Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana henrikv, 9 Helmikuu 2009.

    . . .
     
  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Tämä kuva on testaus katsojilleen.
    Se on laitettu tänne vitsailumielessä, kuvahan on täydellisen huono sen kummemmin selittelemättä.
    Johdattelevalla nimellä haetaan 'syvällisiä' tulkintoja, jotka kääntyvät kuitenkin pinnallisiksi, itseään vastaan naurettavuudellaan.
    T Jukka
     
  2. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Argos näyttää mahdottoman mahdolliseksi.  Täysin epäterävä kuva on jokseenkin mahdoton saada toimimaan.  Tässä aurinko, planeetta ja tolpat näyttävät juuri ja juuri sen verran teräviltä, että kuva toimii - yhdessä huolitellun sommittelun kanssa.

    Siispä taattua Argos -laatua tämäkin.    ;)
     
  3. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Kaunis kuva. Nimi on osuva teennäisen-hienostelevan piktorialistisen maisemakuvauksen satiirinen kritiikki.

    Kuvan arvo on pohjalaisen maisemakuvan jatkumossa. Kansallisromantiikka nosti maiseman elementtejä esille niitä ylentääkseen. Sosiaalinen realismi nosti niitä esille kritisoidakseen yhteiskunnallisia muutoksia. Postmoderni filosofismi on väline nostamaan esille maiseman olennaisin yksityiskohta, mikä on ei-mikään. Vain tolpat naulitsevat maiseman ihmisten todellisuuteen. Taivaankappaleiden ansiosta lopputulos on toisaalta planetaarinen, mikä on maapallolle ihan luontevaa: Viruksen toivottomuusasetelma Marsissa.
     
  4. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Tässä on käännetty tarkennusrengasta kohti ääretöntä.. ..ja sen yli.
    Interplanetaarinen sukkula lähti taas kohti Jukkiksen uranusta.
     
  5. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Vittuiluahan tämä kuva on nimeä myöten. En tosin oikein ymmärrä että miksi. Mutta kukin taaplaa tyylillään, rispektiä ei tosin minulta ainakaan irtoa. Vähän sama fiilis tulee kun kuullessa aina silloin tällöin jonkun "nuorisoradiotoimittajan" oikein kehuessa tietämättömyyttään ja sivistymättömyyttään, ensin ärsyttää, sitten tuntee myötähäpeää... vittuilu on taidelaji ja tässä mennään metsään. Pelkkää tyylitöntä vittuilua sen itsensä vuoksi.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Arvaanko oikein että Jukkis tarkoittaa vitsailua foorumilaisille ja Harald vittuilua pohjanmaalaisille?  Herkässä on.   :D  Kuvilla on voimaa sytyttää jopa sotia.

    (Ai niin mutta Pernaa taitaa olla täällä etelässä.  :-X)

    Jatkoa alkuun:  Kuvan nimi on erinomainen.  Se oikein sointuu runollisessakin mielessä.
     
  7. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Et arvaa oikein. Vittuilua toisille kuvaajille. Vastenmielistä apukoulu öhö öhöä.
     
  8. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Ahaa.  Huomaan, että olen edelleen pihalla siitä, miksi kuva niin koetaan.
     
  9. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Ei voi mitään. Kerroin vain miten asian näen ja luulen että en ole ainoa.
     
  10. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Jos sitä kokee ja nimittää sitten vaikka vittuiluksi, huomauttaisin että se on kuitenkin kommunikaatiota, ja jos tekijän tarkoituksena on viitata osin toisien tekijöiden töihin, niin sehän on suorastaan hyvän perinteen mukaista.  Taide on lainojen jatkumoa niin musiikissa kuin kuvissakin.
     
  11. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    On, jos haluaa keskustella siten että se voidaan käsittää ivailuksi. Mutta onhan sekin "keskustelua", ei kovin sivistynyttä tosin. Hyvää asiassa on se, että kun puhutaan mielipiteistä, niitä ei ole oikeita tai vääriä. Mutta en silti itse tekisi mitään tuollaista. Edes kommunikaation nimissä.
     
  12. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Kaiken voi käsittää ivailuksi itselleen tai "muille".  No, jään ihmettelemään edelleen, miksi tämä käsitetään niin.  Ehkä se vielä hieman valkenee, tai sitten ei.  Edellä ei noin sen käsittäneiden kirjoituksista sitä mielestäni lainkaan ilmene. 
     
  13. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Tässä on kuvauspaikan tarkemmat koordinaatit siltä varalta, että voi käydä tarkistamassa itse, mitä sieltä näkyy: N 63.0543 E 22.893759.
    Kuvan nimeämisessä tapahtui muistivirhe, se pitäisi olla Mount-Simpsiö seen from Jokitie(no.264)-Road. 
     
  14. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Nonii nyt on näyhty että tämmönenkin toimii! cool! :)
    Meni kyllä toi vittuilu näkökulma ihan ohi minulta. Pidän kuvasta.
     
  15. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Jalanjäljillä perinteen!  ;D  Kiitos hauskasta aamupäivän hetkestä.  

    http://www.artnet.com/artwork/425105321/424216256/moonrise-hernandez-new-mexico.html
     
  16. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Tässä vielä hiukan kuvaan liittyvää informaatiota Suomi24 -keskustelupalstoilta:


    Alajoelle loma-asutusta!
    Kirjoittanut: Kaikkea mahtuu   8.2.2009  klo 21.05       

    Kauhavan-Lapuan alajoelle pitäisi kehittää loma-asutusta.
    Tuollaiseen avaraan tilaan saisi varmasti matkailijoita kaikkiin vuodenaikoihin.
    Miksei siellä ole kukaan ideoinut asiaa mitenkään?
    Ajatelkaa mitä mahdollisuuksia tuohon voisi liittyä?
    Aivan uusi elinkeino koko alueelle.
    Vanhat ladot ovat kaatumassa kasaan ja alueesta tulee tätä menoa kovin tylsä.
    Mitä mahdollisuuksia tuossa piileekään.
    Nyt vaan joku Lillbackan tapainen rohkea ideoija liikkeelle mars!
    Missään nimessä ei saisi jättää huomioimatta alueen vanhoja erityispiirteitä. 
    ----------------------------------------------------------------------

    Kyllä siellä kannattaa käyttää
    Kirjoittanut: Kaikkea mahtuu   9.2.2009  klo 21.35       

    ne mahdollisuudet hyväksi, mitä siellä on.
    Ja tuo jokialue on sitä siellä. Pohjanmaalla se on se, mitä muualla ei ole.
    Ja sitä mukaa, kun ladot sieltä häviää, niin kyse ei enää ole mistään kulttuurimaisemasta, joka vaatisi jotain suojelua.
    Ja tuon voisi hyödyntää läpi vuoden. Olen varma että siitä saataisin hyötyä läpi vuoden.
    Palveluelinkeinot toisivat oheispalveluineen paljon töitä alueelle. Esim. ratsastus on kokoajan kasvava harrastus.
    Rajattomat mahdollisuudet on vaan kun löytyy rohkeutta ja taitoa. 
    -----------------------------------------------------------------

    Ilmainen
    Kirjoittanut: neuvo.   8.2.2009  klo 22.11       

    Täyttäkää lakeudet karnevaalimeiningillä ja keskiluokan halvoilla huveilla á la Powerpark. 
     
  17. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Ei, ei voi. Tai ainakaan yksi ihminen ei voi. En voi mitään sille, että et ymmärrä. Toisaalta tekijäkään ei sitä näköjään kiellä....

    No väännetään rautalangasta: otetaan kuva-aihe ja nimi suoraan toisen kuvaajan työstä, jonka viitekehys on mitä ilmeisimmin kuvaajalle outo ja tuntematon, väännetään nimestä mukahauska maalaisversio, otetaan kuvattavaksi Pohojanmaan ainoa nyppylä, jota paikalliset nimittävät "vuoreksi" ihan tosissaan, ja muualta tulevat virnuilevat siitä heille, ja kuvataan siitä suttu räpsy. Tämä rinnastus on aivan selvää piruilua ensimmäistä kuvaa ja sen nimeä sekä kuvaajaa kohtaan.

    Joka tykkää moisesta, se tykkää, itse en lähde valokuvauksessa vittuilulinjalle vaan teen omat työni. Niiden yksi puute monien muiden puutteiden joukossa  lienee sitten ettei niissä ole tämän tyyppistä "dialogia". En tosin harrasta sitä verbaalisenakaan. Tiedän henkilöitä jotka aukovat tähän tapaan päätään ihan tosissaan toisille ja heidän tekemisilleen ihan jokapäiväisessä elämässään. Heidän kanssaan eläminen on aika raskasta joten vältän heitä kuin ruttoa.
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Kiitos Harald, tämä auttaa enemmän ymmärtämään.  (Mikä se kuva on, mihin nimi viittaa?) Itse kuitenkin suhtaudun tällaiseen huumorilla ja, ehkä, osaisin nähdä itsenikin edelleen huumorilla, jos tämä kohdistuisi omaan työhöni.   Pitää olla tosissaan, muttei vakavissaan.  Pyhyys pois sieltä mihin se ei kuulu!

    Ja edelleen kuvitellen.  Jos huomaisin töitteni saavan moista kuvallista vastakaikua, ja vaikka ensin vihastuisinkin, luulisin hyvin pian näkevän tilanteen enemmänkin hyvänä, sillä seuraajia ne ovat piruilijatkin ja huomiota se vain on.
     
  19. Vs: Mount-Simpsiö seen from Pernaa-Road

    Kuvien maailma ei rajoitu pelkästään kameralaukkuun. Valitsemani nimi on tyyliltään hyvin yleinen maisemavalokuvissa, eikä viittaa erityisesti mihinkään tiettyyn kuvaan.

    Jos edellä viitataan Usagin kuvaan Olen "piruillut" siitä näin:  Kuvan ehdottamaan kulttuuriympäristöön sopivan Wu wei -asenteen puuttumisesta huolimatta tyyni, seesteinen ja kirkas kuin valaistuneen mieli.
    (Toisessa vaihtoehdossa liikutaan vielä sameimmilla alueilla.)