Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Piilossa

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana maru73, 14 Joulukuu 2005.

  1. maru73

    maru73 Active Member

    1 851
    5
    38
    Nyt on salama teipattu ;)
     
  2. Mutta varjot on edelleen hirmu jyrkät, mikä tässä on ollut valona? Kuva kaipaisi kontrastia reilusti lisää, mutta silloin nuo varjot taas hyppää silmille. Pehmeämpää valoa vaan. Nyt jää todella harmaaksi, ja näin ollen vajaaksi.
     
  3. maru73

    maru73 Active Member

    1 851
    5
    38
    Ihan vaan huoneen kattolamppu kun en ole vielä saanut hommattua kunnon salamaa kameraani =(
    Täytyy vissiin kirjoittaa joulupukille =D
     
  4. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Suotta pakanoihin turvaat, luota Taivaan Valoon ;)
     
  5. Sommitelma, ilme ja rekvisiitta on kohillaan, valot ja varjot sekä kuvan yleinen harmaus huono. Valaistusasia kondikseen ja uusiksi, tulee hieno.
     
  6. Vaikka vain tätäkin kuvaa säätämällä, sillä tuskin pikku enkeli enää toista kertaa onnistuu lymyämään sädehtivän siipisuojauksensa takana näin ilmeikkäästi.
     
  7. Samaa mieltä, paitsi että varjon saisi editoitua pienellä vaivalla pois... hienoisella levelsien säädöllä kuvaan tulisi enemmän kontrastia mutta sitä ei saisi laittaa överiksi, ettei utuisuus häviäisi kokonaan pois. Hiusten vaaleat sävyt ovat hienot.
     
  8. maru73

    maru73 Active Member

    1 851
    5
    38
    No nyt on salama tulossa joten voin yrittää uusia tämän jossain vaiheessa =D
     
  9. Jostain syystä hirmu ahdistava kuva ja sitä tehostaisin hankkimalla enempi tummia sävyjä kuvaan. Ikkunavalo voisi olla tähän sopivin. Ulkoista salamaa vähän epäilen vaikka mistä heijastaisi.
     
  10. nokku

    nokku Active Member

    2 456
    0
    36
    Salama (erillinenkään) ei ole oikotie onneen. Luonnonvalo on :)
     
  11. maru73

    maru73 Active Member

    1 851
    5
    38
    Sitä luonnonvaloa kun on vaikea hommata sisälle illalla varsinkaan talvisaikaan...
    Tuppaa olemaan aina niin kiire että ei ehdi päivisin kuvaamaan edes viikonloppuisin =(