Vs: Tästä kyllä pitäisin... Joo. 5000 dollarilla on varmasti jo valinnanvaraa moniin kahdesta rungosta yhdistettyihinkin. http://drt3d.blogspot.com/2008/08/rbt-stereo-cameras.html 3D Concepts: 3D 35mm Film Cameras http://43rumors.com/wp-content/uploads/2009/05/rbts3-4.jpg
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Tässähän olisi äänestyksen paikka.Mikäli saisit ilmaiseksi,tämä kamera vai saman hintainen digijärkkäri.Toisaalta jos tädillä ois m...t ,se ois setä.
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Niin. Ja olisiko se digikin 'kaksineuvoinen'? Minua ei ole koskaan stereokuvat kiinnostaneet, joten mieluiten jotain muuta.
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Ikävän hankala tekniikka esittää suurelle yleisölle, ainakaan helposti. Hienojahan ne ovat, mutta usein se stereokuvan juttu on valitettavasti suureks osaks vaan se itse "ilmiö".
Vs: Tästä kyllä pitäisin... ehkä en lukenut tarkasti,tosiaan pelkkä stereokuva ei kovin mielenkiintoinen ole,käsitin jotain muuta.
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Mikä estäisi suunnittelemasta X-Paniin stereo-objektiivin? Eikö tuon suljinkin ole nimenomaan sama? Olisiko rungon jakaminen kahteen erilliseen porttiin turhan vaikeaa.
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Tarvitseeko edes erillisiä portteja, säteenjakaja (stereolisäke) vaan nokalle... Vaan mahtais vaatia omanlaisensa jakajan kun on vähän laajempi ruutu? Kuvat eivät tietty tuolla tavalla ole ehkä aivan yhtä laadukkaita. Staattisia kohteita voisi tietysti kuvata ihan vain jalustaltakin sillä Xpanilla.
Vs: Tästä kyllä pitäisin... Minua miellyttää erityisesti valmis toimiva paketti. Olen nähnyt ja kokeillut Hampurissa toimivan (toimineen ?) yrityksen kameroita, eivätkä ne olleet tuolloin aivan tätä luokkaa. Toki voi yhdistellä perinteisiä kinokameroita rinnakkain jos haluaa, mutta vaikein pala on täsmälleen sama valotus ja ennen kaikkea yhtä aikaa (mikäli haluaa kuvata vähänkin nopeampaa liikettä). Jos itse rakentelee esim. 2 Rolleifelxiä tai Hasselia tuottaa aivan fantastisen tuloksen kahdella 6x6 projektorilla esitettynä, eikä esitykseen tai katseluun käyetetä mitää viher/punasuotimia vaan polarisaatiosuotimia.