Varsin mainio. Hyvä väriskeema, hyvä kontrasti luonnon kaarevien ja ihmisen tekeminen pääosin suorien muotojen välillä. Myös ahdas - laaja, suljettu - vapaa. Kahdenlaista valoa, erilaisia kaaria. Millä mielellä kävelijä on tuonne siniseen menossa? Ja vielä ylämäkeä, mistä alhaalta ja miten alhaalta hän on tulossa ja miten ylös menossa. Millä mielellä katsoo puiden lehdettömiä oksia? Vielä kun ei olisi ollut tuota vasemman laidan himputin kääntöporttia tai mikä se nyt on
Hyvä kuva. Voisi toimia varsin hyvin myös hiukan tiukemmin rajattuna. Siis niin, että oikealla olevan holvikaaren osuus jää pois ja vastaavasti ylhäältä ja alhaalta sopivasti leikaten niin, että 3:2 kuvasuhde ja tasapainoinen asetelma säilyy.
Valokuvan kulkija(mme) tallustelee kohti siniveri(suoni)stä, lehdetöntä puuta, melkeen yhdistyen? Porttikongit on välitiloja, sisäpihoilta(mme) ulkomaailmaan. Myös tässä kuvassa kumahtaa (useampien pyöreiden muotojen portti) kongi, aikansa harpin säteenomaisia oviaukkoja ja uudemman aikaisin, tarkkaan kattoa piirtävin/projisoivin spottivaloin. Tulevan kesän paahteessa kivimassallaan viilentävinä odotustiloina, pikkutunneilla kapakoistaan ohikulkevien virtsarakon helpotuspaikkoina, päiväseltään koirain reviirimerkkipaaluina. Äkki-pyöreellä (toisen kaistan sulkevalla) sinkulalla hallittaisiin kahdensuuntaista liikennettä, a(j/v)oneuvoja pietarein porteilla? (+ arvokkailla valoilla hajuja, huumorihymiö,-)