Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Jotain aivan muuta

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Quiquern, 13 Kesäkuu 2007.

    Kaukokuvauskokeilua...
    J.S. maineikkaiden keskustelualoitusten tapaan; onko kuvaaja kuvaaja, jos kuvaaja ei näe kuvaushetkellä mitään -ja on kamerasta sadan metrin päässä.
     
  1. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: Jotain aivan muuta

    Horisontti vinossa ;D
     
  2. Vita

    Vita Active Member

    2 789
    0
    36
    Vs: Jotain aivan muuta

    kuvaaja on siinä tapauksessa kuvaaja, jos hän on omien halujensa mukaan asetellut kameran haluamalleen paikalle kuvaamaan haluttua kohdetta.

    onhan tää vino ja kiero, mutta toi pallosysteemi on kiva. siis tossa alalaidassa kun lähtee noita polkuja noihin pyöreisiin juttuihin.
     
  3. Vs: Jotain aivan muuta

    Ja osa nurmikosta leikkaamatta ;-)
     
  4. Vs: Jotain aivan muuta

    Itseluottamuksesta ei ainakaan ole puutetta. Ilmeisesti harrastamisessa on tapahtunut kehitystä niiden keväisten kröhm.. -videoiden jälkeen. :) Näkyykö lennättäjä jossain?
     
  5. Vs: Jotain aivan muuta


    Ei näy tässä kuvassa. Tämä on suurempi ja hitaampi kone: helppolennätteinen parimetrinen liidokki, jonka saa siipijarrulla alas aika pienellekin pläntille. Tosin en ole alle korttelin kokoiselta niityiltä vielä riskeerannut. Nyt kuvataan tuttuja kohteita: paikallista human intrest-koodia siis -ja kuvallisia ambitioita, tyylin Anusbertraand katsellaan rutiinin kasvaessa.
     
  6. Vs: Jotain aivan muuta

    Mahtaa olla piiiiiiitkä lankalaukaisin :)
     
  7. Vs: Jotain aivan muuta

    Digikamera-aikahan on tuonut muassaan näitä "radiotrigger"- anglismeja, joten sovellan sitä, tosin radiomekaanisesti; tarkennuksen ja laukaisun tapahtuessa sähköisellä servolla mekaanisesti ohjatusti ;-)
     
  8. Vs: Jotain aivan muuta

    Laitetaanpa kuvauslavetti esiin, jos jotakuta kiinnostaapi...
     
  9. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Jotain aivan muuta

    Mielenkiintoista, missä kohtaa se kamera on, ja minkäkokoinen se on. Odotan innolla näitä kuvia lisää.
     
  10. Vs: Jotain aivan muuta

    Tuossa äskeisessä kuvassa painan sitä peukalolla, eli heitto-ote on hoono.

    Tässä kuvassa näkyy kamera ja sen paikka, nyttemmin siinä on balsakehys jossa on laukaiseva servo.
    Kamera on siis Fuji F30. Videoita, joita on parikymmentä gigaa, ne on otettu vain kamera kylmästi teipattuna pakkausteipillä koneen kylkeen. Tai siiven päälle tms. Tuo 45 asteen asetus oli tosin vain tuon kerran, sen jälkeen kamera on ollut miltei pystyssä.

    Suurin osa on todella tylsiä, ja kuvat vaativat sen "ai kato, meidän talo näkyy" -efektin. Mutta koitetaan kehittyä, sanoi dementia.
     
  11. Vs: Jotain aivan muuta

    Anusmikä?
     
  12. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Jotain aivan muuta

    Ootsä melkonen pelle peloton ;)
    No meidän talo tuskin näkyy, eli se ei ole mulle ainakaan se referenssi minkä vuoksi kuva olisi mielenkiintoinen :D
    Jatketaan tästä.
     
  13. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jotain aivan muuta

    Tässä on kyllä kunnon pioneerihenkeä!

    Hyvä Vesa!
     
  14. Vs: Jotain aivan muuta

    Noo, tuon koneen kanssa on helppoa, mutta -kuten mainittu, on aijemmin ollut aika radikaalejakin videoita ;-)
    Tämä on kyllä minusta ihan ok, vaikka sisältääkin aluksi kevyttä sähellystä.. huom. 50megaa.
     
  15. Vs: Jotain aivan muuta

    Yann Arthus-Bertrand
     
  16. Vs: Jotain aivan muuta

    On se totista touhua...
     
  17. Vs: Jotain aivan muuta

    Ja sitä totisesti haalittua maisemaa..
     
  18. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Jotain aivan muuta

    Tuo viimeinen osu ja uppos, kyllä on komee.
     
  19. Vs: Jotain aivan muuta

    Samoin! Tyylikkään uhkaava, kuitenkin rauhallinen tunnelma.

    Muutenkin mielenkiintoinen viestiketju, olisipa itselläkin aikaa moisiin "leikkeihin" ;)