Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Perhearvot

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana henrikv, 17 Kesäkuu 2008.

     
      [​IMG]
     
  1. Vs: Perhearvot

    Minä en osaa tulkita yhtään, mut ementä tulistui välittömästi: "Mies, kaks naista ja lasta!!! SAATANA!!!!!!" Noin ensiarviona mammalta, ite en osaa vialäkään.
     
  2. _Petteri_

    _Petteri_ Member

    345
    0
    16
    Vs: Perhearvot

    No sinullahan kipakka rouva on! Kyllä tästä voisi saada irti muutakin kuin ajatuksen modernista muslimimiehestä, joka tyytyy vain kahteen hunnuttamattomaan vaimoon ja kahteen lapseen kun voisi saada neljä hunnutettuakin ja kaksikymmentä lasta! Esitäpä tämä toinen vaihtoehto vaimollesi niin johan mielensä muuttuu ja hän alkaakin arvostaa tätä vapaamielistä ja modernia arabia.
     
  3. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Perhearvot

    Aina kannattaisi kokeilla. Helpommasta päästä voi aloittaa:
    "Hyvät sävyt, tykkään".

    Muista, että usein kerrotaan kuvaajan historian auttavan tulkinnoissa. Muistat ristin olevan toistuvan teeman:
    "Jaha, taas on käyty ristiretkellä. Kiitettävää temaattisuutta ja havainnointia."

    Ristillä ja arvoilla on jotain tekemistä keskenään. Hahmot ovat muovia. Kaupallisuuden kritiikkiä on myös historiassa, muistaa ihminen.
    "Tässä näköjään käsitellään kaupallisuuden esittämän ihmiskuvan degeneraatiota, jota maskeerataan samoin kuin mallinukkeja ja kuorrutetaan etiikalla ja tulos on aina grosteski", voisi olla yksi diagnoosi.

    Kulttuurihistoria on aina myös hyvä pohja. Risti kulkee eteenpäin, kuin raamatullisessa kuvastossa, jossa risti oli Jeesuksen "ristinä". Siitä väli-sananlasku:
    "Ihmisyys on aina ihmisen ristinä. (Ja yhteisön perhenormit.)"

    Väestönlaskentaakin voi harrastaa, mutta sen voi yhtä hyvin ohittaa - nykymaailmassa se ei ole niin tarkkaa.
    "Kuva kertoo myös siitä, miten perhearvot unohtuvat, kun vastaan tulee nuorempi ja blondimpi ihastus."

    Sämpyläkritiikkiin kuuluu rautalankainen loppukaneetti:
    "Hieno kuva."

    Jne, tms...
     
  4. Vs: Perhearvot

    Jees kyll.
     
  5. Vs: Perhearvot

    Siinähän noita tulikin. *Panee hän tyytyväisenä merkille.*
    Vehkeilevien lasten osuus tässä myöhempien aikojen spektaakkelissa jää
    itselleni vielä arvoitukseksi. Varsinkin kravattikaulainen irvistelevä perillinen.
     
  6. motris

    motris Well-Known Member

    4 928
    785
    113
    Vs: Perhearvot

    Hieno kuva.
    Se voi kenties olla sitä mitä jäljelle jää. Tai mitä vanhemmilta lapsille siirtyy. Irvistelevän pojan kasvojen yli kulkee "sensurointipalkki" kuin ikään 70-luvun miestenlehdissä (sama palkki kulkee muuallakin). Irvokasta, syyllisyyttä, häpeää jne. Täynnä sisäistä ristiriitaa.
     
  7. maleku

    maleku

    35
    0
    0
    Vs: Perhearvot

    Kolme "kovista" ja vain aikuisista yksi (mies) joka huomioi lapsen sekä hymyilee hänelle asettuen lapsen tasolle.
     
  8. saltikov

    saltikov Member

    529
    0
    16
    Vs: Perhearvot

    Kuva on ok mutta otsikko anuksesta.
    Jos on mitään hajua perhearvoista niin tietää että niitä ei näyteikkunoista löydy. Korkeintaan näyteikkunan nuket tunkee  itsensä perhearvoihin.