Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tervetuloa Porvooseen

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by Jukka75, Feb 1, 2015.

  1. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3,168
    5
    38
    BW vaiko värillinen??

    [​IMG]



    [​IMG]
     
  2. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8,551
    3
    38
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    bw:mpi.
     
  3. markku55

    markku55 Active Member

    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Koira itsessään on parempi värillisessä versiossa.
     
  4. JLN

    JLN Active Member

    4,099
    0
    36
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Väri hyvä noin ja bw saisi olla vaikka f8 aukolla
     
  5. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3,168
    5
    38
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Joo, tavallaan on. Aina oma haasteensa tuo toi koiran mustuus näihin hommiin, siihen kun sitten vielä lisää tuon surkean räntäsateen. Täytyy kyllä palata rikospaikalle kun säät paranee tai sitten kesällä, hieman sai kyllä olla varuillaan ettei auto yllätä takaa tai muut koirankusettajat.

    Kiitos, niin ja kiitos myös jhalmulle.
     
  6. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3,168
    5
    38
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Kiitos.
    Tässä vielä yksittäinen perusräpsy räntäsateessa.
    <IMG src="http://jpp75.kuvat.fi/kuvat/Animal+Planet/Portrait/Sateessa.jpg/_img1280.jpg"][​IMG]</IMG>

    onx vaiko eix??
     
  7. Tuus4

    Tuus4 Well-Known Member

    2,141
    41
    48
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Kyllä
     
  8. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3,168
    5
    38
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Pitäis muuttaa varmaan toi otsikon nimeksi Paavo Porvoosta ja tehdä tästä oma ketju omille koiruuksille.

    <IMG src="http://jpp75.kuvat.fi/kuvat/Animal+Planet/Portrait/Mets%C3%A4tie.jpg/_img1280.jpg"][​IMG]</IMG>
     
  9. simos

    simos Staff Member

    8,444
    442
    83
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Tämä vika on hiven omassa sarjassa. Tällaiseen patsasteluun sopii symmetrisyys hienosti.

    Tykkäys.
     
  10. vorago

    vorago Member

    358
    0
    16
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Viimeinen on mielestäni paras. Hyvä sommitelma.
    Minun makuuni tausta on kuitenkin jossain määrin ylikäsitellyn näköinen. Ero koiran terävyyteen nähden on jotenkin vähän "vinoutunut". Jos kyseessä on normaali epäterävyys noissa sää- ja valaistusoloissa, niin aika jännästi on siinä tapauksessa kuvaantunut.

    .v.
     
  11. JLN

    JLN Active Member

    4,099
    0
    36
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Mun mielestä tässä viimeisessä koira on karvan kaukana ja tuo kuvan muokkaus pehmeämmäksi tökkii.
    Tohon Kiialan kartanon tiehen saa kyllä hyvä "tunnelin", vähän kuten bulevardillakin, jotka touhon tunneliin on täällä parhaat paikat. Yksi hyvä on Veckjärven parkkipaikan lähellä...

    Ja luulen, että tämä nää koira-kuvat on Jukan tylsintä kuvausaihetta, tai siis kun ei ole oikein muutakaan ideaa tai mahdollisuutta niin kuvataa koiraa lenkillä ollessa, vai ? :)
     
  12. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3,168
    5
    38
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    Kiitos kommenteista.
    Mitä terävyysalueeseen tulee niin aikas pitkälle on sitä mitä kamerasta on ulos tullut, hivenen pehmennetty tosin. Alla oleva kuva on yksi kuva jota tähän on käytetty ja ei ole muuta kuin raw-->jpg, kuvahan on siis monen kuvan rakennelma ( Brenizer).
    Nolokseni täytyy tunnustaa että vasta kaksi päivää sitten ekaa kertaa tuossa kartanon suoralla kävin kunvaimon sinne heitin koulutukseen, nimen tosin tiesin mutta en sitä missä ja millainen on :( Täytyy katsastaa tuo toinen mainitsemasi paikka.

    Olet kyllä oikeassa tuosta "tylsintä" kuvausaluetta lauseessasi, vähissä ollut muuteskin viime aikoina kuvailut kun säät on perseestä ja motivaatio kateissa jälleen. Kuten nämäkin kuvat kertoo niin ei oikein tiedä mitä kuvais vai kuvaisko laisinkaan. Nyt tosin oli mukavaa kun löytyi nämä kaksi uutta paikkaa, Kiialan suora ja Porvoon vanha silta ( tosi uusi).

    Täytyy varmaan varoa liikatunkemasta koirakuvia ettei tule "koirakuvaaja" leima otsaan, tai sitten täytyy laittaa paperit vetämään ja koittaa tunkea itseään koirankusetus/koirankuvaus markkinoille :D

    Muutta aaltoliikkeen mukaan mennään, välillä ollaan harjalla ja tulee kuvattua vähän kaikkea ja toisinaan ollaan pohjalla kuvaamassa omaa puudelia.

    Kiitos.

    Edit...Ai niin, meinasi unohtua mainita tuo lumisade. Se on siis täysin Photoshopissa tehtyä, paitsi nyt joitain räntäsateen tuomia viiruja lukuunottamatta.
     

    Attached Files:

  13. JLN

    JLN Active Member

    4,099
    0
    36
    Vs: Tervetuloa Porvooseen

    No tää vika kuva herättää jo ajatuksia, jonkinlainen koukku ;-)