Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Talutettavana

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana paraneva, 26 Joulukuu 2009.

  1. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 606
    6 644
    113
    -84 huhtikuussa Tamminiemen vieressä
     
  2. Vs: Talutettavana

    Tässä historian suurmies ei oikein pääse sillä tavalla esiin kuin olisi tarkoitettu. Onneksi. Mutta jos kuitenkin - niin vasemmalta turhaa krääsää pois; ihmiset, liikennemerkki ja dogidog.

    Olisin hyvin kiinnostunut selailemaan albumeitasi joskus, tuota materiaalia tuntuu kertyneen melkoisesti.
     
  3. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 606
    6 644
    113
    Vs: Talutettavana

    Kiitos, mutta voin vakuuttaa, ettei maksa vaivaa, sieltä löytyy sieltä täältä jotakuinkin siedettäviä kuvia, mutta valtaosa on ihan scheissea. ???
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Talutettavana

    Kuvassa on nähdäkseni kivaa juuri se, että Kekkonen on näkymässä osana tapettia koirien ja muiden seassa kuin kuka tahansa dementikko.

    Sellaisia kuvia ei ole paljoa näkynyt (ennen vanhaan sellaisista olisi varmasti joutunut maan jokaiselle mustalle listalle). Silloinkin, kun hän leikkiin kansanmiestä ja eränkävijää, kuvassa on aina suurmies ja supersankari (pöllökin näkee, että palttoon alla on Mustanaamio).

    Kekkosen ajan suosittu sananparsi oli "Koirat haukkuvat, karavaani kulkee", jota luullakseni Kekkonenkin käytti paljon. Tässä kuvassa ei koiraakaan enää kiinnosta. Koiran avulla kuvassa yhdistyvät konkreettinen ja käsitteellinen Kekkonen.

    Tämän vuoksi en koskisi koiraan, vaikka rajaustarve olikin "ilmeinen" - jokainen lehden kuvatoimittaja ja historiikin tekijä saksisivat sen heti pois.