Vs: Umpikujat Mikäs tässä, useempi kolmio, on keinukolmio vasemmalla, talokolmio oikeella ja suojatiekolmio parrasvaloissa. Umpikujan merkki tuossa kohtaa tuntuu hyvinki tarpeelliselta. Ihan mukavat sinivalkoiset sävyt.
Vs: Umpikujat Noniin, kolmioita on kolmiossa. Ei todellakaan ollut tarkoitus jatkaa mitään liikennemerkkisarjaa vaikka niin tuossa tokasinkin. Mutta pakko laittaa tämä tänne. Ja taas ollaan kirkkomaalla vaikka siitä just pari viikkoa sitten laitoin yhden kuvan. Sattumia sattuu ja me eletään sen mukaan. Joku oli ajanut mersulla aikas kovaa ja oli melkein päässyt suoraan sankarivainajien hautaan ilman siunausta. Tässä muutama kuva asiasta joka tapahtui juuri sen jälkeen kun 100 rippikoululaista meni tästä kohtaa ohi. Enkeleitä matkassa että kukaan ei ollut kohdalla.
Vs: Umpikujat Toivottavasti mersulle tuli tosi kallis remontti, eikä vakuutus korvaa! Muuten, tuossa ekassa mersukuvassa on aika hyvin tuo tienviitta kohallaan ;-]
Vs: Umpikujat Noniin, nyt pääsi ensimmäinen meikäläisen uutiskuva lehteen. Tämän päivän Ilkassa oli kuva ja maininta kuvaajasta. Lähetin eilen kuvat toimitukseen ja yhden ne oli valkannut. Juuri sen ekan "kusta" kuvan. Pikkasen korvauksenkin kuvan käytöstä saa. Tulipa tämäkin nyt nähtyä kuinka pääsee uutiskuvaajaksi. heh.
Vs: Umpikujat Se olikin setin paras kuva. Varsinkin jos kyltti olisi mahtunut kokonaan kuvaan. Tai toimiihan se "kusta" noinkin
Vs: Umpikujat Noo noo, Rusakko. Ei tartte toivoa, heti näkee että kalliiksi tulee, ja nimenomaan vakuutusyhtiölle. Ny on pakko reklamoida: 1. Mesemiehillä tapaa olla vakuutukset kunnossa, sillä korjaaminen on kallista - kiitos Vehon kaltaisten järjestäytyneiden rikollisjärjestöjen. 2. Ei mesemiehillä sen enempää kusta päässä ole kuin muillakaan - vaikka hutkiva kuvajournalisti (pidin kuvista!) taidolla muuta esittääkin. Päinvastoin on järkevää ostaa kestävä auto jos ajaa paljon. Niitähän ne mesemiehet on, paljon ajavia tavallisia tappisia. Ennen oli tosin toisin, mesellä ajoivat vain rikkaimmat ja ladalla köyhimmät, ja arvoa sitten osoitettiinkin niin tyylikkäästi että ja notta. Nyt ei ladoja ole kellään ja mesetkin on halpoja, kiitos verouudistusten ja omatuonnin. Ajat muuttuu, ajat muuttuu...Selvittäkääpäs hyvät miehet mitä vanhat väykyt maksaa niin loppuu rutinat. Uuden Avensiksen hinnalla saa jo kaksi ihan hyvää väykkyä, joista uusimmatkin ovat jo ainakin seitsemänvuotisia. 3. Kannattaa kiinnittää huomiota pikemminkin bemarimiesten ajokäyttäytymiseen. Ne on tehokkaita ja nopeita autoja ja niillä mennään kanssa eikä kruisailla tyylillä kuten mesellä. 4. Joo joo, tiedän että väykyt on kovia ruostumaan mutta se on toinen luku. Eka luku on se että ne kieltämättä huonosti maalatut pellit toimivat suunnitellusti törmäystilanteessa törmäysenergiaa absorboiden. Kuvat paljastavat hallitun deformaation - lue: matkustajat paremmin suojassa jos paukkuu. Teepäs sama hommeli Micralla niin tiedät mitä on kipu joka puolella kehoa - hautuumaa on siinä tilanteessa onneksi lähellä.
Vs: Umpikujat Ei mulla mitään Mersuja vastaan ole, kuskin päänsisältöös n ei onneksi automerkki vaikuta. Törpöllä kaaharilla on aina samaa eritettä nupissaan ajoi sitten vaikka Ladalla
Vs: Umpikujat Ei, mutta pään sisältö vaikuttaa kylläkin automerkkiin. Ajokäytös ei aina niin kauheasti korreloi sen automerkin kanssa Bemarit poislukien tietysti. Niin tai näin, pääasia on ettei henkilövahinoja onnettomuustilanteessa synny.
Vs: Umpikujat No on, on! Oli kyllä nääs ja maar vähän tunnepotentiaalia tekstissä mukana, kait huomasitte, ja hyvästä syystä. Mulla on vanha väykky ja muistan kyllä kolarin jonka sillä ajoin. Tuli sitikka -merkkinen paku persuiksiin ja lopputulos oli että sitikka laski nesteet alleen ja peltiosia putosi siittä kolisten tielle. Väykystä meni takapää puskureineen paskaksi ja runko vääntyi, mutta pystyi ajamaan kotiin. Oli selvästi nähtävissä kuinka reagoivat hyvin tehty ja huonosti tehty auto keskenään kun yhteen käydään. Tälli oli aikamoinen, onni ettei menny niskat poikki, siihenhän sitä yleensä kuollaan kun peräänajo sattuu. Väykky korjattiin yhtiön piikkiin ja sillä mennään vieläkin.