Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Kryptos, 1 Helmikuu 2016.

  1. Kryptos

    Kryptos Active Member

    361
    37
    28
  2. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Ensimmäinen on kyllä tolppakuvien korkeinta aatelia.
     
  3. kafa

    kafa

    741
    0
    0
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Eka on tosiaan hyvä...
     
  4. Jukka75

    Jukka75 Active Member

    3 168
    5
    38
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Olisin laittanut vain tuon ekan kuvan esille, on sen verran komea ja omaa luokkaansa että heikottaa. Upea kuvakulma ja todella hyvä sävymaailma, kerrassaan upea.
     
  5. Kryptos

    Kryptos Active Member

    361
    37
    28
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Kiitoksia kommenteista, hyvät valokuvaajat.

    Olisi tuon mustavalkoisen tosiaan voinut laittaa esille erikseenkin, mutta tuumin sitten, että sarja samalla kertoo jollakin tavalla yhdestä kävelyreissusta ja mitä sielläkin vastaan voi tulla.
     
  6. Manual

    Manual Active Member

    912
    39
    28
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Katselin noita sun 'rappio-kuvia, hyvää graafista silmääsi.
    Tuli mieleen josko leikkaisit reilummin tasavihreää metsää vasemmalta,
    niin voisit työstää tätä samoilla periaatteilla.
    Eri elementtien kontrastia lisäten?  ... jos et pahastu. t. manual
     
  7. Kryptos

    Kryptos Active Member

    361
    37
    28
    Vs: Maanantainen kuvakävely (3 kuvaa)

    Tarkoitatko tätä viimeistä "Lippu on laskettu" kuvaa? Joka tapauksessa, en tietenkään pahastu. Päinvastoin, olen ilahtunut kaikesta asiallisesta palautteesta. Vaikken aina olisikaan samaa mieltä palautteen kanssa, jokainen palaute, sikäli kun se liittyy kuvaan, saa minut miettimään kuvaa uudelleen ja se on arvokasta.

    Pyrin nostamaan erottuvuutta lipputangon ja taustan välillä tekemällä taustasta mieleiseni mustavalkokäännöksen ja päästämällä sen läpi osittain. Värimäärittelyssä hain intuitiivisesti jonkinlaista 70-luvun filmin tunnelmaa, tietäen että se ei ole täsmällinen. Jotakin menneeltä ajalta, joka tapauksessa.

    Tässäkin voisi toki ajatella vaikka ehdottamaasi tulkintaa. Miksipä ei? Neliörajauskin toimisi, mutta kuvan motiivi tietysti muuttuisi.