Kun nyt taas, ostamisen lopetusaikeistani huolimatta, ostin Helios 44-objektiivin ja harkitsen Pentax Spotmatic F:n ostamista sen kaveriksi, kaipaisin tietoa tuon Spotmatic F:n patterinkäytöstä. Siis kun sen virta ilmeisesti menee automaattisesti päälle, kun valoa on yli EV2, niin käyttääkö se tuota patteria muuhun kuin mittariin eli voiko kameraa käyttää kokonaan ilman paristoa, jos mittaa valon ulkoisella mittarilla? Toinen huoli vielä on, kun huomasin, että Spotmatic F:n ei joidenkin löytämieni väitteiden mukaan istu kaikki M42-objektiivit, siis en puhu täydellä aukolla mittaamisesta vaan ylipäätään runkoon istumisesta, niin osaako joku sanoa tuon Helioksen istumisesta ko runkoon?
Vs: Pentax Spotmatic F ja patteri/objektivin istuminen Spotmatic F tarvitsee pariston vain valotusmittaukseen.
Vs: Pentax Spotmatic F ja patteri/objektivin istuminen Käyttöohjeessa ei puhuta mitään epäyhteensopivuuksista. Ainoa tapaus, jonka voisin kuvitella, on objektiivi, jossa on merkkikohtaisia ulokkeita, jotka saattaisivat jumittaa. Helios 44-2 on esivalintahimmenninobjektiivi, jossa ei ole edes automaattihimmentimen piikkiä. Sen pitäisi kiertyä SP F:ään vaivattomasti. Käyttöohjeessa varoitetaan pitämästä objektiivinsuojusta liian kauan pois päältä, koska valotusmittarin patteri kuluu silloin nopeammin.
Vs: Pentax Spotmatic F ja patteri/objektivin istuminen Eli toisin sanoen mitään virtakatkaisinta ei ole, virta "katkeaa" kun valoa on liian vähän.
Vs: Pentax Spotmatic F ja patteri/objektivin istuminen No tuli mietittyä tätä vähän turhan kauan, Kameratorilta tuo piti ostaa ja kun katsoin, niin oli mennyt... Sainpahan sitten kahden Fujin keskarin rinnalle yhden Fujin m42-kinarinkin. Aika näyttää, miten kävi.