aina tiedä oikein tiedä mitä tahtovat; asia, joka saattaa liittyä seksuaalisesta aikuisuudestaan epävarman naisen käyttäytymiseen. Hyvä kysymys on, onko kuvan nainen seksuaalisesti päättämätön tuuliviiri, joka tuo esiin infantiilia puoltaan valitun asun muodossa? Vai lieneekö kyseessä seksuaalisesti hurja kone, jonka kanssa olisi mukava peuhata aina joskus? Otsikossani oli kysymysmerkki tätä epätietoisuutta ilmentämässä.

    Tästä samasta aiheesta on otettu varmaan tuhansia kuvia maailmassa ja ihan ammattimiesten toimesta- minä vain räpsyttelen.
     
  4. Vs: Tuuliviiri - ehkä kaksi?

    Aina välillä käy mielessä, jotta tuuliviirejä vois piipahdella useemminkin näillä kuvapalstoilla. Vain yks ja ainut tuulensuunta mielessä homma muuttuu turhanki tummaksi.
    Asiayhteys puuttuu, mutta pelkkänä kuvana punniten sanoisin jotta kuvassa on yks tuuliviiri ja yks tuuliviirin pyörittäjä :)