Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Jos laitetaan asiat oikeeseen perspektiiviin, niin "Helsinki School" ei ole yhtä kuin suomalainen valokuvaustaide ! Helsinki School on Timothy Personsin luomus, missä hän on määrätietoisesti lähtenyt luomaan markkinoita omille TAIK:in oppilailleen. Se että hän on jenkkinä siinä niin onnistunut, perustuu hänen laajaan taide-alan tuntemukseen ja kontakteihinsa maailmalla. Tässä täytyy sanoa, että täällä ei kovasti tunneta esim faktaa, että Timothy on omilla rahoillaan perustanut Sveitsiin gallerian joka esittelee kansainvälistä valokuvausta, siinä tietysti sivussa Helsinki Scoolion teoksia. Se että samalla nämä asettuvat "samalle viivalle" muiden kanssa, on vain taitavaa markkinointia. Mikä meistä on "Cornia" esim vaalepukuinen ja vaaleatukkainen tyttö seisoon avaran jääkentän reunalla tyhjyydessä, on Keski Eurooppalaisille ja Etelämaisille tosi eksoottista ! Tosiasia on kuitenkin, että se suomalainen valokuvataide, joka saavuttaa merkittävää hintatasoa esim Sothebyn ja Christien huutokaupoissa on nuo 60-luvun originaaliprintit. Ismo Hölttö esimerkiksi. Jos Caj Bremer laittaisi originaaliprinttejään Sothebyhyn, tulisi hänestä miljonääri...(Ehkä Steffe varaa tämän mahdollisuuden itselleen...)
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Sitä tässä juuri kyselin eli menestyykö maailmalla ? Tulin siihen johtopäätökseen että menestyy kun noin kirjoitit ?
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Taiteessa asiakas on aina oikeassa: 99 Cent II Diptychon - Wikipedia -jja
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Tämä tuntuu tarpeelliselta huomautukselta tähän ketjuun. Se on ilmiselvää, mikä ei oikein kuitenkaan tässä näytä selvältä yleisesti.
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Taidesijoittamisella on kovin vähtän tekemistä taiteen kanssa... http://www.mitchellmoss.com/mentions/Portfolio-27-June-07.pdf "I am not really interested in art," says Justin Williams, an art collector and a director of Artistic Investment Advisers. "It is simply a commodity, which, when plugged into our business model, produces substantial returns for investors."
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Tyypillinen suomalainen piirre on pyrkiä menestystä mollaamaan. Ihan sama reaktio oli kun taannoin Newsweek? valitsi Suomen parhaimmaksi paikaksi asua maailmalla. Suomessa suurin energia meni siihen, että selitettiin miten tämä ei voi pitää paikkansa. Löydettiin jopa laksuvirhe kun oikein kaiveltiin. Olen samaa mieltä kuin täällä muutamat, että Helsinki School on loistava juttu ja siitä on todellakin hyötyä koko suomalaiselle taidevalokuvauskentälle. Pidänkö itse kaikien Helsinki Schoolin taiteilijoiden kuvista? En.
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? On positiivista ja negatiivista kateutta. Positiivista on se että "teen itse vielä paremmin". Negatiivista on toisen mollaaminen ja mitätöiminen. Eikös kannattaisi pyrkiä tuohon positiiviseen ja olla iloinen kun suomalaiset menestyy.
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? http://www.mitchellmoss.com/mentions/Portfolio-27-June-07.pdf Ajatella! Luonnolta meni vain muutama miljoona vuotta kehittää tällaiseen asialliselta kuulostavaan argumentointiin kykenevä apina. (En tarkoita nyt mvuorta.)
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? ^ Clap, clap, clap - aplodeja foorumimme kirjoitustaiteen tasolle!
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? No mikäs tässä tasossa nyt niin pahasti on vialla, olettaen, että toi oli sarkastinen kommentti? Mun mielestä ainakin on hienoa, että taiteen taso herättää lähes yhtä suuria tunteita, kuin se, että onko reilua verrata uutta nokialaista puoli vuotta vanhaan iphoneen
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Mitä ihmeen väliä onko sadasviideskymmenesyhdeksäs viime vuonna myydyimpien joukossa joku Suomalainen, jota myydään ulkomaan eläville kuin Afrikkallaista heimo musiikkia sitralla soitettuna meille, jos se on sisällötöntä sontaa? Tämä on urheiluhullun kansan huonon itsetunnon peruja, varmaan Albaaniassakin on joku tosi iso nimi siellä, mistä emme ole kuuleetkaan?
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Minusta koko HS on tekemällä tehtyä tilaukseen mikä nähtiin Brotheruksen synnytävän, ei muuta kuin samanlaisia tyttösiä maisemaan pyllypaljaana palelemaan ja korka oikeasti juuri kukaan ei tunne Brotherusta, niin tuo voidaan myydä dilleille aina uudestaan eri mestoissa toisella artistilla. HS on taiteen Perusuomalaiset!
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? Päinvastoin: juuri niin kuin kirjoitin ja osoitin suosiotani aplodein. edit. Niin ja sinähän puhuit taiteen tasosta! Tietenkin. Ei siinäkään mitään. edit. Ehkä sittenkin kommentoit aplodejani. Sarkasmi syntyy kai kokijan mielessä. Mikä oli sarkastista mielestäsi? Minä näen apinan kehittymisestä kertovan lauseen hyvinkin tarkkanäköisenä huomiona ihmiskunnan tilasta. Kenties et halua että meitä verrataan apinoihin. Tämä selittäisi näkemäsi sarkasmin.
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? clap clap clap - Selkeästi sanottu. ^^^tarkoitin ehkä jotain tuon suuntaista.
Vs: Suomalaisen valokuvataiteen taso ? (Taitaa olla Juice Leskisen teksti nimeltä Aplodeja Eric Claptonille? Clap, clap, clap, clap, clap... jne... kai koko sivun. Mutta oli varmasti vähemmän selkeä viestini .. vaikka sanoit selkeäksi!! ;D Ehkä tarkoitat aina päinvastaista? )