Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Herra iso herra, 4 Joulukuu 2013.

  1. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Kuka ne oopperan tuet loppujen lopuksi maksaa?
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Taidat sekoittaa asioita tahallasi.  Taidevastaisuus ei ole sama asia kuin yhteiskunnan tuen kritisointi tai vastustaminen.

    Ja pois olo - kyllä ne veroeurot, jotka johonkin laitetaan, ovat jostain muualta pois.  Se se vaan on sillä lailla, sanoi jo Salminen aikoinaan.
     
  3. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Se, jotka muutkin valtiolle kerättävät verot.  Esimerkiksi sinä, aina lompakon taskustasi ottaessasi, ainakin alvin osalta... 24 %.
     
  4. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  5. campv

    campv Ylläpidon jäsen

    2 309
    110
    63
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Paitsi että valtaosa oopperan rahoituksesta tulee veikkausvoittovaroista. Eli voisi ajatella, että Veikkaus Oy:n peleihin osallistuvat rahoittavat vapaaehtoisesti mm. oopperan toimintaa. ;)

    Valtio tukee suoraan verotuloista oopperan vuokrakuluja reilut 13 miljoonaa vuodessa. Mikä on tietenkin sikäli hassua, että valtio tuolla tavoin vain siirtää rahaa yhdestä taskusta toiseen, sillä ooppera toimii Senaatti-kiinteistöjen omistamassa rakennuksessa.

    Lippu- ja sponsoritulot kattavat oopperan toimintamenoista 18% ja ympäristökunnat yhteensä 10%.
     
  6. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Näyttää rönsyilevän, joten rönsyillään lisää:
    Oletteko tulleet koskaan ajatelleeksi taiteilijoitten työllistävän vaikutuksen? Valomiehet, ääniteknikot, roudarit, soitinvalmistajat, kehystäjät, galleristit, kirjapainot, kirjakaupat, valajat, kaivinkoneen kuljettajat, paperin valmistajat, värien valmistajat...  vain muutaman mainitakseni.

    Kapa
     
  7. Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Vastapareja löytyy aina. Ja jos ei löydy niin ne tehdään - vaikka tyhjästä. Mistä kärsii ainoastaan syiden keksijä, ei kukaan muu.

    Opperasta sen verran, että jos ei ole koskaan kokeillut, on turha sanoa ettei pidä/pitää siitä. Jonkun asian - kuten opperankin - oppiminen vaatii monta harjoituskertaa. Jos lippuhinnat noudattaisivat todellisia kokonaiskustannuksia, olisivat ne niin korkeita että sangen harva tulisi katsomaan edes kerran, saati useammin. Ja se olisi sääli.

    Nimimerkki: La Traviatasta Rammsteiniin
     
  8. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Kannatan ajatusta.
    Sivistystä tulee ylläpitää ja luoda nykyisinkin.
    Se on erittäin tärkeää, varsinkin nyt.
    T Jukka
     
  9. baader

    baader Active Member

    392
    135
    43
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Kyllä sellaisista yhteiskunnista joissa ei turhuuksiin kuten taiteeseen tuhlailtu, löytyy hyviä esimerkkejä.
    Vaikkapa Pol Potin Kamputsea.

    Taide edistää ihmiskuntaa kuten tiedekin, sen mittaaminen rahallisesti vaan on vaikeampaa.
    Siinä vaiheessa kun taiteen tekeminen loppuu, loppuu ihmisyyskin.
     
  10. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  11. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Mutta etkös sinä saakin "taitelijapalkkaa"? Rahaa yhteiskunnalta vastikkeetta.
     
  12. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Sivystys menee pakkasen puolella.
    T Jukka
     
  13. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Joo, tiedän, ajattelin, ettei kebax tiedä kun tollaista möläyttelee.
     
  14. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  15. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 630
    1 537
    113
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Osin tässä nyt menee puurot ja vellit sekaisin. Eihän Siren esittänyt kaiken taiteen tuen lopettamista (eikä ymmärtääkseni kukaan muukaan) vaan kyseenalaisti vastikkeettoman taiteilijapalkan. Nuo ovat täysin eri asioita.

    Eiköhän taidetta ole tuettu ainakin siitä saakka, kun luolamaalauksen tekijälle kaverit toivat kimpaleen paahdettua lihaa: "Tee sinä Armas-Ilari noita hyvä kuvia kun sinulta se luonnistuu, tuossa mammutinreittä. Heh, ota!"

    Eihän taidetta tietenkään _ole pakko_ tukea sen enempää kun kun on pakko ylläpitää terveydenhuoltojärjestelmää, koululaitosta tai sähköverkkoa. Minkälaisen yhteiskunnan haluamme?
     
  16. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    On niin monitahoinen kysymys, etten osaa antaa yksiselitteistä vastausta.
    Minä kait lapsellisesti ajattelen, että taide tai kulttuuri opettaa ihmisille sallivuutta, herättää heitä ajatelemaan, palauttaa ihmihimillisiä arvoja ihmisten arvomaailmaan.
    Nykyaikana kaikki (myös taiteen arvo) mitataan rahassa, saatikka ihmisen arvo myös.
    Kaikenlainen muu ajattelumalli on pannassa.
    Taiteilijan pitää elättää itsensä taitellaan, sanotaan.
    Entä ne muut arvot?
    Dokumenttikuvaaja taltioi maailman tapahtumia jälkipolville, niillä tulee varmasti olemaan merkitystä tuleville sukupolville.
    Esim. saviruukuissa olevat kuviot ovat auttaneet valtavasti historian tutkijoita menneen ajan kartoittamisessa.
    TJukka

    Enemmän tarkoitan siis yleistä konsensusta, jossa vallitsevat kylmät arvot. Heikko on heikko ja köyhä on köyhä.
    Yhteisöllisyys, eiväthän ihmiset nykyään edes kokoonnu mihinkään kasvokkain!
    Käykää vaikka lähimusiikkiopistonne oppilasillassa, siellä vallitsee lämmin tunnelma.
    Pikkulapset soittavat, vanhemmat ja isovanhemmat jännittävät enemmän kuin lapsi.
    Sukupolvia on parhaimmillaan neljä ja ihmiset puhuvat toisilleen, jopa oudoille.
     
  17. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Voin myöntää, etten ole kokeillut livenä oopperaa, mutta telkkarista olen joskus hieman yrittänyt, ei tule mitään, en kerta kaikkiaan ole taiteellisesti niin valistunut, että menisi läpi.
    Oletko ihan todella sitä mieltä, että jos ei pidä oopperasta, niin sitä pitäisi HARJOITELLA, ei helkkari, en ymmärrä, ei siis mitään syytä yrittää ymmärtää jotain mitä ei kaipaa.
    Eräs oikeasti olemassa ollut henkilö (minua nuorempi, mutta valitettavasti jo edesmennyt) ei tykännyt konjakista, mutta kun hän sitä sai vähän sieltä ja täältä eri toimittajien lahjoittamana, hän päätti yrittää totutella itsensä konjakin makuun. Joka ilta TV-uutisten aikaan hän otti lasillisen konjakkia, ja kas, pian se alkoikin maistua. Sen jälkeen joka reissulla piti hankkia mustaa Rellua tai jotain muuta hyvää merkkiä, ja lasillinen olikin lopulta muutama jne.
    Mitä tästä opimme, ei ainakaan sitä, että taidetta pitäisi harjoitella ymmärtämään ;)))
     
  18. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Tärkeämpää kuin se, mitä opimme, on se, mitä ihmisten "pitäisi" jo tietää sivistysvaltion kansalaistaitona: tolkuton, asiaan kuulumaton, omituinen anekdootti ei todista mitään asiaa suuntaan eikä toiseen, eikä sellaisesta voi eikä kannata oppia mitään. Sanotaan, että analogioiden käyttö osoittaa asioiden suurinta ymmärrystä, mutta valitettavasti on niin, että tolkuttomien muka-analogioiden käyttö osoittaa asioiden vähäisintä ymmärrystä.
     
  19. kebax

    kebax Well-Known Member

    11 240
    211
    63
    --
     
    Viimeksi muokattu: 16 Maaliskuu 2019
  20. campv

    campv Ylläpidon jäsen

    2 309
    110
    63
    Vs: Taiteilijapalkka reilua vai järjettömyyttä?

    Kannattaisi käydä kokeilemassa, tiedä vaikka tykkäisit. Ooppera telkkarista on, noh, oopperaa telkkarista.  Juurikin noiden oopperan tukimuotojen ansiosta Suomessa käytännössä lähes kuka tahansa voi käydä kokeilemassa, että tykkäisikö siitä oopperasta vai ei.

    T. nimim. "ensi keskiviikkona omassa ohjelmassa ohjelmassa La Cenerentola"